Tuci i Salomon strijelci u remiju Lokomotive i Šibenika u Kranjčevićevoj

U prvoj utakmici programa 12. kola SuperSport HNL-a Lokomotiva i Šibenik su na stadionu u Kranjčevićevoj odigrali neriješenih 1-1 (0-0).

Domaćine je u vodstvo doveo Indrit Tuci pogotkom u 68. minuti, da bi u 75. minuti zbog opravdanog isključenja Mate Maleša (dva žuta kartona) momčad Silvija Čabraje ostala s igračem manje. Do kraja dvoboja izjednačenje je ‘Narančastima’ ‘dalekometnom ‘bombom’ i svojim HNL prvijencem u 91. minuti donio 34-godišnji Austrijanac Patrick Solomon.

Ovim raspletom Lokomotiva je prekinula niz od tri ligaška poraza i upisala svoj prvi remi u ovosezonkom izdanju HNL-a, dok je Šibenik danas čak deveti put travnjak napustio s osvojenim bodom te je s dvanaest bodova na kontu zadržao bod prednosti pred Lokomotivom na sedmom mjestu prvenstvene ljestvice.

Domaćini su danas zbog ozljeda bili bez usluga Santinija i Kačavendu koji su ozlijeđeni dok je Smakaj odradio disciplinsku kaznu, baš kao i Mina te Arai u redovima gostiju.

Prva uzbuđenja u posljednjoj trećini vidjeli smo na isteku 3. minute kada su ‘Lokosi’ izborili udarac iz kuta poslije kojeg je Pivarić lijevo na osamnaest metara dvaput bio na udarcu, ali u obje situacije su njegovi pokušaji blokirani pravovremenim postavljanjem gostujućih braniča.

Izraženije je Čabrajina momčad iskazivala inicijativu u napadačkoj fazi igre, pa je tako tri minute poslije Maleš dalekometnim udarcem u okvir zagrijao Rogića na vratima Šibenika.

Negdje pred ulazak u desetu minutu igre Šibenik se ‘presložio’ te smo u narednom razdoblju vidjeli dosta opreznije domaćine pri izgradnji napada, ali i dva dolaska gostiju u posljednju trećinu, no bez koncentracije u završnici.

Nevjerojatan promašaj upisao je u 16. minuti Čop. Odlično je Vidović (s De Haasom ‘na leđima’), unutar lijevog ruba šesnaesterca, na dodavanje Kvesića zadržao posjed i petom proigrao prema petercu za Delića koji je precizno pronašao Čopa, a 32-godišnjak je nečuvan s devet metara loptu poslao pored desne vratnice.

Dobru kontru domaćini su odigrali u 26. minuti kada je u završnici Aliyu proigrao lijevo za Vasilja koji se s lijevog ruba šesnaesterca ‘zavukao’ u sredinu i uspio pronaći prostor za udarac u okvir, ali Rogić je bio koncentriran i dobro postavljen.

U razdoblju od 30. do 33. minute sudac Kolarić opravdano je podijelio tri opomene. U redovima gostiju zbog povlačenja je požutio Kvesić, a kod domaćina Maleš zbog grubog prekršaja te Goričan zbog evidentnog simuliranja u šesnaestercu Šibenika.

Generalno je Lokomotiva kontrolirala posjed, ali Cvitanovićeva momčad je učestalo držala posljednju liniju visoko, pa smo tako većinom gledali nepovezanu igru na centru terena, uz nešto konkretnije izdanje domaćina pred sam kraj prvog dijela.

U ovom razdoblju vidjeli smo neopasan pokušaj Aliyua glavom i Maleša iz daljine, a u 45. minuti je domaćine u vodstvo mogao dovesti Kulenović. Lijepo je izigrana lijeva strana domaće obrane u začetku završnice, Cipetić je probio stranu i ubacio u sredinu gdje Vasilj loše zahvaća loptu koja ipak dolazi do Kulenovića, a on je udarcem glavom s ruba peterca umjesto mreže zatresao gredu.

Prvi dolazak u posljednju trećinu u drugom dijelu kreirali su gosti u 49. minuti, lijepom i brzom akcijom izašli su ‘Narančasti’ iz posljednje trećine te je u završnici otvoren prostor lijevo za Kvesića koji je prizemnim povratnim dodavanjem pronašao Čopa, ali njegova dva udarca lijevo iskosa s četrnaest metara pravovremeno su blokirana.

Dvije minute poslije su odgovorili domaćini. Pivarić i Vasilj su na rubu šesnaesterca izigrali desnu stranu domaće obrane te se kapetan ‘Lokosa’ probio do lijevog ruba peterca i zapucao u bliži kut, ali Rogić je dobrim postavljanjem upisao sigurnu obranu.

Veliku obranu upisao je 27-godišnji gostujući vratar u 56. minuti. Gosti su se nakratko uspjeli obraniti nakon ubačaja iz kuta, u nastavku je Maleš iz daljine proigrao Goričana lijevo, njegov ubačaj glavom je u sredini Aliyu spustio za Goričana, čiji je udarac blokiran, a odbijenu loptu sa sedam metara snažno je u gornji lijevi kut poslao Kulenović, no Rogić je bio siguran i u toj situaciji te je s gol crte odbio loptu dalje od svojih vrata.

