Turska nakon velike greške Livakovića slavila na Opus Areni

Hrvatska je izgubila lidersku poziciju u skupini D kvalifikacija za odlazak na Europsko prvenstvo koje se iduće godine održava u Njemačkoj. Vatreni su pred 12.812 gledatelja na Opus Areni poraženi od Turske rezultatom 0:1 (0:1), a jedini pogodak na utakmici bilo je djelo Barise Yilmaza nakon velike pogreške Dominika Livakovića.

Turska je tako u debiju izbornika Vicenza Montelle došla do velika tri boda te je uz odigranu utakmicu više i tri boda više zauzela prvu poziciju na ljestvici. Izabranici Zlatka Dalića su pak upisali prvi poraz u kvalifikacijama.

Obje reprezentacije nove izazove imaju već u nedjelju kada će Turska dočekati Latviju dok će Hrvatska do bodova pokušati doći u Cardiffu.

Dobru priliku gosti su imali već u 2. minuti kada se Baris nakon kombinacije s Akturkogluom pored Stanišića izborio za udarac s ruba šesnaesterca iskosa, a Livaković je odlično odbio loptu koja je išla u njegov donji lijevi kut.

Modrić je u 8. minuti iz kornera ubacio na prvu stativu, a Šutalo je glavom poslao loptu visoko iznad gola.

Kombinacije Barisa i Akturkoglua je aktivan i u 9. minuti kada je potonji snažno pucao s 15 metara, a Livaković je ponovno bio na visini zadatka te je odbio loptu koja je išla u njegov bliži gornji kut.

Nova dobra šansa Turaka uslijedila je u 13. minuti kada je vratar Cakir dugim proigravanjem u šansu izbacio Akturkoglua koji bježi Stanišiću, no na vrijeme je s linije izašao Livaković te je obranio njegov pokušaj s desetak metara iskosa.

Turska je bolju igru konkretizirala u 30. minuti kada je Ozcan proigrao Barisa Yilmaza koji je pobjegao Gvardiolu, a onda je iskoristio loše i nepotrebno istrčavanje Livakovića te je s dvadesetak metara iskosa prebacio hrvatskog golmana pogodivši prazan gol.

Brekalo je u 44. minuti dobro pucao s desetak metara iskosa za još bolju obranu Cakira, ali i da je pogodio mrežu zgoditak zbog prethodnog zaleđa Stanišića ne bi bio priznat. U trećoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela Musa je uputio prizemni pokušaj s 18 metara s kojim turski vratar nije imao problema.

Turci su opasni i u 54. kada je Akturkoglu povratnim dodavanjem uposlio Barisa Yilmaza, a on je iz dobre pozicije s desetak metara pucao iznad grede.

U 58. minuti je s ruba kaznenog prostora iskosa suprotni kut gađao Pašalić, no nije bio dovoljno precizan.

Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka Turci su dobro izigrali hrvatsku obranu nakon čega je uslijedio udarac Akturkoglua sa desetak metara, ali u posljednji trenutak se ispriječio blok Šutala.

Akturkoglu je aktivan i u 61. kada je s lijeve strane ubacio na drugu stativu odakle je glavom ravno u Livakovića pucao Kahveci.

Uzvratila je Hrvatska u 66. minuti kada je Barišić ostavio loptu za Kovačića, a njegov udarac s 15 metara ispred gol linije odbija Bardakci. Dvije minute kasnije Majer je s lijeve strane ubacio za Petkovića, a on na drugoj stativi nije uspio dobro zahvatiti loptu glavom.

Petković je dobro zaprijetio u 70. kada ga je pronašao Majer, no u posljednji trenutak je stigao reagirati Ozkacar te odbiti loptu u korner.

Devet minuta kasnije u odličnoj se šansi nakon dodavanja Gvardiola našao Majer koji je zaobišao golmana Turske, no na samoj gol liniji je loptu izbio Akaydin. Pomoćni sudac je potom označio zaleđe koje bi VAR morao provjeriti da je veznjak Vatrenih uspio postići pogodak.

Nakon ubačaja Majera u 81. minuti Petković je glavom spustio loptu za Belju, a on je sa šest metara iz dobre pozicije pucao ravno u vratara Cakira.

Gosti su do gola mogli doći tri minute kasnije kada je u šansi bio Akgun, no na koncu je pucao pored stative.

Beljo je u novoj šansi u 88. minuti kada je nakon proigravanja Gvardiola šutirao s desetak metara iskosa, no Cakir odbija loptu koja je išla u njegov bliži kut.

Nakon ubačaja iz kornera u 90. minuti Vatreni su tražili kazneni udarac smatrajući da je Calhanoglua vlastiti suigrač napucao u ruku, a sudac Taylor je nakon kraćeg razmišljanja pokazao na bijelu točku. Međutim, javio se VAR te je engleski arbitar nakon pregleda snimke promijenio svoju prvotnu odluku.

Posljednji pokušaj Hrvatska je imala u 96. minuti kada je iz daljine pucao Modrić za sigurnu obranu Cakira.