Upside down
N+

Pred vama je 23. nastavak kolumne Upside Down koji donosi pregled najnovijih nogometnih događaja u australskoj A-ligi. Prošlog vikenda odigrani su susreti 4. kola, a najzanimljiviji je bio onaj između Western Sydney Wanderersa i Brisbane Roara.

Derbi bez pobjednika

Derbi kola odigran na Glen Willow stadionu koji se nalazi čak 170 kilometara od sjedišta Wanderersa. Domaća momčad, kao što je spomenuto u prošlotjednoj najavi kola, jedina je koja je poražena u sva tri Velika finala u kojima je sudjelovala. S druge strane, gosti su jedini koji su uspjeli slaviti u sva tri Velika finala.

Prvih pola sata utakmice u potpunsoti je proteklo u znaku domaće momčadi koja je u tom razdoblju stekla dva pogotka prednosti. Španjolac Oriol Riera opravdao je status jednog od najboljih napadača lige i već u 10. minuti doveo je svoju momčad u vodstvo. Sedam minuta kasnije, Jamie Young prvo mu je obranio kazneni udarac, ali španjolski napadač bio je preciziniji u “pripetavanju”.

Gosti su se još neko vrijeme mučili da bi uopće došli u kvalitetniji i opasniji posjed lopte, a onda su se strane na terenu zamijenile. Za smanjenje domaćeg vodstva pobrinuo se još jedan Španjolac, ali iz redova gostujuće momčadi. Ovo ljeto stigao je Alex Lopez iz Sporting Gijona, a sada je postigao najljepši pogodak vikenda.

Kako su Wanderersi zaradili kazneni udarac početkom prvog, tako je Roar do najstrože kazne došao na početku drugog dijela. Za razliku od Riere, gostujući napadač Adam Taggart nije trebao popravni, već je iz prve svladao Vedrana Janjetovića za poravnanje rezultata.

Do kraja susreta pogodaka više nije bilo, iako je domaći napadač Jaushua Sotirio pogodio okvir gola deset minuta prije kraja. Na kraju, s ovim bodom zadovoljniji mogu biti gosti, bez obzira na to što dosad još nisu upisali pobjedu ove sezone. S druge strane, domaća momčad propustila je nastaviti pobjednički niz i priključiti se vrhu.

Sažetak kola

Kolo je otvoreno u petak susretom između Melbourne Cityja i Wellington Phoenixa, obje momčadi u prošlom kolu upisale su poraz, a ususret ovoj utakmici bile su i bodovno izjednačene s po 4 boda. Domaćini su poveli već u 9. minuti sjajnim pogotkom Ritchieja De Laeta koji je s više od 20 metara svladao Poljaka Filipa Kurta na gostujućim vratima. Konačnih 2:0 postavio je urugvajski napadač Bruno Fornaroli koji je veliki dio prošle sezone propustio zbog ozljede zgloba.

U subotu se, osim derbija, odigrao i susret između Newcastle Jetsa i Sydneyja. Gosti su došli do vodstva u 20. minuti nakon što je Alex Brosque uputio udarac glavom, a loše je reagirao domaći vratar Glen Moss. Ipak, Jetsi dolaze do izjednačenja u 87. minuti preko Nicka Cowburna, a bila je to gotovo repriza gostujućeg pogotka.

Do treće prvenstvene pobjede i vrha ljestvice stigao je Perth Glory, pod vodstvom Tonyja Popovića. Kao gosti svladali su Adelaide United rezultatom 2:0. Strijelac prvog pogotka bio je Andy Keogh, jedini koji je dosad zabijao svako kolo, dok je konačni rezultat postavio Chris Ikonomidis u posljednjim trenucima susreta.

Konačno, posljednji susret kola odigran je između Melbourne Victoryja i Central Coast Marinersa. U pobjedi 4:1 domaće momčadi pogotkom je sudjelovao Keisuke Honda. Iskusnom Japancu bio je ovo drugi pogodak sezone, a u tom trenutku sudjelovao je u dosad svakom pogotku Victoryja. James Troisi i Corey Brown postigli su po pogodak do kraja poluvremena. Vodstvo domaće momčadi uspio je smanjiti Mario Shabow nakon sat vremena igre, a konačni rezultat djelo je Josha Hopea duboko u sudačkoj nadoknadi.

Idući vikend nema susreta A-lige, ali za dva tjedna očekuje nas novi Big Blue – derbi kola odigrat će Sydney i Melbourne Victory.