U okršaju bez pogodaka Šibenik ‘jedva preživio’ prvi dio, a Rijeka završnicu samog dvoboja na Rujevici

U pretposljednjem susretu programa 10. kola SuperSport HNL-a Rijeka i Šibenik su pred 3 371 gledateljem na Rujevici odigrali bez pogodaka čime se niz domaćina bez pobjede produžio na devet, a gostiju na sedam utakmica.

Zahvaljujući činjenici da (u prvom dijelu uz dosta problema) ni danas nisu primili pogodak, Šibenčani se i dalje mogu hvaliti privremenom ‘titulom’ najbolje obrane lige jer su u deset odigranih kola primili svega osam pogodaka dok domaćini (što se pogodaka tiče) današnjim raspletom i treću utakmicu u nizu nisu uspjeli matirati suparničkog vratara.

Riječki prvoligaš je nakon deset ligaških utakmica tako na omjeru od jedne pobjede, tri remija i šest poraza te uz šest osvojenih bodova drže deveto mjesto prvenstvene ljestvice dok je šibenski prvoligaš sedmoplasirani uz deset bodova na kontu i omjer od jedne pobjede, sedam remija i dva poraza.

Uvodno je Šibenik vrlo brojnim i visokim postavljanjem onemogućavao Rijeku u konkretnijem iskorištavanju posjeda, a takva situacija na terenu nakratko se okrenula zahvaljujući odličnom Selahijevom potezu u 8. minuti. Iz dubine u sredini uspio je pod prekršajem otvoriti Djuričina desno, on se sjurio u šesnaesterac i (iako je u sredini imao slobodne dvojicu suigrača) iskosa s deset metara pucao snažno poluvisoko u prvi kut, atraktivno mu je rukom udarac odbio i zaustavio Rogić.

Svega nekoliko desetaka sekundi poslije na suprotnoj smo strani vidjeli i prvu reakciju domaćeg vratara, Čanadi se u završnici malobrojne polukontre svoje momčadi odlučio na prizemni udarac s osamnaest metara no Labrović je to rutinski zaustavio.

Sin trenera ‘Narančastih’ opet je zaprijetio Labroviću u 11. minuti kada je poslije ubačaja s desne strane napada nastala nesigurna pomutnja na rubu šesnaesterca što je Čanadi iskoristio i udarcem ‘s mjesta’ pucao malo pored desne vratnice.

Fantastično su u 17. minuti Selahi i Grgić uz sam rub terena izašli iz brojnog pritiska gostiju te je 23-godišnji Albanac kvalitetnim dodvanjem pronašao usamljenog Hodžu u sredini, on je odmah gurnuo loptu naprijed u prostor za Obregona koji je atraktivno s ruba peterca prebacio Rogića i pogodio mrežu, ali pogodak mu zbog zaleđa opravdano nije bio priznat.

Dvije minute poslije su ‘Bijeli’ kvalitetno kombinirali na suprotnoj strani napada, u završnici se Ampem probio u šesnaesterac i proigrao Djuričina koji je neprecizno pucao pored okvira vrata.

Odličnu situaciju za pogodak Šibenik je imao nakon prekida u 23. minuti igre. Ubačaj s desne strane glavom je na rubu peterca Delić uspio spustiti desno gdje su na trenutak usamljena bila dvojica njegovih suigrača koji su se uspjeli spetljati i omogućiti domaćim braničima da u posljednji trenutak otklone veliku opasnost po svog vratara.

Aktivni Obregon se u 26. minuti na dugu loptu lijevo u šesnaestercu gostiju uspio othrvati čuvarima, prevariti na trenutak Mislava Matića, ali u završnici iskosa sa sedam metara ne zahvaća kvalitetno loptu pri udarcu i propušta ugroziti vrata gostiju. Bio je ovo generalno period kada je Rijeka učestalo konkretnije dolazila u posljednju trećinu pa smo minutu poslije svjedočili još jednom proboju desne strane gostujuće obrane, u završnici je ubačaj Ampema kratko odbijen desno na rub šesaesterca gdje je natrčao Grgić i pucao pored vrata.

