Search
Close this search box.

Trećina nečega (muzej Hajduka)

Naš kolega Jakša Martić obranio je diplomski, a ljubav prema nogometu, prvenstveno Hajduku, i arhitekturi, predočio je u završni rad u kojem je projektirao muzej Hajduka. Jasno da će, ukoliko Hajduk krene u realizaciju nečega sličnog, sve morati proći javni natječaj, ali ovaj rad koji je besplatno dostupan Hajduku sigurno može pomoći u izradi natječajne dokumentacije. Jakši čestitamo, Nogometplus od nedavno je jači i za arhitekta.

INFO:
Student: Jakša Martić, m.i.a.
Mentor: izv. prof. Vanja Ilić, d.i.a.
Tema: Trećina nečega (muzej Hajduka)
Komentorski elaborat: Sport kao životni stil
Komentorica: prof.dr.sc. Anči Leburić
Akademska godina: 2015/2016.
Članovi diplomskog povjerenstva: Emil Šverko, Nikola Popić, Snježana Perojević

Nogometplus: Možeš li nam malo pojasniti što je ideja diplomskog?
– Za temu diplomskog rada izabrao sam projekt muzeja Hajduka na atraktivnoj lokaciji splitske četvrti Spinut. Projekt se sastoji od dvije faze projektiranja – rješavanje urbanističkog plana problematične lokacije u Spinutu te arhitektonskog projekta muzeja Hajduka.

Nogometplus: Na kojoj lokaciji bi bio muzej i zašto?
– Lokacija na Spinutu obuhvaća područje terena NK Dalmatinac, PIS-ovih baraka te priobalni pojas uvale Spinut. Lokacija je problematična sama po sebi jer pripada jednom od urbanistički najuređenijih splitskih četvrti, a sama je neuređena, neartikulirana i nedostupna ljudima te sprječava Spinut ka njegovom izlazu na more. Ako promatramo splitski priobalni pojas, splitske fasade grada, možemo zaključiti kako je južni potez obilježen turističkom namjenom (riva, Žnjan, zapadna obala, plaže…), sjeverni industrijom (škver, luka…), a zapadna pripada sport na Poljudu i rekreaciji na Marjanu.

Nogometplus: Kako si koncipirao rad?
– Zapadna fasada je podijeljena na navedena dva područja te područje mog diplomskog rada koje projektiram kao sportski park kojim spajam sve tri trećine u jedinstvenu “fasadu” grada. Svi objekti su podignuti na stupove kako bi se lokacija u potpunosti prepustila pješaku te kako bi Spinut dobio svoj izlaz na more. Objekti “lebde” na konstrukciji u okolnom zelenilu i servis su sportskim terenima koji ih okružuju. U priobalnom pojasu postavljam lukobrane koje udaljavam od obale te sadrže ugostiteljske objekte, a u zoni između lukobrana i priobalne linije postavljam plivališta, otvorene bazene te vezove za plovila. S vanjske strane lukobrana postavljam pristaništa za hidroavione kako bi se u potpunosti iskoristila pogodnost spinutske uvale te rasteretila prenapučena gradska luka. S mnoštvom novih sadržaja događa se bolja aktivacija sjeverne zone grada koja se polako uravnotežuje u odnosu na južnu zonu gradske jezgre.

Nogometplus: Ipak glavni objekt cijelog područja je muzej Hajduka?
– Tako je. Muzej sam podijelio na stalni i promjenjivi postav muzeja te ih odvojio u posebne volumene. Promjenjivi postav, sukladno urbanističkim postavkama, podižem na stupove, a stalni postav ukopavam pod zemlju. U pojasu “cenzure” između dva volumena iskorištavam prirodni pad terena te postavljam tribine koje gledaju na nogometni teren. Kretanje kroz muzej predviđeno je pomoću “tunela” koji nas provodi kroz stalni i promjenjivi postav. Muzeju se pristupa preko navedenog tunela koji je u svom ulaznom dijelu inspiriran ulazom na splitski stadion, odnosno na njegovu zapadnu i istočnu tribinu. Prolaskom kroz ulazni dio muzeja izbijamo u caffe bar koji nam pruža pogled na nogometni teren, cijelu lokaciju te Kaštela i kaštelanski zaljev. Nakon toga slijedi nam promjenjivi postav te amfiteatar koji je glavna poveznica dva volumena. U stalnom postavu prolazimo “vremenskom crtom” Hajdukove povijesti koja nas provodi kroz slavnu Hajdukovu povijest poredanu po desetljećima od kojih svako desetljeće ima zasebnu sobu posvećene najvažnijim osobama ili događajima tog desetljeća. Tako se uz dio 1910-ih i 1920-ih nalazi soba “Osnivači”, posvećena osnivačima Hajduka te profesoru Baraču koji je klubu dodijelio ime Hajduk. Prolaz kroz muzej vodi nas još kroz sobe poput soba “Tomislava Ivića”, soba “Zlatne generacije” iz 70-ih kao i soba “Frane, Bajdo i Beara”. Pregled muzeja završava klupskim fan shopom koji izbija na nogometni teren te se preko tribina vraćamo na početnu točku muzeja.

Volumen stalnog postava sadrži i svlačionice koje bi bile namijenjen javnosti kako bi muzej što više saživio sa splitskom svakodnevicom i splitskom mladosti. Muzej postavlja nenametljivi prostorni reper te na nježan način ulazi u splitsku sliku grad kao njen bitan element, baš popust splitskog nogometnog velikana.

Nogometplus: Koliko doznajemo osim što je donio obranu diplome, rad je i nagrađen?
– Diplomski rad pod nazivom “Trećina nečega (muzej Hajduka)” nagrađen je i nagradom Profesorskog vijeća za najbolji diplomski rad u zimskom roku akademske godine 2015./2016.

BI


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter