U REGISTATURI #29: Jurićeve trupe potopile Staru damu

Mihajlovićeva nadogradnja “Bikova”

Osim Atalante još dva kluba prkose najavama uoči sezone i prvu trećinu lige odradili su iznad očekivanja. Riječ je o Torinu i Chievu, klubovima koji su se protekle subote međusobno susreli u sklopu 14. kola.

Torino neočekivano dobro živi i nakon ere Giampiera Venture, koji je ovo ljeto napustio klub i postao talijanski izbornik. Ventura je u svojem petogodišnjem angažmanu podno Alpa ostavio neizbrisiv trag, podigavši Torino iz Serie B, u kojoj su još stanovali u sezoni 2011/2012, do osmine finala Europske lige u sezoni 2014/2015, gdje su tijesno ispali od ruskog Zenita. Rezultatski uspjeh popratila je i afirmicija velikog broja igrača poput Ogbonne, Darmiana, Glika, Peresa, Immobilea i vratara Gilleta, na čijim je transferima torinski klub zaradio lijepu svotu. Zbog svega navedenog nad njegovog nasljednika Sinišu Mihajlovića nadvili su se oblaci upitnika i pritisak da zadrži Torino u gornjem dijelu Serie A, ali on se barem zasad s time jako dobro nosi.

Nije mu bilo lako ovog ljeta jer dodatan uteg zadali su mu odlasci defanzivaca – kapetana Glika u Monaco, Peresa u Romu te Maksimovića u Napoli. Torino je uz to pod Venturom igrao potpuno drukčiju (3-5-2) formaciju, dok Mihajlović ima zamisli u vidu taktičke postave (4-3-3). Ovaj način igre doveo je do isticanja napadačkog terceta, među kojima se posebno ističe Andrea Belotti. Doveden je još prošle sezone iz Palerma, a prethodno je igrao i za Albinoleffe. Prvu sezonu za “Bikove” okončao je sa 12 pogodaka, a ove sezone doživio je pravu eksploziju zabivši već 10 golova. Tri pogotka postigao je i za reprezentaciju Italije, čime je uzvratio Venturi za ukazano povjerenje. Odličan golgeterski start sezone doveo je do interesa klubova iz Premier lige što je navelo klupsko vodstvo da ovih dana otvori pregovore s Belottijem oko produženja ugovora. Talijanski mediji pričaju o povećanju plaće igraču te debeloj odštetnoj klauzuli, no klub i igrač još su zakopčani do grla oko detalja pregovora.

Mihajlović je Belottiju ovog ljeta u napadu priljučio dvojicu igrača iz Rome. Rimski klub je Adema Ljajića prodao Torinu, nakon neuspjele posudbe u Interu prošle sezone, dok je Španjolac Iago Falque došao na posudbu. Posebno je zanimljiv odnos na relaciji Mihajlović Ljajić. Najprije su njih dvojica skupa proveli sezonu (2010/2011) u Fiorentini, da bi Miha potjerao Ljajića iz reperezentacije Srbije 2012. godine jer nije pjevao himnu. Sada su se ponovno našli zajedno u Torinu i dobro im je krenulo. Momčad je nakon 13. kola bila na sedmom mjestu sa samo 4 boda od drugoplasiranih, a Ljajić je već polučio pet zgoditaka i ima veliku slobodu u igri.

