Search
Close this search box.

UEFA Women’s EURO 2017: Nizozemkinje prvakinje Europe (VIDEO)

Foto: UEFA Women's EURO‏

Nakon završenog Europskog prvenstva za žene svi se pitaju samo jedno: “Znači li ovo kraj Njemačke dominacije u Europi?”.

Ženski nogomet je u posljednja tri tjedna, koliko je trajalo Europsko prvenstvo, bio o fokusu mnogih znalaca i ljubitelja. Iako su se u tim tjednima igrali vrlo ozbiljni europski susreti mnogih klubova, domaćin Nizozemska je bila „totalno žensko-nogometna“. Na kraju je Nizozemska u uzbudljivom finalu pobijedila Dansku sa 4:2 i tako po prvi puta postala najbolja u Europi!

Ovogodišnja kampanja UEFA-e pod nazivom „Together #WePlayStrong”, još je jače poticala aktivnosti u području ženskog nogometa.

Najzanimljiviji podatak s 12. izdanja UEFA EURO natjecanja za žene svakako je taj da je Njemačka nakon 6 uzastopnih naslova prvaka i duge 22 godine napokon skinuta s trona. Na nogometnoj sceni iskristalizirale su se i nove „zvijezda u usponu”, kao što su Austrija, Švicarska, te slobodno možemo zaključiti da je ovaj turnir samo potvrdio rast konkurentnosti u ženskom nogometu, kojeg mnoge države prepoznaju kao dobru priliku za sportsku i marketinšku promociju. Benefit zanimljivog i konkurentnog turnira svakako je i prilika pružena igračicama da se dokažu na ovom nivou, čime su si sigurno podigle tržišnu cijenu.

Naravno, i ovaj trunir potvrdio je da bez sustavnog i ozbiljnog rada u ženskom nogometu, te bez vrlo dobre selekcije i odlučnije financijske potpore, države s naših prostora nemaju što tražiti u pokušajima dohvaćanja nastupa na završnom UEFA Women’s EURO turniru.

Medijska potpora turniru također je bila vrlo dobra:

17 europskih TV kuća, 8 izvan Europe (uključujući i SAD (ESPN / Univision), Brazil, Hong Kong, i još 13 radijskih postaja (BBC, Indonezija, itd), potvrđuju dobru pokrivenost prvenstva. Osim toga, naravno, veliki broj tiskanih i elektronskih medija.

>> UEFA WOMEN’S EURO 2017: Hoće li prvak biti Njemačka ili …?

Prva faza turnira

Natjecanje po skupinama obilježili su dominantni prolasci domaćina Nizozemske i Engleske, čije su nogometašice s tri pobjede i maksimalnih 9 bodova osigurale četvrtfinalne nastupe. Posebno se istaknula Engleska, koja je u konkurenciji sa Španjolskom, Škotskom i Portugalom primila samo jedan, a postigla deset pogodaka.

Najveće razočaranje prve faze natjecanja, pa i cijelog turnira, svakako je Norveška, koja se kao najbolje rangirana reprezentacija skupine A (5. na UEFA, 11. na FIFA ljestvici) od natjecanja oprostila bez postignutog pogotka i bez osvojenog boda.

U skupinama B i C, Njemačka i Austrija su uz dvije pobjede i remi sa 7 osvojenih bodova osvojile prva mjesta, dok su se kao drugoplasirane u četvrfinale uz njih plasirale nogometašice Švedske i Francuske.

Završnica

Četvrtfinalne parove tako su činile sljedeće reprezentacije: Nizozemska – Švedska, Njemačka – Danska, Austrija – Španjolska, te Engleska – Francuska.

U ovoj fazi natjecanja od turnira se oprostila najtrofejnija momčad – Njemačka. Kobne za Nijemice bile su Dankinje, koje su usprkos rano primljenom pogotku (Isabel Kerschowski u 3′), golovima Nadie Nadim (49. minuta) i Therese Nielsen (83. minuta) stigle do preokreta i prolaska u polufinale.