Bio je ovo generalno period kada je Rijeka učestalo konkretnije dolazila u posljednju trećinu pa smo minutu poslije svjedočili još jednom proboju desne strane gostujuće obrane, u završnici je ubačaj Ampema kratko odbijen desno na rub šesaesterca gdje je natrčao Grgić i pucao pored vrata.

Šibenski prvoligaš se konstantno branio u ovom razdoblju, a u 41. minuti domaćini su opet uspjeli namjestiti čistu gol priliku, ovaj put je na dodavanje Hodže iz sredine desno u šesnaesterac loptu dobio Obregon, ali pravovremenim istrčavanjem u udarac mu je na četrnaest metara ‘ušao’ Rogić i još jednom sačuvao svoja vrata.

Dvije minute poslije na dodavanje Pavlovića u prostor čuvarima je pobjegao Djuričin koji je s osam metara mirno pogodio donji suprotni kut, ali i taj pogodak opravdano nije bio priznat zbog zaleđa.

Iz prekida s tridesetak metara lijevo iskosa Pavlović je u 45. minuti opasnim ubačajem/udarcem u suprotni gornji kut natjerao Rogića na odbijanje korner što je bila samo najava vrlo teškog i dramatičnog branjenja Šibenika u samoj završnici. Na isteku druge od tri minute nadoknade Obregon je ‘bombom’ pod gredu s petnaest metara natjerao Rogića na još jednu atraktivnu reakciju, a poslije tog ubačaja iz kuta nastala je nova velika pomutnja plod koje je bio usamljeni Djuričin s posjedom na šest metara, preloše je pucao 29-godišnjak koji je praktički dodao loptu prema Rogiću, a on nogom ispucao daleko od vrata čime je i okončan prvi dio igre.

Prvu prijetnju u drugom dijelu vidjeli smo u 49. minuti kada je Pavlović iz prekida iskosa lijevo s osamnaest metara pucao neprecizno u prvi kut, a Rogić mirno odbio te uz naknadno označeno zaleđe otklonio još jednu prijetnju za svoja vrata.

Što se promjena tiče, Damir Čanadi je u 43. minuti izvadio kartoniranog i startom Pavlovića ozljedom načetog Mesu umjesto kojeg je ušao Kvesić, a u 52. minuti je strateg domaćih umjesto Čanadija i Raka uveo Dolčeka i Čopa dok Serse Cosmi nije mijenjao ništa do 58. minute kada je zbog ozljede igru morao napustiti 21-godišnji srpski veznjak Pavlović umjesto kojeg je istrčao 22-godišnji Djouahra.

Dosta se jednostavnije i sigurnije branio gostujući sastav u nastavku, a takvo organiziranije izdanje u obrambenoj fazi igre omogućavalo im je i mirnije pokušaje izlaska što su u nekoliko navrata uspijevali i odigrati, ali bez konkretnosti, ipak – bilo je to dovoljno da i Rijeka s dosta manje rizika nastavi s pritiskom.

Iz takvog odnosa snaga sljedeću spomena vrijednu situaciju pred vratarima bilježimo u 66. minuti kada je dalekometnim pokušajem Djuričin prvojerio koncentriranost sigurnog Rogića.

Dvije minute poslije konačno su ‘Bijeli’ do kraja probili linije gostiju, u samoj završnici su Obregon i Djouahra duplim pasom izigrali desnu stranu ‘narančaste obrane’, ali snažan ubačaj Francuza alžirskih korijena u peterac nije pronašao Vučkića koji je u igru ušao nekoliko trenutaka ranije umjesto Djuričina.

U 69. minuti je konačno nešto posla imao i Labrović. Kvesić se uspješno probio po lijevoj strani napada i s ruba šesnaesterca pucao desnom u suprotni kut,  domaći vratar mirno je to zaustavio.

Ravnopravan dvoboj gledali smo u narednom razdoblju. U 77. minuti je opasan bio pokušaj proigravanja Delića s lijeve strane napada u sredinu prema Čopu, ali pravovremenim uklizavanjem opasnost je u posljednji trenutak otklonio Vlasenko odbivši loptu u korner poslije kojeg je iz ‘druge akcije’ opasno zapucao i Dolček iz daljine, no pored vratnice.

