‘Tuča’ u Beču pripala Rapidu, Dinamo upisao drugi poraz u Europskoj ligi (VIDEO)

U prvoj utakmici trećeg kola skupine H Europske lige Dinamo je u Beču, uz glasnu podršku brojnih pristaša s tribina, pred 22 300 gledatelja,  poražen od Rapida rezultatom 2-1 (2-1). Uzbudljiva utakmica visokog tempa zasluženo je pripala domaćinu koji se prvom pobjedom u skupini bodovno izjednačio s Dinamom na ljestvici. Druga utakmica skupine igra se večeras s početkom u 21 sat kada vodeći West Ham u Londonu dočekuje Genk.

Za Bečane su strijelci bili Marco Grull u 9. i Maximillian Hofmann u 34. minuti, dok je za Zagrepčane mrežu zatresao Mislav Oršić u 24. minuti okršaja. Susret je obilježila i vrlo čvrsta igra, koju je puštala glavna sutkinja Katerina Monzul, ali iako je grublje prekršaje (više manje) uredno kažnjavala javnim opomenama (osam žutih kartona) pred kraj se Ukrajinka, uz zaista nimalo pomoći od strane igrača, potpuno pogubila, pa zadnjih desetak minuta gotovo da i nismo vidjeli igre.

Iako je samom uvodu Dinamo izgledao dosta dominantnije, te se od prvog zvižduka nametnuo suparniku, u drugoj minuti poslije lijepa akcije na lijevoj strani napada preko Frnjića prvi na susretu i zaprijetio, vrlo brzo su domaćini preuzeli konce igre i potpuno dominirali nad naizgled ‘pogubljenim’ linijama ‘Plavih’.

Tako su ‘Zeleno-Bijeli’ u šestoj minuti, nakon pogreške Ivanušeca, imali veliku priliku, odigravši brzu polukontru u završnici se u odličnoj situaciji na dodavanje Fountasa našao Kara, ali njegov prizemni udarac iz prve s četrnaest metara bio je slabašan i išao ravno u sigurnog Livakovića.

Već u 9. minuti domaćini slave vodstvo. Theophile je ne pretjerano daleko ispucanom loptom na trenutak zaustavio pritisak Rapida, ali Stojković dugom loptom igra zahtijevno desno za požrtvovnog Arasea, on zadržava loptu u igri, prolazi pored Franjića i s desnog ruba peterca precizno prizemnim dodavanjem pronalazi nečuvanog Grulla, koji nečuvan s jedanaest metara pogađa donji lijevi kut za 1-0.

Četiri minute poslije odličnom se intervencijom iskazao Livaković. Nakon nesuđenog prekršaja na Petkoviću u napadu, domaćini izlaze u brzu kontru, u zavšrnici Kara pored Lauritsena i Theophila bježi i izlazi u jedan na jedan s vratarom Dinama koji mu je odličnim pravovremenim istrčavanjem u potpunosti skratio kut i upisao veliku obranu.

Uslijedio je nešto mirniji, ali i dalje domaćom dominacijom obilježen period – koji su ‘Plavi’ konačno prekinuli u 20. minuti kada se Ristovski odlučio na udarac s osamnaest metara, njegov pokušaj od bloka je završio pored vratnice u korneru, poslije kojeg nije bilo prijetnje za vratara domaćih Paula Gartlera.

Do izjednačenja Krznarova momčad dolazi u 24. minuti kada domaćini kratko odbijaju ubačaj Mišića iz prekida, odbijenu loptu je s tridesetak metara u visokom luku natrag u peterac vratio Ivanušec, a odličnom se kretnjom između braniča Rapida ubacio Oršić, koji je poslije fenomenalnim primanjem prevario čuvare i zatim s jedanaest metara ‘kroz glavu probušio’ Gartlera za 1-1! Bio je to 28-godišnjem Oršiću drugi pogodak u Europi ove sezone, prvi u Europskoj ligi i ukupno 20. u 53. europskom nastupu za Dinamo.

Kraći period trajalo je razdoblje nešto ravnopravnijeg odnosa na terenu, a onda je ponovno uslijedila izražena dominacija domaćih koji su prvo zaprijetili u 30. minuti kada je Fountas oduzeo loptu Franjiću u tijeku Dinamovog napada, odlično povukao skroz do ruba šesnaesterca, te uz odličnu suradnju suigrača imao prostora za pronalazak nečuvanog Kare, koji udarcem iz prve iz izgledne situacije s 12 metara šalje loptu pristojno iznad okvira.

Već u 34. minuti nova kapitulacija obrane ‘Plavih’. Na ubačaj 23-godišnjeg ofenzivca Grulla iz prekida s lijeve strane napada, Livaković odlazi u prazno, a Hoffman s ruba peterca pored Lauritsena dobiva skok i glavom trese nečuvanu mrežu za 2-1 Rapida.

U 39. minuti Bruno Petković više nije mogao nastaviti s igrom, pa je Krznar na travnjak bio primoran poslati Komnena Andrića.

Do kraja poluvremena i dalje smo gledali dominaciju Rapida i veliku ‘zbunjenost’ obrane Dinama, ali najbolju situaciju u ostatku prvog dijela imali su Zagrepčani odigravši odličnu kontru u 38. minuti, ali Oršić se u samoj završnici (iako je imao dosta prostora ispred sebe) odlučio na udarac iz prve s ruba šesnaesterca, što nije bio zahtijevan zadatak za sigurnog Gartlera.

Evidentno na poluvremenu viđenim nezadovoljni Krznar u nastavak je odlučio ući bez Amera Gojaka i Rasmusa Lauritsena, umjesto kojih je na teren poslao 18-godišnjeg Martina Baturinu i 21-godišnjeg Josipa Šutala.

Vrlo aktivno igralo se i u drugom dijelu, strateg domaćih Dietmar Kuhbauer odlučio je povući svoju momčad i čekati prilike iz kontranapada, ali Dinamo svoju konstantnu dominaciju u nastavku nije nikako uspijevao konkretnizirati u posljednjoj trećini, te su se Bečani uz velik angažman, ali bez većih problema, sigurno branili od napada gostiju.

‘Mrtvilo’ je, što se prilika tiče, prekinuto tek u 70. minuti kada je dalekometnim ‘projektilom’ s lijeve strane napada Kara pogodio sami donji desni kut i natjerao Livakovića na zahtijevnu reakciju i odbijanje lopte u korner.

Počeo se uskoro i Rapid nametati posjedom, pa smo tako u narednom periodu gledali generalno ravnopravnu igru uz blažu dominaciju domaćina, koji su nakon nekoliko kvalitetnih dolazaka zaprijetili preko Grulla u 78. minuti, ali njegov pokušaj s četrnaest metara sigurno je ukrotio Livaković.

I to je bilo to. Do kraja smo gledali na trenutke nadrealne scene, koje su se uz velike obračune igrača na terenu i s klupe nekako rasplele na način da nitko od aktera nije isključen od strane, pred kraj zaista pogubljene, ukrajinske sutkinje.

U sljedećem kolu Dinamo će na Maksimiru 4. studenog s početkom u 21 sat uzvratiti domaćinstvo današnjem suparniku, a prethodno tom ogledu ‘Plavi’ u domaćem prvenstvu igraju protiv Istre doma (24.10) i Gorice u gostima (30.10.), te između dvije prvenstvene utakmice moraju ‘odraditi’ i kup okršaj protiv trenutnog lidera Druge HNL – BSK Bijelo Brdo (27.10.).