Upside Down #11: Wanderersi spašavaju sezonu, crni niz Victoryja

Upside down
N+

Jedanaesti nastavak kolumne Upside Down donosi pregled događanja posljednjih 10-ak dana u sklopu australske A-lige, a posebnu pažnju privukao je fascinantan niz Western Sydney Wanderersa te razočarenje za navijače Melbourne Victoryja.

Wanderersi i u “nadoknadi”

Odličan raspored iskoristili su nogometaši Western Sydney Wanderersa koji su u dvije uzastopne utakmice došli do dva slavlja. U redovnom 19. kolu protiv Central Coast Marinersa, Wanderersi su slavili pogocima Jaushue Sotirija i Oriola Riere, a kod oba pogotka veliku pomoć pružili su im domaći nogometaši – stoper Liam Rose te vratar Ben Kennedy. Konačnih 1:2 postavio je sjajnim udarcem glavom Petros Skapetis u drugom poluvremenu, no to je bilo sve što je domaća momčad uspjela napraviti.

Svih 90 minuta na terenu provela su sva tri Hrvata. U domaćim redovima bio je to Antony Golec, koji je zaradio i žuti karton, dok su gostujuće boje branili Vedran Janjetović i Steven Luštica.

Ipak, ova nedjelja bila je rezervirana za zaostali susret u kojemu su Wanderersi na svom travnjaku ugostili Wellington Phoenix. Novozelanđani bi pobjedom preskočili pretposljednje Marinerse, dok bi domaći nogometaši s nova tri boda dostigli pozicije za razigravanje.

Španjolac Riera već u 6. minuti dokazao je još jednom da zna igrati glavom te je doveo svoju momčad u vodstvo. Taj rezultat ostao je do odmora, iako je Luštica imao jednu dobru priliku sredinom prvog poluvremena. Domaći su povećali vodstvo na 2:0 u 63. minuti kada, poslije kornera Marcela Carrusce, najviše skače Michael Thwaite te glavom pogađa gostujuća vrata.

Treći pogodak na susretu djelo je Christophera Oikonomidisa, dok je konačnih 4:0 postavio Jaushua Sotirio u 82. minuti susreta. Janjetović je branio cijelu utakmicu, Luštica je izašao u 70. minuti, a Goran Paracki odigrao je svih 90 minuta za gostujuću momčad.

Victory ne zna za pobjedu

Nogometaši Melbourne Victoryja, u zadnje tri prvenstvene utakmice, doživjeli su tri poraza. Nakon što su izgubili “Big Blue”, u kojemu ih je Sydney nadigrao s 3:1, uslijedili su porazi od Newcastle Jetsa (2:0) i Brisbane Roara (1:2). Od relativno mirne situacije, momčad Kevina Muscata došla je do toga da će se grčevito morati boriti za poziciju koja vodi u razigravanje.

Wanderersima je dovoljna još jedna pobjeda (utakmica manje) da prestignu momčad iz Melbournea, a Roar ima još sedam kola da nadoknadi četiri boda zaostatka. Nije nemoguće, osim u ovoj sezoni kada igračima Johna Aloisija ništa ne polazi za nogom. Ništa osim pobjede nad Victoryjem.

Sydney slavio u derbiju

Za kraj, valja napomenuti da je derbi posljednjeg kola, onaj između Melbourne Cityja i Sydneyja, pripao gostujućoj momčadi koja je slavila s visokih 4:0 i grabi k drugom uzastopnom naslovu.

Noćna mora za domaće nogometaše započela je nakon pola sata igre kada Brazilac Bobo pogađa s bijele točke i dovodi goste u vodstvo, iako je Dean Bouzanis imao loptu na rukama. Prektraj prvog dijela već je 0:2, a strijelac je Miloš Ninković. Srpski nogometaš još jednom je dokazao svoju kvalitetu, a možda i potvrdio titulu najboljeg nogometaša lige, kada je brzo i precizno reagirao na asistenciju Michaela Zulla.

Zullo je svoju drugu asistenciju na utakmici upisao u 65. minuti kada je pronašao Boboa, bio je 20. pogodak sezone za nevjerojatnog Brazilca koji predvodi listu strijelaca. Konačnih 4:0 postavio je poljski nogometaš Adrian Mierzejewski kojemu je to bio 10. pogodak u sezoni, a svoju treću asistenciju upisao je, pogađate već, Zullo.