Hrvatska pobjedom u Beču osigurala plasman na završni turnir UEFA Lige nacija (VIDEO)

Vatreni su među četiri najbolje reprezentacije UEFA Lige nacija. U posljednjem kolu skupine A1 Hrvatska je na Ernst Happel stadionu u Beču bila bolja od Austrije rezultatom 1:3 (1:1) čime je osigurala prvo mjesto u grupi te plasman na završni turnir. Strijelci u velikom slavlju pred mnogobrojnim hrvatskim navijačima su bili Luka Modrić, Marko Livaja i Dejan Lovren dok je za privremeno izjednačenje domaćih pogodio Christoph Baumgartner.

U drugom susretu ove skupine Danska je u Kopenhagenu svladala Francusku rezultatom 2:0, ali nije dočekala kiks Hrvatske kako bi osvojila prvo mjesto. Iz lige A će naposljetku ispasti Austrija kao posljednja u grupi.

Izabranici Zlatka Dalića će final four igrati u lipnju sljedeće godine, a domaćin istog će biti određen naknadno. Osim Hrvatske na njemu će sudjelovati i Nizozemska, dok za posljednja dva mjesta konkuriraju Mađarska i Italija odnosno Portugal i Španjolska.

Hrvatska je odlično otvorila utakmicu te je do prednosti došla u 6. minuti kada se u strijelce upisao Luka Modrić. Za svoj 23. pogodak u nacionalnom dresu odlično ga je pronašao Vlašić, a on se potom izborio za udarac sa sedam metara iskosa kojim je pogodio bliži kut Lindnerova gola.

Samo tri minute kasnije domaćin dolazi do izjednačenja. Nakon lošeg čišćenja lopte Stanišića lopta dolazi do Sabitzera koji je ubacio s lijeve strane, a Baumgartner je s prve stative sa sedam metara proslijedio loptu glavom iza leđa Livakovića.

Već u 18. minuti Dalić je bio prisiljen napraviti prvu zamjenu. Iz igre je zbog ozljede izašao Brozović, a priliku je dobio Majer.

U 22. minuti s dvadesetak metara je pucao Arnautović, a Livaković je obranio loptu koja je išla u njegov donji lijevi kut. Dvije minute kasnije u odličnoj prilici se našao Baumgartner, nakon što je prevario Barišića pucao je s ruba kaznenog prostora, ali lopta je prošla malo pokraj suprotne stative. Pritisak domaćina nastavio se i u 28. minuti kada je udarac okušao Sabitzer, a lopta od bloka odlazi u korner.

Nesporazum Gvardiola i Livakovića u 35. minuti nije uspio iskoristiti Baumgartner koji je s desetak metara iskosa iz okreta prebacio gol Hrvatske.

Livaković je u 44. minuti odličnom reakcijom obranio pokušaj Arnautovića koji je nakon proigravnja Gregoritscha pucao sa sedam metara iskosa. Bila je to velika šansa za rekordera po broju nastupa u dresu austrijske reprezentacije.

U nadoknadi prvog dijela zaprijetila je i Hrvatska, no Lindner uz poteškoće brani udarac Vlašića. Nedugo potom iz daljine je pokušao i Perišić za sigurnu intervenciju golmana Austrije.

Danso je u 53. minuti u šesnaestercu Austrije nakon duela srušio Budimira, no portugalski sudac Dias nije smatrao da treba pokazati na bijelu točku.

Austrija je dobru akciju odigrala u 64. minuti kada je nakon ubačaja s lijeve strane glavom pucao Gregoritsch, a Livaković je paradom ulovio loptu.

Hrvatska ponovno vodi od 69. minuti kada su po lijevoj strani kombinirali Sosa i Perišić, potonji je potom ubacio na drugu stativu gdje se Livaja oslobodio Wobera, a potom je glavom s tri metra poslao loptu u mrežu Austrije.

Novi opasan centaršut Perišića uslijedio je u 71. minuti, ali Alaba ispred Livaje izbija loptu u posljednji trenutak.

Minutu kasnije Vatreni su povećali prednost. Majer je ubačajem na drugu stativu pronašao usamljenog Lovrena, koji sa četiri metra glavom šalje loptu iza leđa Lindnera.

Blizu pogotka je u 74. minuti bio i Perišić koji je nakon solo prodora sa šest metara iskosa zatresao gredu.

Dobar pokušaj Austrije bilježimo u 83. minuti kada je s ruba kaznenog prostora suprotnu malu mrežicu gađao Cham, ali nije bio dovoljno precizan.

Do konca susreta Hrvatska je mirno sačuvala stečenu prednost te je mogla početi sa slavljem nakon što je sudac Dias odsvirao posljednji zvižduk.

Rezultati 6. kola skupine A1:

Austrija – Hrvatska 1:3
Danska Francuska 2:0

Standings provided by SofaScore

U posljednjem kolu skupine A1 UEFA Lige nacija od 20:45 na stadionu Ernst Happel u Beču počinje dvoboj Austrije i Hrvatske. Njihov međusobni okršaj odigran na otvaranju natjecanja u Osijeku pripao je Austriji koja je slavila s 0:3.

Vatreni se uoči posljednjih 90 minuta natjecanja po skupinama nalaze na vodećem mjestu ljestvice te bi s pobjedom sigurno izborili plasman na završni turnir četiri najbolje reprezentacije. Hrvatska će na final four bez obzira na rezultat u Beču i ako Danska na domaćem terenu ne svlada Francusku.

Domaćini u današnjem srazu ne mogu računati na Kalajdžića, Lazara, Laimera, Ulmera i Weimann dok su gosti bez Josipa Šutala.

Izbornik Austrije Ralf Rangnick je u najavi rekao: “Mi smo u prvoj utakmici protiv Hrvatske odigrali jako dobro i želimo takvi biti i u nedjelju iako je Hrvatska jako dobra momčad. Moramo biti bolji nego prije nekoliko dana u Francuskoj, morat ćemo igrati s puno više samopouzdanja. Jesmo li mi crna mačka za Hrvatsku? Ne bih to baš rekao. Želimo igrati kao gepard, a ne kao maca.”

Njegov kolega na klupi Hrvatske Zlatko Dalić je dodao: “Velika je šansa pred nama, za nju smo se sami izborili. Mi taj posao moramo odraditi, ne čekati što će uraditi Francuzi. Ljepše bi bilo da završimo s pobjedom prije SP-a, ali i da se dogodi nešto drugo neće nas poremetiti. Moramo se pripremati za SP, napravili smo puno dobrih stvari i na dobrom smo putu. Očekujem tešku utakmicu u kojoj moramo dati sve od sebe da se uvedemo na završni turnir, a ne računati da će nam netko drugi pomoći.”

Glavni sudac utakmice je Artur Dias iz Portugala kojem će asistirati Rui Tavares, Paulo Soaresi Gustavo Correia dok su za VAR zaduženi Tiago Martins i Fabio Verissimo. Kontolor suđenja je Michael Thomas Ross iz Sjeverne Irske, a delegat Gruzijac Bakar Jordania.