Upside Down #14: Jetsi do senzacije s igračem manje

Upside down
N+

Pred vama je 14. nastavak kolumne Upside Down koji donosi pregled najnovijih nogometnih događaja u australskoj A-ligi. Ovoga vikenda odigrane su tek dvije utakmice kojima je kompletirano 22. kolo čije su prve tri utakmice odigrane prošlog vikenda.

Melbourne derby

Najposjećenija utakmica 22. kola bila je ona u Melbourneu gdje je u gradskom derbiju City ugostio Victory. Prije početka utakmice, domaća momčad imala je 4 boda prednosti pred gradskim rivalom na prvenstvenoj ljestvici, zauzimavši čvrsto treće mjesto. Ipak, nije to značilo mnogo ni za jednu od momčadi, s obzirom na to da su osvojile svaka po 3, od mogućih 9 bodova u prethodne tri utakmice.

Do šokantnog vodstva dolaze gosti već u 11. minuti susreta kada Berisha sjajno proigrava Barbarousesa, a ovaj nema težak posao i Bouzanis je svladan. Svakako treba naglasiti da je Atkinson vrlo slabo zatvorio međuprostor, a iskusni gostujući napadač iskoristio je to na najbolji mogući način.

Domaći nogometaši mogli su do izjednačenja krajem prvog poluvremena, ali Jamiesonov slobodni udarac odsjeo je na gredi. Za pogodak su trebali pričekati početak nastavka i nesmotrenu reakciju gostujućeg kapetana Broxhama koji je u svom kaznenom prostoru igrao rukom. Precizan s bijele točke bio je, naravno, Fornaroli kojemu je to bio prvi pogodak sezone u prvom startu sezone nakon što je u kupu, još krajem kolovoza, zaradio tešku ozljedu skočnog zgloba.

Utakmica je bila riješena početkom 62. minute kada George postiže svoj drugi pogodak u dvije uzastopne utakmice, a poslije sjajnog ubačaja Broxhama koji se, tako, dijelom iskupio za lošu reakciju kod kaznenog udarca za domaću momčad.

Gosti mogu biti presretni jer su pobjedom u derbiju došli samo na bod gradskim rivalima i do kraja regularnog dijela prvenstva eventualno mogu izboriti dvoboj protiv šestoplasirane momčadi u četvrtfinalu doigravanja. Teško je za očekivati da će se ijedna melburnska momčad uspjeti probiti do drugog mjesta koje vodi izravno u polufinale.

Jetsi do senzacije s igračem manje

Apsolutni derbi kola odigran je između Newcastle Jetsa i Sydneyja, bio je to dvoboj u kojemu je drugoplasirana momčad dočekala prvoplasiranu. Aktualni prvaci posljednji ligaški poraz doživjeli su još u studenom, a nakon 14 minuta ovog susreta izgledalo je kao da će još jednom proći neokrznuti.

Naime, krajem 10. minute susreta, domaći napadač O’Donovan rukom je u glavu lupio gostujućeg stopera Buijsa, a VAR je nakon više od 3 minute čekanja donio odluku da je njegov potez za isključenje. Glavni sudac utakmice isprva nije ni dosudio prekršaj, već je zaustavio igru zbog ležanja igrača.

Krajem prvog poluvremena – šok za gostujuće nogometaše – pao je Topor-Stanley, a sudac je pokazao na bijelu točku. Petratos je precizno izveo kazneni udarac i iznenađujuće doveo Jetse u vodstvo.

Najbolji strijelac lige Bobo brzo je vratio svoju momčad u egal, a igrala se 52. minuta susreta kada je sjajni Brazilac postigao 22. pogodak ove sezone. Osim što je “izborio” crveni karton, Buijs je sjajno asistirao iz slobodnog udarca za poravnanje rezultata.

Ipak, slavlje gostiju trajalo je nešto više od tri minute jer su domaći nogometaši ubrzo stigli do novog vodstva. Najbolji strijelac domaće momčadi Nabbout prošetao se među gostujućim igračima i opalio s nešto više od 25 metara, a njegov je udarac odsjeo u donjem lijevom kutu Redmayneovih vrata za konačnih 2:1.

Naglasimo da je cijelu utakmicu za domaću momčad odigrao Steven Ugarković.

Sažetak kola

Prošloga vikenda, uz prethodne dvije utakmice, odigrana je i ona između Brisbane Roara i Adelaide Uniteda, a domaći nogometaši slavili su rezultatom 1:0. Strijelac jedinog pogotka na utakmici bio je Bautheac iz slobodnog udarca krajem prvog poluvremena.

Ovoga vikenda odigrane su posljednje dvije utakmice 22. kola, a u obje su premoćni bili domaćini. Prvo je Western Sydney Wanderers s visokih 4:1 slavio nad Wellington Phoenixom, dok je Perth Glory rezultatom 3:1 bio bolji od Central Coast Marinersa. Posljednju utakmicu kola obilježio je sjajan pogodak Hoolea koji je tek ublažio poraz svoje momčadi.