Prošli vikend Torinezima je u goste stigao tradicionalno neugodni Chievo. Mnogi ih doživljavaju kao bezličnu momčad čija je jedina svrha u sezoni što prije osigurati opstanak. Njihova pragmatičnost i dobar odabir igrača koje često znaju dovesti na posudbu iz jačih klubova ove ih je sezone napokon stavila u poziciju da ih se ne gleda kao na jednog od klubova koji će se do zadnjih kola boriti za opstanak. Tvrdo i disciplinirano postavili su se i na Olimpijskom stadionu i sve do završnice prvog poluvremena bila je to prava prvenstvena uspavanka. Utakmicu je razbudio Falque, treći član torinskog napada, koji je dvama zgoditcima (35′ i 38′) došao do brojke od sedam golova u sezoni. Torino je do kraja iskontrolirao utakmicu i dopustio Chievu da tek smanji preko Inglesea (86′). Bila je to ispod prosječna predstava Torina što je na kraju utakmice priznao i sam Mihajlović, no loš nastup puno će mu lakše biti preboljeti uz nova tri boda i ostanak u samom vrhu. Glavni njegov cilj je tek u idućoj sezoni dovesti momčad do pozicije da se svake godine bore za Europu, što bi bila nadogradnja u odnosu na Venturino razdoblje koje je dovelo do stabilizacije “Granata” kao prvoligaša. Torino je inače nakon 14. kola druga najefikasnija ekipa Serie A (Roma prva sa 33) sa postignutim 31 pogotkom od kojih je čak 22 zabio već spominjani napadački trio Belotti Ljajić Falque.

Genova deklasirala Juve

Ivan Jurić u nedjelju je stigao do najveće trenerske pobjede u dosadašnjoj karijeri. Na jučerašnju izvedbu Genove bio bi ponosan i dugogodišnji Jurićev mentor Gian Piero Gasperini kojeg smo prošli tjedan spominjali kao najzaslužnijeg za procvat Atalante. Spomenutom je Jurić bio pomoćnik u Interu i Palermu prije nego li se Splićanin otisnuo u samostalnu karijeru i preuzeo Mantovu.

Upravo je Gasperini bio taj koji se najviše zalagao da ga na kormilu Genoe ove sezone zamijeni Jurić. Nakon što je prošle godine napravio senzaciju i doveo maleni Crotone do povijesnog plasmana u Serie A, bivši hrvatski reprezentativac pred novim je dokazivanjem u najelitnijem talijanskom razredu. Protiv Juvea su krenuli u za njih klasičnoj formaciji (3-4-3), bez najboljeg napadača Pavolettija i zbog kartona suspendiranih Velosa i Orbana. Mjesto centralnog napadača zauzeo je Giovanni Simeone, sin poznatijeg trenera Atletico Madrida. Rossoblu su jučer odigrali najboljih pola sata ove sezone u čemu im je svesrdno pomoglo slabo izdanje Juventusove obrane.

Simeone je već u prvih 13 minuta zabio dva pogotka, a toliko je zabio u svim prethodnim nastupima za novi klub. Njegov otac također je zabio Torinezima prije više od 16 godina u dresu Lazia. Mlađem je Simeoneu Genoa prvi europski klub, nakon što je prethodno u domovini nastupao za River Plate i odradio posudbu u Banfieldu. Simeone je načeo “zebre”, a Alex Sandro je u 29. minuti autogolom zapečatio Juveovih pola sata iz noćne more. Prvi puta nakon proljeća 2004. i utakmice s Lecceom Stara dama je primila 3 pogotka u prvom poluvremenu. Razlozi loše igre kod prvaka mogu se tražiti u brojnim ozljedama, pogotovo se to odnosi na obrambene uzdanica poput Chiellinija i Barzaglia, kojih nema duže te izostanku Evre, tako da je trenutno jedini na terenu od standardne posljednje trojke Bonucci.

Jučer su mu društvo pravili Lichsteiner i Benatia. Osim defanzivnih izostanaka već neko vrijeme prema naprijed nema Pjace i Dybale. Allegri je nedjeljni dvoboj započeo sa Manđžukićem i Cuadradom naprijed, ali obojica se nisu baš naigrala, kao ni Higuain koji je ušao pripomoći u nastavku. Jedino što je Juve uspio u drugom poluvremenu bilo je kozmetičko ublažavanje poraza pogotkom Pjanića, koji je postao pravi doktor za izvođenje slobodnjaka. Genoa je nakon Milana na svojem stadionu skinula i još jednog velikana, ali za nešto više od trenutne sredine tablice trebati će pobjeđivati u dvobojima sa manje razvikanim protivnicima. Usprkos porazu Juventus drži 4 boda prednosti ispred Rome i Milana, ali više od približavanja rivala mogle bi ga zabrinuti nove ozljede Bonuccija i Alvesa.

