Urugvaj uz dva pogotka Cavanija izbacio Portugal i osigurao četvrtfinalni okršaj s Francuzima (VIDEO)

U drugoj utakmici osmine finala Svjetskog prvenstva u Rusiji Urugvaj je, pred 44 873 gledatelja na stadionu u Sočiju, rezultatom 2-1 (1-0) slavio protiv Portugala i tako osigurao četvrtfinalni okršaj s Francuskom u Nižnji Novgorodu. Junak Urugvaja bio je Edinson Cavani s dva pogotka, dok je za Portugal strijelac bio Pepe.

Uvodno prilično otvorena utakmica, s izravnim pristupom u napadu, te visokim presingom po izgubljenoj lopti s obje strane, ponudila nam je pogodak već u 7. minuti.

Edinson Cavani je odigrao dugu loptu s desne na lijevu stranu urugvajskog napada na Suareza, koji odličnim ubačajem na drugoj vratnici pronalazi baš Cavanija. 31-godišnji apadač PSG-a spretno je loptu pospremio u mrežu za 1-0 Urugvaja i svoj drugi pogodak na ovom turniru.

Naravno, nakon postignutog pogotka Urugvaj se izraženije povukao i prepustio posjed Portugalu, a priliku za povećanje vodstva momčad Oscara Tabareza imala je u 22. minuti utakmice, no Rui Patricio je uspio obraniti vrlo dobar pokušaj Suareza iz slobodnog udarca.

Iako je Portugal imao izraženiju premoć u posjedu, Urugvaj je bio taj koji se kvalitetnije branio/vraćao i još kvalitetnije u brzoj tranziciji dolazio do dobrih situacija pred protivničkim vratima. Portugal je gotovo u pravilu napadao na postavljenu obranu, i iako su s loptom bili dosta aktivni tražeći što brži i izravniji put do Muslerinih vrata, pravih situacija za postizanje pogotka momčad Fernanda Santosa nije uspjela kreirati. Naravno, najzaslužniji za to bili su Urugvajci koji su se odlično branili i pokrivali prostor. Zanimljivo, najviše pokušaja dodavanja u prvih 45 minuta utakmice kod Urugvaja je imao vratar Fernando Muslera – 18.

U nastavku susreta Portugal je osjetnije ubrazo protok lopte, općenito se kvalitetnije kretao u polovici Urugvaja, a pritisak se isplatio u 55. minuti kada je Pepe, na odličnu asistenciju Guerreira, nečuvan glavom posremio loptu iza leđa Muslere za 1-1. Bio je to prvi pogodak 35-godišnjeg stopera za Portugal na svjetskim prvenstvima, šesti ukupno u dresu reprezentacije. Pepe je ujedno postao i najstariji strijelac za Portugal na svjetskim prvenstvima.

U 62. minuti Cavani se ponovno upisuje u strijelce, i to prelijepim udarcem iz prve s vrha šesnaesterca na asistenciju Bentancura nakon pogreške Pepea. Treći pogodak na turniru, peti ukupno na svjetskim prvenstvima, te 45. za nacionalnu selekciju Urugvaja.

U 70. minuti Muslera je očajno reagirao na jedan ubačaj, no Bernardo Silva nije uspio pospremiti loptu u mrežu Urugvaja. Dojam je da je ovdje bio i prekršaj na vrataru južnoameričke reprezentacije.

Veliki udarac za Urugvaj zbio se u 71. minuti utakmice kada je igru zbog ozljede morao napustiti dvostruki strijelac Cavani. Umjesto njega je ušao 31-godišnji Christian Stuani.

Posljednjih dvadesetak minuta Portugal je u potpunosti kontrolirao događanja na travnjaku, no pravih izazova za Musleru nije bilo. Urugvaj je izlaskom Cavanija poprilično izgubio i u obrambenom segmentu igre, no u nekoliko su situacija vrlo opasno izašli u polukontre i kontre, ipak, bez konkretnije završnice. U više od pet minuta nadoknade Portugal je svim silama pokušao stići do izjednačenja, no zaista čvrsta i koncentrirana obrana Urugvaja izdržala je do kraja i tako osigurala prolazak među osam najboljih.

6. srpnja u 16 sati u Nižnji Novgorodu put u polufinale tako će tražiti Francuska i Urugvaj, a aktualni prvak Europe oprašta se od natjecanja u osmini finala.

Sutra će svoj put do četvrtfinala SP-a tražiti Španjolska i Rusija (16h), te Hrvatska i Danska (20h).