Upside Down #28: Gradski derbi na otvorenju sezone

Upside down
N+

Pred vama je 28. nastavak kolumne Upside Down koji donosi pregled najnovijih nogometnih događaja u australskoj A-ligi. Prošlog vikenda započela je nova sezona, a gradski derbi odigran je u Melbourneu.

Bez pogodaka

U subotu je odigrana najzanimljivija utakmica nove sezone u kojoj su se susreli Melbourne Victory i Melbourne City u prvom gradskom derbiju. Bio je to i susret debitanata na klupi tih momčadi. Domaćine je ovog ljeta preuzeo Marco Kurz, koji je prethodne dvije sezone vodio Adelaide United, dok je na klupu gostiju zasjeo Erick Mombaerts, nekadašnji trener PSG-a te mladih vrsta Francuske.

Gosti su jedinu pravu priliku u prvom poluvremenu stvorili početkom 11. minute kada je Brillante u priliku gurnu Walesa, ali 21-godišnji Australac nije bio smiren pred vratima Thomasa. Zanimljivo, vratar domaćih na leđima je imao broj 0 (nula).

Lawrence Thomas s “nulom” na leđima u novoj sezoni. izvor: FOX Sports Australia

Drugi dio započeo je sjajno za domaće nogometaše – ili su svi na stadionu i pred malim ekranima barem na tren tako pomislili. Sjajnom je loptom Toivonen pronašao Kamsobu, napadač iz Burundija svladao je Bouzanisa, ali nakon intervencije VAR-a, pogodak je opravdano poništen zbog zaleđa.

Elvis Kamsoba bio je prebrz te se našao u nedozvoljenoj poziciji. izvor: FOX Sports Australia

Do kraja susreta, obje momčadi imale su nekoliko prilika, ali Thomas i Bouzanis bez većih poteškoća zaustavljali su te pokušaje te je susret završio bez pogodaka.

Pobjeda na debiju

Prvi susret u A-ligi odigrala je momčad Western Uniteda koja je gostovala na Novom Zelandu kod Wellington Phoenixa. Trener gostujuće momčadi je hrvatski Australac Mark Rudan, u prvoj postavi svoje mjesto našao je Dario Jertec, dok je priliku s klupe čekao Ivan Vujica, nekadašnji igrač Lokomotive i Dinama.

Jedini pogodak na utakmici postigao je Besart Berisha, poznato lice na australskim terenima koji se od ove sezone pridružio najnovijem klubu u ligi. Gosti su, tako, stigli do prve pobjede u debitantskom nastupu, dok će Novozelanđani prva tri boda tražiti u drugom kolu u Sydneyju.

Besart Berisha slavi prvi pogodak u sezoni za pobjedu Western Uniteda.

Golijada na početku prvenstva

Nova sezona otvorena je pravom golijadom u Adelaideu gdje je domaći Adelaide United poražen rezultatom 3:0 od aktualnih prvaka Sydney FC-a. Akteri ove utakmice nisu mogli pronaći bolji način za započeti ovu sezonu pa je na scenu nakon samo 20 minuta igre morao stupiti VAR. Nakon konzultacija, dosuđen je prvi kazneni udarac u sezoni.

Poslušajte kako su suci donijeli odluku o kaznenom udarcu na početku nove sezone A-lige.

Nakon što je realizirao kazneni udarac u 22. minuti, šest minuta kasnije, Le Fondre je postigao i drugi pogodak na utakmici te doveo svoju momčad u prednost od 0:2. Nadu domaćoj momčadi u posljednjoj minuti prvog poluvremena dao je Mileusnić sjajnim pogotkom iz slobodnog udarca.

Na početku drugog poluvremena, domaćini su stigli i do izjednačenja preko Tourea koji je za dlaku izbjegao zaleđe i postigao pogodak za 2:2. Za jednako toliko zaleđe nije uspio izbjeći Barbarouses koji je u 60. minuti zatresao domaću mrežu. U međuvremenu, crveni karton zaradio je Strain zbog prekršaja u izglednoj prilici za postizanje pogotka.

Ipak, gosti su na kraju stigli do sva tri boda preko McGowana koji je u 87. minuti bio precizan glavom poslije kornera.

Sažetak kola

Pobjedu u prvom kolu upisao je i Western Sydney Wanderers koji je rezulatom 2:1 bio bolji od Central Coast Marinersa. Gosti su poveli sjajnim pogotkom Đurića (nekadašnji igrač Istre 1961), ali domaća momčad preko Dukea je uspjela doći do sva tri boda. I na ovoj utakmici ukazao se VAR koji je dodijelio kazneni udarac domaćoj momčadi. Gosti su do pogotka mogli i u sudačkoj nadoknadi, ali domaći nogometaši čak dva puta čistili su loptu s crte.

Prvo kolo zatvoreno je remijem na zapadu Australije gdje je Perth Glory dočekao Brisbane Roar. Domaća momčad je napadala gotovo cijelu utakmicu, a nakon pola sata igre i povela preko Ikonomidisa, naravno, na asistenciju Castra, ali nije uspjela doći do pobjede. Šokantnu završnicu domaćim navijačima priuštio je O’Donovan koji je postigao izjednačujući pogodak u petoj minuti sudačke nadoknade.