Jubileji i rekordi

Ovo kolo na “Čizmi” obilježili su jubileji, te pozitivni i negativni rekordi. Empoli je u subotu protiv Milana odigrao 400 – tu utakmicu u najvišem talijanskom rangu. Neće je pamtiti po dobrom zbog visokog poraza 1-4. Daniele De Rossi odigrao je isto utakmica u Serie A za Romu koliko i cijeli Empoli u svojoj dosadašnjoj povijesti. U domaćoj pobjedi protiv Pescare (3-2) ušao je u 64. minuti umjesto Belgijca Nainggolana. Negativni klupski rekord zabilježio je Palermo. Poraz od Lazia (0-1) na Renzo Barberi bio im je sedmi uzastopni i prikovao ih je za samo dno. Atalanta s druge strane nastavlja gaziti i rušiti pozitivne klupske rekorde. Golovima Masiella i Kurtića slavili su 2-0 na gostovanju kod Bologne. Šestim uzastopnim trijumfom došli su na 28 bodova što je najviše osvojenih bodova nakon 14. kola u njihovoj povijesti.

Josip Buljan

Priče s otoka

U londonskom derbiju gledali smo borbu dvojice ponajboljih taktičara – Contea i Pochettina. Pobjedu je odnio prvo spomenuti, pa tako Tottenham ni nakon 30. uzastopnog gostovanja na Stamford Bridgeu nije uspio doći do pobjede. Chelsea je golovima Pedra i Mosesa porazio goste po prvi puta u ovoj sezoni. S druge strane momčad Antonia Contea produžila je svoj pobjednički niz na sedam utakmica, uz samo jedan primljeni gol (i to upravo od Spursa). Golman Curtois do ove utakmice nije vadio loptu iz mreže punih 600 minuta.

Za razliku od Courtoisa, golman Watforda, Gomes, je ubacio loptu u vlastitu mrežu, te je tako donio tri boda Stokeu.

Liverpool koji je nakon reprezetativne stanke pao u letargiju svladao je Sunderland tek u drugom poluvremenu. Kloppovi momci pod hitno moraju pronaći staru formu, a dodatni hendikep u tom traženju biti će im ozljeda glavnog kreativca – Coutinha.

Paul Robinson, kojega je proslavila maksimirska krtica, nastupio je po prvi puta nakon svibnja 2012. godine u početnoj postavi nekog kluba. Poznati golman pokazao je da je i dalje agilan obranivši zicere Nolitu i Agueru. Ipak, u dva navrata nije uspio zaustaviti Aguera koji je zabio za preokret Manchester Citya kod Burnleya.

Arsenalu je nakon dva uzastopna remija pobjeda protiv Bournemoutha bila imperativ. Dva gola Sancheza i jedan Walcotta bila su dovoljna da topnici zadrže korak za vodećim klubovima lige.

Hull i West Bromwich su prijateljski podjelili bodove, baš kao i West Ham i United. Bilićeva momčad je u prednost došla već u drugoj minuti, da bi sredinom prvog poluvremena izjednačio Ibrahimović. Mourinho je ljut na neke sudačke odluke divljao uz trenerski prostor te je na posljetku potjeran na tribinu. Najgori je ovo start sezone za Manchester United od 1989. godine.

Ronald Koeman nije baš najugodnije dočekan u Southamptonu kojeg je napustio ovo ljeto. Pokupio je salve zvižduka i uvreda, a njegov Everton primio je gol u 47. sekundi susreta. Charlie Austin bio je strijelac, a sve mu je namjestio debitant Josh Sims, devetnaestogodišnji izdanak Southamptonove škole. Everton u posljednih sedam utakmica ima samo jednu pobjedu te će Koeman u idućem prijelaznom roku definitivno morati posegnuti za prinovama koje će osvježiti momčad.

