Upside Down #4: Sydney usamljen na vrhu, Marinersi pobjegli s dna

Upside down
N+

Četvrti nastavak kolumne Upside Down donosi događanja u sklopu 8. i 9. kola australske A-lige nakon kojih se Sydney odvojio na vrhu prvenstvene ljestvice, dok je momčad Central Coast Marinersa s dvije pobjede uspjela pobjeći s dna.

Stradali su Roar i Adelaide

Nogometaši Sydneyja u sedmom su kolu na svom stadionu dočekali momčad Brisbane Roara koja je kolo prije s velikih 3:1 svladala Melbourne City. Ipak, igrači Johna Aloisija nisu imali šanse na najtežem gostovanju ove sezone te su istim rezultatom poraženi.

Sve je bilo riješeno već nakon 15 minuta kada su domaćini postigli dva lagana pogotka, jedan iz kaznenog udarca, a potvrda pobjede stigla je u 79. minuti kada je Sebastian Ryall glavom pogodio za 3:0. Ipak, počasni pogodak za goste postigao je Jack Hingert u sudačkoj nadoknadi.

Susret je obilježen ružnom scenom između domaćeg Matta Simona i gostujućeg Avraama Papadopoulosa. Obojica su zaradila crvene kartone te tako pomogla 8. kolu da i službeno postane kolo s najviše crvenih kartona (6) u povijesti A-lige.

Gostovanje kod Adelaide Uniteda nije bilo nimalo lako, dapače, domaća momčad stvorila je nekoliko vrlo izglednih prilika pred Sydneyjevim vratima. Ipak, statičnost domaće obrane bila je ključna, a istu je na najbolji način iskoristio Bobo koji je postigao pobjednički pogodak u posljednjoj minuti prvog poluvremena.

Zanimljivo, nastavlja se nevjerojatan niz Sydneyja u kojemu momčad Grahama Arnolda nije primila pogodak protiv Adelaidea u prethodnih 405 minuta.

Čarobni Marinersi pobjegli s dna

Prije samo dva kola, nogometaši Central Coast Marinersa imali su osvojenih tek 6 bodova i bili su bolji samo za jedan bod od svojih suparnika u 8. kolu, Wellington Phoenixa. Ono što je trebalo biti, u najmanju ruku, izjednačena utakmica, pretvorilo se u premoć gostujuće momčadi, a sve to obilježeno prekrasnim pogotkom Andrewa Hoolea.

Novi trobod momčadi Paula Okona donio je povratnik na terene Blake Powell koji se pronašao u ulozi jokera s klupe protiv Perth Gloryja. Trebala je proći tek jedna minuta da Powell sjajno reagira na povratnu loptu Daniela De Silve te tako povede svoju momčad prema četvrtom mjestu prvenstvene ljestvice.

Podsjetimo, Powell je zbog ozljede s terena izbivao godinu dana i onda se na najbolji način odužio svojoj momčadi. Ujedno, bila je to jedina domaća pobjeda u 9. kolu natjecanja, s obzirom na to da su u gostima slavili City, Victory, Roar i Sydney.

Kiša golova u Newcastleu

Osim na Novom Zelandu, pet pogodaka u 8. kolu postignuto je i na utakmici između Newcastle Jetsa i Melbourne Victoryja. Domaća momčad slavila je visokih 4:1, iako je stadionom zavladala tišina kada je već u 5. minuti Kosta Barbarouses postigao sjajan pogodak za vodstvo gostiju. Ipak, za još ljepši pogodak i izjednačenje pobrinuo se Daniel Georgievski, nekadašnji igrač Međimurja i Šibenika.

Gombau i dalje bez pobjede

Nakon što je momčad Josepa Gombaua u prve dvije utakmice njegova mandata uspjela ostati neporažena na teškim gostovanjima protiv dviju momčadi iz Melbournea, u iduće dvije utakmice nije uspjela doći ni do boda.

Dašak Barcelone u Wanderersima

Na gostovanju kod Adelaide Uniteda poraženi su s 2:0, a istim rezultatom slavio je i Brisbane Roar koji je prestigao momčad Western Sydney Wanderersa. Priliku za iskupljenje, crveno-crna momčad imat će već u idućem kolu kada su domaćini u gradskom derbiju.

Naravno, prerano je da bi se donosili bilo kakvi zaključci o tome je li Gombau pravi izbor za klupu Wanderersa ili ne, ali jedno je sigurno – navijači čekaju pobjedu još od prvog kola i slavlja od 2:1 protiv Perth Gloryja. Zanimljivo, bila je to jedina utakmica ove sezone u kojoj je minute upisao Steven Luštica koji je, potom, zaradio tešku ozljedu lista.