Bio je ovo ‘poziv za buđenje’ domaćinima koji su nekoliko desetaka sekundi poslije zaprijetili Rogiću koji je uspio obraniti i opasan prizemni udarac Ampema s dvadesetak metara u sami donji lijevi kut.

Poslije kombiniranja na lijevoj strani napada lopta je uz odbijanac došla na desni rub šesnaesterca gdje je Selahi odmah potegao prema vratima, snažno i malo pored gornjeg desnog kuta vrata.

Naravno, s obzirom na to da u igri nije bilo izraženije razlike, na terenu su kako se bližio kraj rasle tenzije između igrača pa je tako Jović u posljednjih deset minuta podijelio pet opomena (ukupno dvanaest tijekom cijele utakmice).

Sve naveden očekivano nam nije podarilo pretjerana uzbuđenja pred vratarima, no ipak, najbliže pogotku bio je Šibenik kada je u petoj od šest minuta nadoknade nakon proigravanja iz prekida Dolček udarcem s deset metara pogodio bližu vratnicu, a u samim posljednjim sekundama igre dalekometnim udarcem s dvadesetak metara na paradu je Labrovića natjerao Skorup, poslije čega je uslijedio i posljednji zvižduk Frana Jovića.

Rijeka u sljedećem kolu na Rujevici dočekuje Hajduk koji je ovo kolo odigrao 2-2 s Istrom na Poljudu, dok će Šibenik na svom Šubićevcu biti domaćin Gorici koja je ovo kolo upisala 0-1 poraz od Dinama.

Standings provided by SofaScore

U prvom susretu nedjeljnog programa 10. kola SuperSport HNL-a od 15 sati na Rujevici se sastaju Rijeka i Šibenik. Prva je to utakmica domaćeg prvenstva koju će nakon 11 godina prenositi HRT. Njihov prvi međusobni ovosezonski sraz odigran na Šubićevcu završio je pobjedom gostiju rezultatom 0:1 što je bilo jedino slavlje Rijeke u dosadašnjem tijeku sezone.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Mitrovića, Merkulova, Pavlovića i Halilovića dok su gosti bez Vidovića.

Trener Rijeke Serse Cosmi je u najavi rekao: “Jako važna utakmica jer dolazi nakon dva ružna poraza, pogotovo onog kod kuće. Imamo obavezu, prije svega, predstaviti se u dobrom svijetlu. imamo i obavezu doći do bodova jer stanje na ljestvici nije dobro. Otkad znam za nogomet često sam svašta slušao, ali kada su negativna razdoblja jedini pravi lijek je pobjeda. Onda nije važno što slijedi jer pobjeda te vraća u bolju psihičku poziciju, tjera te da razmišljaš na drugačiji način. Tako da apsolutno da, zapravo mislim da je to jedini način da se izvučemo.”

Strateg Narančastih Damir Čanadi je za Šibenski dodao: “Vjerujem da nam je emotivna utakmica protiv Hajduka u kojoj smo izvukli remi golom u 97. minuti dala vjeru našu vrijednost pred dvoboj na Rujevici. Rijeku sam išao uživo gledati na Poljud. Ali, mi smo više fokusirani na sebe nego na protivnika. Iskreno, moj osobni cilj bio je 10 bodova nakon prve četvrtine prvenstva, a mi smo uzeli bod manje. Sve u svemu, nije to tako loše. U drugom krugu ambicije nam rastu. Želimo se dodatno razviti, napraviti još koji korak naprijed. U sljedećih devet kola namjera je osvojiti između 10 i 12 bodova, nije važno protiv koga.”

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba kojem će asistirati Hrvoje Radić (Split), Luka Pušić (Zagreb) i Goran Pečarić (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Mario Zebec (Cestica) i Jerko Crnčić (Vrbovec). Delegat susreta je Damir Bogdanović (Vukovar), kontrolor suđenja Danijel Trampus (Osijek), a za sigurnost je ispred Saveza zadužen Miroslav Cindrić.