Uvjerljivi Bayern s tri pogotka u mreži Lyona izborio finale Lige prvaka protiv PSG-a (VIDEO)

Grafika: UEFA

U drugoj polufinalnoj utakmici 65. izdanja elitnog europskog klupskog natjecanja Bayern je na Jose Alvalade stadionu u Lisabonu rezultatom 0-3 (0-2) svladao Lyon i izborio nastup u finalu.

Dvostruki strijelac za momčad Hansa Dietera Flicka bio je fantastični Serge Gnabry koji je protivničku mrežu zatresao u 18. i 33. minuti, dok je konačnih 0-3 postavio, tko drugi nego, Robert Lewandowski. Poljak je pogodak postigao u 88. minuti, a to mu je bio petnaesti u Ligi prvaka i ukupno 55. u svim natjecanjima ove sezone!

Bayern je tako očekivanim slavljem nad Lyonom osigurao nastup u svom prvom finalu nakon sezone 2012/2013 kada se bavarska momčad pod vodstvom Juppa Heynckesa 1-2 slavljem nad Borussijom Dortmun okitila naslovom prvaka Europe na Wembleyju.

Prvu dobru situaciju na utakmici imao je Lyon preko 26-godišnjeg Nizozemca Depayjea koji je u 4. minuti poslije greške njemačke momčadi na centru proigran u prostor i bježi čuvarima no pored istrčalog Neuera šalje loptu pored vratnice u vanjski dio mreže.

Bayern prvi put prijeti u 11. minuti kada je Lewandowski lijepim dodirom uposlio Goretzku desno na osam metara, no veznjak nije uspio dobro zahvatiti loptu te ju šalje van okvira vrata, a Lopes za svaki slučaj dodirom odbija u korner.

U uvodnih petnaest minuta francuski je predstavnik zadavao dosta problema Bavarcima kvalitetnim izlascima u kontre i polukontre, dok Bayern na drugoj strani nije uspijevao kvalitetno probiti obrambeni blok Lyona. U 17. minuti Ekambi bježi protivničkoj obrani i nakon blokiranog prvog pokušaja u nastavku pogađa vratnicu i propušta veliku priliku svoje momčadi.

Samo minutu poslije Flickova momčad stiže do rezultatske prednosti. Gnabry je dobio loptu desno u prostor iza leđa Corneta i nakon sjajnog primanja se sjurio u sredinu te s ruba šesnaesterca snažnim preciznim udarcem lijevom poslao loptu u gornji kut za 0-1 Bayerna i svoj osmi pogodak u ovosezonskom izdanju Lige prvaka.

Gnabry je ponovno zadao dosta problema protivnicima u 25. minuti, ali ovaj put njegov snažan prizemni udarac s osamnaest metara dobrom intervencijom brani Lopez.

Lyon je praktički ‘nestao’ s travnjaka nakon primljenog pogotka. U 30. minuti duga lopta prema Lewandowskom koji je malo zakasnio pred Lopezom na petercu te vratar Lyona uspješno otklanja opasnost.

Gnabry je zaista bio nerješiva enigma protivnicima. 25-godišnjak u 33. minuti ponovno ulazi s krilne pozicije u sredinu, igra lijevo za Perišića koji kvalitetnom prizemnom loptom pronalazi usamljenog Lewandowskog na drugoj vratnici, Poljak vrlo loše reagira i Lopez kratko odbija, no na odbijenoj lopti je upravo Gnabry koji mirno trese mrežu za svoj deveti gol u devetom LP nastupu ove sezone i 0-2 svoje momčadi. Bio je to ujedno i četrdeseti pogodak Bayerna u ovosezonskom izdanju Lige prvaka, te Bavarci postali četvrti klub kojem je to uspjelo u povijesti natjecanja (Barcelona 99/00 – 45 pogodaka, Real Madrid 13/14 41 pogodak te Liverpool 17/18 – 41 pogodak).

Do kraja poluvremena Bayern je kreirao još nekoliko dobrih situacija, no Lewandoski nije bio najspretniji pred Lopezom, te se na odmor otišlo s dva pogotka prednosti njemačkog prvaka.

Prvu priliku u nastavku imao je Perišić koji je pobjegao obrani u 51. minuti i izašao u jedan na jedan s Lopezom, koji mu ipak brani prizemni pokušaj s nekih osam metara. Minutu poslije ubačaj hrvatskog reprezentativca u nezgodnom je luku išao pod gredu Lopezovih vrata, no Portugalac je bio koncentriran i dobro pozicioniran.

Nemoćno je izgledao Lyon u nastavku, Bayern je dosta manje griješio u odnosu na prvi dio prvog poluvremena i u potpunosti kontrolirao događanja na travnjaku. U 56. minuti francuski je predstavnik uspio izboriti ubačaj iz kuta poslije dobre situacije u petercu, a nakon ubačaja na skoku je najviši Depay koji dobrim udarcem glavom ipak nije uspio ozbiljnije ugroziti sigurnog Neuera.

Poslije ove situacije Lyon je malo ‘prodisao’ i u 59. Garcijina momčad ima veliku priliku za povratak u utakmicu. Dembele (ušao minutu prije umjesto Depaya) igra odlično za Aourara koji je pobjegao po desnoj strani gostujuće obrane i odlično uposlio Ekambija na drugoj vratnici. Neuer i ovaj put pravovremeno izlazi s crte i ulazi Kameruncu u udarac te nogom upisuje vrlo važnu obranu.

Uslijedio je period tijekom kojeg je Bayern igrao vrlo strpljivo te nije pretjerano riskirao u igri prema naprijed, a Lyon je uz nekoliko dobrih izlazaka nerijetko dolazio u dobre pozicije za ozbiljnije ugroziti Neuera, no nedostajalo je igračima fracuskog kluba ili kvalitete ili koncentracije u tim situacijama, tako da pravih zadaća za vratare nije bilo.

Coutinho prijeti za Bayern u 79. minuti kada udarcem iskosa s lijeve strane napada od protivničkog bloka šalje loptu malo pored suprotne vratnice. Minutu poslije Brazilac je zatresao i mrežu, no zbog dodira Goretzke bio je u zaleđu i pogodak opravdano nije priznat.

U 84. nakon dobre i brze akcije po lijevoj strani napada Aouar je uputio udarac s ruba šesnaesterca, no za Neuera je to bio nedovoljno kvalitetan pokušaj.

Konačnih 0-3 postavio je Lewandowski nakon ubačaja Kimmicha iz prekida s desne strane. Odlično su Bavarci izigrali protivnike postavljanjem i kretnjama u prekidu, a Poljak je prekrasnim udarcem glavom s pet metara poslao loptu u mrežu za svoj 55. pogodak u sezoni u svim natjecanjima, 15. u ovosezonskom izdanju Lige prvaka.

Bayern je tako, protiv pristojnog Lyona, ipak očekivano jednostavno osigurao nastup u finalu u kojem njemačku momčad čeka PSG.

Finale je na rasporedu u nedjelju 23. kolovoza na Benficinom stadionu Luz.