Uskoro su uslijedile i promjene, Cvitanović je u 60. minuti iz igre izvadio Krekovića i Vidovića, a na travnjak poslao Špeljka i Marasovića dok je Čabraja četiri minute poslije umjesto Goričana uveo Tucija.

Već u 68. minuti Tuci donosi prednost svojoj momčadi. Izravno je protivniku u noge loptu predao Perić u pokušaju izlaka iz posljednje linije, Marić je iz sredine povukao brzo naprijed i odigrao preciznu prizemnu loptu desno u prostor za Tucija koji je udarcem iz prve sa šest metara pogodio donji prvi kut za 1-0 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 10. u 57. S/HNL nastupu.

Na primljeni pogodak Cvitanović je odgovorio promjenom formacije te je umjesto Raka uveo Bernarda Matića i postavio tri igrača u posljednju liniju. Vrlo brzo je Šibenik preuzeo inicijativu u igri i konačno dominirao posjedom u odnosu na suparnika, a plod takve igre rezultirao je isključenjem Maleša u 75. minuti igre. Zbog zakašnjelog uklizavanja na Čopa sudac Kolarić opravdano je 33-godišnjaku pokazao drugi žuti i isključujući crveni karton. Zabilježimo da je 27-godišnjem elitnom HNS sucu Kolariću ovo bio prvi crveni karton koji je pokazao u svojoj devetoj prvoligaškoj utakmici u karijeri.

Svega minutu poslije, nakon pritiska iz prekida poslije kojeg su domaćini zaigrali s igračem manje, veliku je priliku za izjednačenje imao Marasović koji je zahvaljujući lošoj procjeni Pivarića na ubačaj s desne strane napada ostao nečuvan na lijevom rubu šesnaesterca te snažno potegao s petnaest metara u prvi kut, Šubarić je ostao ukopan, ali lopta je završila tik pored vratnice.

Dojam je bio da se Lokomotiva s igračem manje ipak bez većih problema branila, a pred istek devedesete minute domaćini su uspjeli kreirati i nekoliko izlazaka prema naprijed.

Po ulasku u četiri minute nadoknade Šibenik je ipak dodatno intenzivirao pritisak, a takav pristup plodom je urodio u 91. minuti igre kada je poslije brzo izvedenog ubačaja iz kuta na dodavanje Marasovića, Salomon potegao snažno s dvadeset metara i na krivoj nozi uhvatio Šubarića i tako ga svojim prvijencem u njeovom debiju u dresu ‘Lokosa’ matirao za konačnih 1-1 i veliko slavlje Cvitanovićeve momčadi i malobrojnih navijača.

U sljedećem kolu Lokomotiva gostuje kod Rijeke na Rujevici dok će Šibenik na svom Šubićevcu biti domaćin Slaven Belupu. Program 12. kola nastavlja se sutrašnjim okršajem Hajduka i Varaždina na Poljudu (19:05). Podsjetimo, okršaj Istre 1961 i Dinama odgođen je jer su se ‘Plavi’ odlučili koncentrirati isključivo na ključne europske dvoboje s RB Salzburgom u Ligi prvaka.

U prvom susretu 12. kola SuperSport HNL-a od 18 sati u Kranjčevićevoj snage će odmjeriti Lokomotiva i Šibenik. Njihov prvi ovosezonski dvoboj odigran u Kranjčevićevoj pripao je Narančastima koji su slavili rezultatom 2:1.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Santinija i Kačavendu koji su ozlijeđeni dok je Smakaj kartoniran, a gosti su pak zbog istih razloga bez Mine i Araija.

Trener Lokomotive Silvijo Čabraja je u najavi rekao: “Ekipa dobro radi i dobro trenira. Svi vjerujemo i nadamo se da će doći bolji dani i da će prijelomna utakmica biti upravo sutrašnja sa Šibenikom, gdje moramo dati maksimalan napor da bi tu utakmicu pobijedili. U Šibeniku je novi trener. Uvijek novi trener donosi svježinu i neke nove ideje. Imaju postojeće igrače jer nema prijelaznog roka. U ovom trenutku ne znamo kako i na koji način će igrati Šibenik, ali ovisimo samo o sebi i prvo moramo gledati sebe.”

Strateg Šibenika Mario Cvitanović je kako prenosi SD dodao: “Nećemo zatvarati oči pred stvarima koje nisu bile dobre protiv Gorice. Ali, bilo je i dosta toga dobroga što je temelj za dalje. Znate, nije lako trenerima kad preuzmu momčad usred sezone. Sada treba napraviti balans između onoga što je bilo dobro i onoga kako bismo htjeli da Šibenik igra. Cilj nam je da što bezbolnije prebrodimo ovo prijelazno razdoblje. Protekli tjedan momci su jako dobro radili. Također, napravili smo i jedan odličan interni sastanak s igračima. Ne mogu se oteti dojmu da mnogi igraju pod ručnom kočnicom, nadam se da ćemo te kočnice otpustiti već u Kranjčevićevoj.”

Glavni sudac utakmice je Patrik Kolarić iz Čakovca kojem će asistirati Sanja Rođak-Karšić (Koprivnica), Nikola Kečkiš (Virovitica) i Ivan Matić (Osijek) dok su za VAR zaduženi Zdenko Lovrić i Goran Pataki iz Đakova. Delegat susreta je Josip Pulić (Rijeka), a kontrolor suđenja Danijel Trampus (Osijek).

Treneri su na travnjak od prve minute na travnjak odlučili poslati sljedeće igrače: