Upside Down #16: Kako je Gomabu prokockao doigravanje (VIDEO)

Upside down
N+

Pred vama je 16. nastavak kolumne Upside Down koji donosi pregled najnovijih nogometnih događaja u australskoj A-ligi. Ovoga vikenda odigrani su susreti posljednjeg kola regularnog dijela prvenstva, a samo je jedan gubitnik na kraju sezone – Josep Gombau. Ipak, krenimo redom…

Preokret na Zapadu

Prva od dvije ključne utakmice posljednjeg kola odigrana je na krajnjem zapadu Australije gdje je Perth Glory dočekao Brisbane Roar. Bio je to susret bodovno izjednačenih momčadi, a čak ni pobjeda jednoj ili drugoj ne bi osiguravala šesto mjesto i doigravanje.

Domaći nogometaši u utakmicu su ušli puno koncentriranije od gostiju, a to im se vratilo nakon 24 minute igre kada su uspjeli stići do vodećeg pogotka. Neobjašnjivo istrčavanje Younga, koji se nekako našao na gotovo 25 metara od svog gola, uspio je kazniti prisebni Taggart koji je pogodio za slavlje domaće publike.

Međutim, ono nije dugo trajalo, dapače, gosti su do kraja poluvremena uspjeli rezultat preokrenuti u svoju korist. Prvo je Henrique iskoristio loše čišćenje domaće obrane i poravnao rezultat na 1:1, a zatim je Kristensen u 40. minuti susreta postigao pogodak za vodstvo Roara.

Početkom drugog dijela, brazilski napadač postigao je svoj drugi pogodak za povećanje vodstva na 1:3 za goste. Izbio je Henrique sam, na asistenciju Maccaronea, ispred domaćeg vratara i matirao ga po drugi puta na susretu.

Za komplikacije na kraju susreta pobrinuli su se Castro, najiskusniji domaći nogometaš, koji je u 79. minuti promašio kazneni udarac te gostujući stoper Pepper koji je u 86. minuti autogolom donio tračak nade domaćoj momčadi.

Ipak, susret je završen pobjedom Roara 3:2, ali ni to nije bila garancija da će momčad iz Brisbane uspjeti ugrabiti mjesto koje vodi u doigravanje.

Gombau pao bez ispaljenog metka

Posljednji susret regularnog dijela prvenstva odigran je između Western Sydney Wanderersa i Adelaide Uniteda, bio je to dvoboj koji je odlučivao o posljednjem putniku u doigravanje. Domaća momčad trebala je pobjedu da bi prestigla Brisbane Roar i ugrabila šesto mjesto, dok su gosti već osigurali peto mjesto.

Početak iz snova domaćoj momčadi donio je Riera koji je u 16. minuti realizirao kazneni udarac. Ipak, vodstvo je trajalo tek 5 minuta jer je Diawara sjajnim udarcem pronašao mrežu domaće momčadi.

Gosti do preokreta stižu u 39. minuti, a autor još jednog predivnog pogotka u režiji gostiju bio je Adlung.

Do kraja poluvremena uslijedila je prava drama. Nekadašnji nogometaš gostiju Carrusca glavom je poravnao rezulta na 2:2 u 42. minuti, a domaća momčad zaradila je i kazneni udarac u nadoknadi prvog poluvremena. Riera je tada mogao postati heroj, ali Izzo je uspio zaustaviti udarac u njihovom drugom međusobnom dvoboju.

Drugo poluvrijeme proteklo je u znaku domaćeg stratega koji je pogubio konce igre i zakasnio sa svakom odlukom koju je donio. Umjesto nešto agresivnijeg i dinamičnijeg pristupa, Gombau je na teren poslao 11 statista koji su pokušavali sačuvati nulu. Da stvar bude gora, stariji Baccus dobio je crveni karton u 62. minuti i tad su potonule sve lađe domaćoj momčadi.

Za konačni pad katalonskog stratega pobrinuo se Kitto koji je u 80. minuti postigao pogodak za pobjedu gostujuće momčadi. Bila je to samo točka na i mlake predstave domaćih nogometaša i njihova neodlučna trenera koji je u ovakvoj situaciji obavio tek dvije kasne izmjene i nije uspio svojoj momčadi donijeti potrebni impuls za doigravanje.

Rasplet prvenstva

Iako su visokom pobjedom od 3:0 u prošlom kolu nad izravnim rivalima (Roar, op. a.) uspjeli stići u relativno ugodnu situaciju, nogometaši Western Sydney Wanderersa nisu uspjeli ugrabiti poziciju koja vodi u doigravanje.

Wellington Phoenix neočekivanim slavljem od 2:1 nad Melbourne Cityjem uspio je izbjeći posljednje mjesto na prvenstvenoj ljestvici. Ono je pripalo momčadi Central Coast Marinersa koja je u F3 derbiju stradala na domaćem terenu od Newcastle Jetsa, gosti su slavili s visokih 8:2.

Predivan pogodak na Novom Zelandu postigao je Bruno Fornaroli koji se, poslije ozljede, polako vraća u staru formu.

Derbi kola odigrali su Sydney i Melbourne Victory, a domaća momčad sjajnu sezonu zaključila je minimalnim slavljem od 1:0. Pogodak je postigao Bobo, a bio je to 27. pogodak sezone za nevjerojatnog Brazilca koji od sada drži rekord po broju postignutih pogodaka u regularnom dijelu prvenstva.

Idućeg vikenda na rasporedu su polufinalni susreti doigravanja. U petak se sastaju Melbourne City i Brisbane Roar, dok će u nedjelju snage odmjeriti Melbourne Victory i Adelaide United. Svoje protivnike u polufinalu čekaju prvoplasirani Sydney te drugoplasirani Newcastle Jets.