Leicesteru i dalje ne ide u prvenstvu, a ovog puta su ih od poraza spasili kazneni udarci. Middlesborough je dva put vodio golovima Negreda, da bi aktualni prvaci izjednačavali udarcem sa bijele točke. Slimani im je bod osigurao u 94 minuti.

Za kraj smo ostavili ljepoticu kola, u kojoj smo vidjeli čak devet golova i nekoliko preokreta. Swansea je dočekao Crystal Palace koji je prvi poveo. Swansea preokreće te do 75. minute imaju 3:1. Tada se budi Palace i uzvraća sa nova tri gola. Semafor je u 90. minuti pokazivao rezultat 3:4 za goste, da bi se u sudačkom dodatku pojavio Llorente koji pogađa dva puta za novi preokret i pobjedu Swansea. Ludnica.

Joško Listeš

Probuđeni Rudari

Nakon katastrofalnog starta u prvenstvu i pet uzastopnih poraza, momčad Markusa Weinzierla spojila je pet pobjeda i dva remija. Osim dobrih rezultata u Bundesligi, Schalke 04 pokazuje sjajnu igru i u preostala dva natjecanja. Dok su dvjema pobjedama dogurali do osmine finala DFB Pokala, u Europskoj ligi imaju stopostotan učinak – pet pobjeda u jednako toliko susreta. Dobri rezultati s ekipom Augsburga omogućili su treneru Weinzierlu da izbjegne otkaz i posloži kockice u svom novom klubu. Prodaja mladog Leroy Sanea za visokih 42 milijuna eura otvorila je prostor za nova pojačanja, od kojih je najzvučnijih 20 milijuna eura za švicarskog wunderkida Embola i sedam milijuna za Stamboulija. Osim njih redove Rudara su pojačali Bentaleb, Coke, Konoplyanka, Naldo te Rahman Baba. Od svih pojačanja najveći dužnik je ostao upravo Breel Embolo, koji u sedam odigranih susreta nije opravdao status wunderkida i najskupljeg pojačanja ove sezone. Da bi priča bila gora, sredinom listopada doživio je tešku ozljedu gležnja na utakmici s Augsburgom, koja ga je udaljila s travnjaka na šest mjeseci. Usprkos lošem startu i ozljedama Embola i Huntelaara, Rudari su se probudili te zasjeli na osmo mjestu tablice. Nakon niza rotacija, taktika 5-3-2 se pokazala kao uspješna te su upravo tom formacijom pobijedili i Darmstadt rezultatom 3-1 u 12. kolu Bundeslige.

Trenera Darmstadta, Norbert Meiera očekuje teška borba za opstanak u ligi te je njegova momčad posljednjim porazom u Gelsenkirchenu pala na 15. mjesto. Četiri poraza u nizu i ispadanje od četvrtoligaša u kupu pokazatelj su da situacija kod Ljiljana nije bajna. No takvi rezultati su očekivani za klub koji je u šest godina napredovao iz četvrte lige sve do Bundeslige. Prošle sezone debitirali su u prvoj ligi i uspjeli opstati, završivši na 14. mjestu. Najviše nade polažu u mladog napadača hrvatskih korijena, Antonio-Mirko Čolaka, strijelca tri pogotka ove sezone.

Susret u Veltins Areni počeo je dobro za goste, koji su ranim pogotkom Hellera poveli. Slavlje gostiju nije dugo trajalo jer je Kolašinac ubrzo glavom poravnao rezultat. Priliku za potpuni preokret u prvom poluvremenu imao je Choupo-Moting, no njegov udarac s bijele točke brani gostujući vratar. Statistička dominacija domaćina se isplatila nakon sat vremena igre, kada se Choupo-Moting iskupio za promašeni jedanaesterac i postigao svoj treći zgoditak ove sezone. Konačnih 3-1 postavio je mladi Schopf nakon sjajne asistencije Konoplyanke.

U sljedećem kolu Schalke gostuje kod vodećeg Leipziga, koji je pobjedom nad Freiburgom ostao na prvom mjestu, dok Darmstadt na domaćem terenu dočekuje posrnuli Hamburger SV.