Tamo ih je čekala Austrija, koja je na jedanaesterce (regularni dio 0-0) izbacila reprezentativke Španjolske.

Engleska je pogotkom 31-godišnje napadačice Arsenala – Jodie Taylor (ujedno i zlatnom kopačkom ovog turnira s 5 postignutih pogodaka), svladala Francusku, te time izborila polufinalni okršaj s Nizozemskom, koja je u četvrtfinalu rezultatom 2-0 svladala četvrtorangiranu reprzentaciju UEFA-e, Švedsku.

U polufinalnim okršajima svjedočili smo još jednom susretu kojeg su reprezentativke Austrije bez primljenog i postignutog pogotka odvele do jedanaesteraca. Ovaj put ipak nisu bile uspješne kao protiv Španjolske, te su Dankinje nakon 0-0 (p. 3-0) osigurale nastup u finalu.

Domaćin Nizozemska u uzbudljivom je susretu pak, rezultatom 3-0 svladala Englesku. Izjednačen susret, koji je prelomila pogreška engleske obrane u 62. minuti. 26-godišnja igračica Arsenala, Danielle van De Donk, iskoristila je nepažnju suparnica, te loptu pospremila za 2-0 i puno mirniji nastavak za domaće nogometašice.

Nizozemska je u finalu, koje se igralo na Twenteovom De Grolsch Veste stadionu u Enschedeu, Dansku svladala rezultatom 4-2, te su tako izabranice Sarine Wiegman-Glotzbach do naslova prvaka došla zahvaljujući nevjerojatnom pobjedničkom nizu.

Koliki je interes u zemlji domaćina vladao za izvedbom ženske nacionalne vrste najbolje govori broj od ukupno 110 897 gledatelja, koji su uživo gledali domaću momčad na svih šest (rasprodanih) susreta!

Nizozemska je tako postala tek druga europska država koja je postala europski prvak u ženskoj i muškoj nogometoj konkurenciji. Druga država čijim je nogometašima i nogometašicama isto pošlo za nogom je naravno – Njemačka.

Zaključno možemo primijetiti da su osim Finske, sve zemlje Skandinavije i njene periferije (Danska, Švedska, Norveška, Island) osigurale nastup na završnici Europskog prvenstva. Mnogi će se složiti da je, unatoč velikom biološkom bazenu kojeg imaju druge države poput Italije, Njemačke, Francuske, Rusije – skandinavski model ravnopravnog statusa žena u svakodnevnom životu razlog zbog kojeg su ove države ostvarile vrlo dobre rezultate. Tako se u finale plasirala jedna Danska, koja broji svega 5,5 milijuna stanovnika, dok su se jedna Italija, Njemačka, Rusija, Španjolska i Francuska (sve sa više od 45 milijuna stanovnika), oprostile od turnira prije polufinala.

Za kraj malo o trenericama, odnosno trenerima. Od 16 reprezentacija koje su nastupile na završnom UEFA Women’s EURO turniru, njih 6 vodile su trenerice. To su redom reprezentacije Njemačke, Nizozemske, Škotske, Švicarske, Rusije i Švedske. Gotovo 40% trenerica veliki je uspjeh za žene u ovom sportu, jer treneski posao je, usprkos mnogim naporima, i dalje u velikoj većini percipiran kao „izrazito muški posao”. Najveće zasluge razvijanju ženske struke svakako idu pojedinim zemljama koje u velikoj mjeri podržavaju razvoj nogometa i njegovu izvrsnost, neovisno o spolu.

I sam Nyon (UEFA) u konačnici može biti ponosan na svoje aktivnosti koje su pomogle tom razvoju. Kampanja UEFA-e, „Together #WePlayStrong”, dodatno stimulira aktivnosti na području ženskog nogometa. Ovogodišnje prvenstvo je bilo demonstracija gledljivosti, najnovijih trendova i uzbudljivog ženskog nogometa.

Može li se tom trendu pridružiti i Hrvatska?

Boris Mikuž


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter