Upside Down #13: Sydney is Sky Blue

Upside down
N+

Pred vama je 13. nastavak kolumne Upside Down koji donosi pregled najnovijih nogometnih događaja u australskoj A-ligi. Ovoga vikenda najzanimljiviji bio je gradski derbi u najvećem australskom gradu koji je otišao na stranu aktualnog prvaka.

Sydney is Sky Blue

Posljednja utakmica 21. kola australske A-lige odigrana je na Allianz stadionu na kojemu je domaći Sydney ugostio gradskog rivala Western Sydney Wandererse. Za goste su od prve minute krenuli i Vedran Janjetović i Steven Luštica, dok je domaću momčad predvodio jedan od ponajboljih igrača lige, srpski veznjak Miloš Ninković.

Upravo je Ninković omogućio Mierzejewskom prvu priliku na utakmici, ali gostujući vratar Janjetović iskazao se prvom pravom intervencijom. Kad se činilo da će domaći nogometaši doći do vodećeg pogotka, dogodilo se upravo suprotno. Carrusca je pronašao Llorente, koji je poput brzog vlaka prošao po lijevoj strani, a njegov centaršut iskoristio je Oriol Riera poslije katastrofalne reakcije domaćeg vratara Redmaynea za 0:1 na semaforu.

Imao je španjolski napadač još jednu priliku prije nego li je domaća momčad stigla do izjednačenja – u najbolje vrijeme. Igrala se 43. minuta susreta kada su domaći nogometaši izborili prekršaj na rubu šesnaesterca, loptu je odlučno namjestio Poljak Adrian Mierzejewski koji prekrasnim udarcem, od grede, poravnava rezultat na 1:1.

Trebalo je proći tek deset minuta drugog dijela da se fenomenalni Poljak još jednom upiše u strijelce. S lijeve strane ubacio je Ninković, gosti se nisu najbolje snašli pa je domaći veznjak loptu pospremio iza leđa Janjetovića, po drugi puta na utakmici. Priliku za treći pogodak imao je desetak minuta kasnije, ali Janjetović je obranio njegov pokušaj s ruba kaznenog prostora.

Posljednji pogodak na utakmici, za 3:1 pobjedu Sydneyja, postigao je brazilski napadač Bobo i to nakon što je Ninković još jednom pokazao zašto je jedan od najboljih nogometaša na australskim travnjacima. S ova tri boda, Sydney je stigao do 52 što je i šest kola prije kraja dovoljno da se osigura polufinale doigravanja, dok su Wanderersi ostali na šestom mjestu prvenstvene ljestvice.

Glory u potrazi za slavom

Jedna od tri subotnje utakmice bila je na krajnjem zapadu Australije, a Perth Glory bio je domaćin Melbourne Cityju.

Baš kao i u gradskom derbiju i ovdje je gostujuća momčad došla u vodstvo, unatoč tome što su domaći nogometaši stvarali prilike. Igrala se 44. minuta susreta kada je loptu na lijevoj strani primirio mladi napadač Daniel Arzani, sjurio se u domaći kazneni prostor i pogodio suprotne rašlje za oduševljenje gostiju.

Mreže su mirovale sve do 85. minute, a onda je uslijedila šokantna završnica. Ubačaj Chianeseja završio je u bloku, ali lopta se odbila samo do Neila Kilkennyja koji s 15-ak metara pronalazi kut Bouzanisovih vratiju za 1:1. Gostujući vratar morao je još jednom po loptu u svoju mrežu – u 7. minuti sučevog dodatka. Desnu stranu ponovno je probio Chianese, ubacio je na drugu stativu, a povratnički pogodak poslije mjesec dana ozljede postiže Adam Taggart te sva tri boda idu na račun domaće momčad.

Sažetak kola

Kolo je otvoreno derbijem začelja u kojemu su Central Coast Marinersi stigli do minimalne 1:0 pobjede protiv Wellington Phoenixa. Domaći nogometaši tako su stvorili prednost od tri boda ispred Novozelanđana koji zauzimaju posljednje mjesto.

Bez ikakvog razmišljanja, igrač kola je poljski veznjak Adrian Mierzejewski koji je u derbiju kola odlučio pobjednika s dva pogotka, od kojih je jedno prekrasno remek-djelo iz slobodnog udarca. Sydney je u tom dvoboju osvojio očekivana tri boda te već sada osigurao nastup u polufinalu razigravanja.

Perth Glory je u šokantnoj završnici došao do važna tri boda koji su, možda, i zadnja nada da se dođe do šestog, posljednjeg mjesta koje vodi u doigravanje. S druge strane, Melbourne City je zadržao treću poziciju (33 boda), dok je gradski rival Victory stigao do pobjede (3:0) protiv Adelaide Uniteda s kojim se bodovno izjednačio (29 bodova) na četvrtoj poziciji.

Zanimljivu utakmicu odigrali su Brisbane Roar i Newcastle Jets, a sva tri boda osvojila je gostujuća momčad koja je učvrstila drugu poziciju na tablici. Iako je pogodak djelo Josepha Champnessa, posebno treba pohvaliti odličnu asistenciju Stevena Ugarkovića, nekadašnjeg veznjaka Osijeka.