Uvjerljivo slavlje Rijeke nad Šibenikom obilježilo i uvjerljivo najduže ‘VAR-enje’ od uvođenja video asistenata u Prvu HNL (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 24. kola HT Prve lige Rijeka je pred 3 084 gledatelja na Rujevici rezultatom 4-2 (2-0) svladala Šibenik te tako (poput Hajduka i Osijeka) stigla do svoje četrnaeste ligaške pobjede u sezoni i ukupno 46 bodova na kontu, jednog manje od trećeplasiranog Hajduka koji ima i utakmicu manje.

Rijeka je danas u napadu (zbog akumuliranih opomena) zaigrala bez svog najboljeg strijelca u aktualnoj sezoni (14 pogodaka) – Josipa Drmića, umjesto kojeg je Goran Tomić od prve minute na travnjak poslao strijelca svega dva ligaška pogotka ove sezone – Jorgea Obregona, a isti je zbog ozljede bez učinka igru bio primoran napustiti već u 39. minuti sraza.

Osim uvjerljivog slavlja Rijeke danas smo na Rujevici svjedočili i uvjerljivo najdužem ‘HNL VAR-enju’ sudaca koji su za postupak nepriznavanja pogotka Šibenika igru zaustavili na gotovo čitavih osam minuta. Hoće li takva ‘ažurnost’ HNS-ovih ljudi u crnom imati za posljedicu i nešto lošiju ocjenu kontrolora suđenja današnje utakmice – Vlade Svilokosa, ostaje otvoreno pitanje. Kako bilo, uvjerljivo slavlje Tomiću i društvu pogocima su donijeli Lindon Selahi u 16., Haris Vučkić u 34. i 66., te Robert Murić u 62. minuti. Rezultatski prihvatljivijim poraz su za goste učinili kapetan Mario Ćurić te Christopher Attys koji su pogocima u 70. i 84. minuti postavili konačnih 4-2.

Uvodno su ‘Bijeli’ potpuno kontrolirali posjed, ali jedinu opasnost u tom periodu vidjeli smo kada se Rogić poigravao u vlasitom petercu, a Obregon bio vrlo blizu osvajanja posjeda i ozbiljnije prijetnje.

Na isteku šeste minute prvi je put Šibenik izašao u posljednju trećinu, brzu 4 na 3 kontru udarcem s ruba šesnaesterca je okončao Sahiti, ali njegov pokušaj je pravovremeno blokiran od strane domaćih braniča.

Prvom konkretnom zadatku za vratare svjedočili smo u 10. minuti kada se Marin iz sredine s osamnaest metara odlučio na nezgodan prizemni udarac u lijevi kut, ali nekadašnji ‘Narančasti’ na vratima Rijeke bio je siguran u svojoj prvoj intervenciji na susretu.

Samo minutu poslije i domaćini po prvi put pogađaju okvir protivničkih vrata. Prethodno polukontri ‘Bijelih’ glavni sudac Zdenko Lovrić nije sudio prekšraj Selahija nad Marinom koji je od Albanca dobio laktom u glavu, a u samoj završnici Murić je s desnog ruba šesnaesterca gađao donji suprotni kut, ipak nedovoljno brzo za dobro postavljenog i koncentiranog Rogića.

Standardno uporni Vukčević u 16. minuti je ‘u svom stilu’ osvojio prostor na lijevoj strani napada, uspio se ‘progurati’ u šesnaesterac i odigrati povratno do Selahija koji je fantastičnim snažnim udarcem s dvadeset metara pogodio gornji lijevi kut ‘ukopanog’ Rogića za 1-0 i svoj drugi Prva HNL pogodak u 18. nastupu.

Očajno je u obrambenoj formaciji i kretnjama izgledala momčad Marka Kartela u ovom periodu. Rijeka je dvije velike prilike imala u 18. minuti kada je Rogić fantastičnim reakcijama prvo zaustavio prijetnju Vučkića s desne strane napada, a zatim poslije ‘odbijanca’ i Vukčevića s lijeve. Svega dvije minute poslije strijelac Selahi se opet odlučio na ‘bombu’ s dvadeset metara, nije bio 22-godišnjak ni ovaj put daleko, završila je lopta malo iznad okvira vrata.

Od isteka 22. minute svjedočili smo zaista lakrdiji od strane sudačke organizacije Hrvatskog nogometnog saveza. Na dugu loptu Jakoliša s desne strane napada iz vlastite polovice, na rubu domaćeg šesanesterca u skoku pod pritiskom dvojice igrača Šibenika loše reagira Velkovski, u raspletu gužve lopta se od igrača Rijeke odbija do ‘usnulog’ Bačelića Grgića koji nekako u padu s deset metara pogađa donji desni kut i trese mrežu, ali suci nakon njegovog skidanja dresa u svrhu proslave, označavaju zaleđe. Uslijedilo je skoro osmominutno ‘VAR-enje’ događaja kojima smo svjedočili, nakon što su si Jović i Zobenica zaista dali vremena za izvjećati što su vidjeli i potrošili gotovo pet minuta tijekom ‘tihe provjere’ uslijedio je i konačan poziv glavnom sucu Lovriću da pođe sam na monitor pogledati situaciju i pomoći im pri odluci. U tim trenucima već je cijeli stadion protestirao na ‘ažurnost’ sudačke postave, koja je u konačnici poslije više od sedam i pol minuta donijela odluku da neće priznati pogodak ‘Narančastih’.

Iako generalno nije sporno da treba imati razumijevanja za nešto poduže provjere ovako delikatnih situacija vjerojatno se nitko normalan neće i ne može složiti da je skoro osam minuta bez igre prihvatljivo razdoblje za donošenje bilo kakve sudačke odluke.

Nakon konačnog nastavka igre već u 30. minuti Pavičić udarcem s ruba šesnaesterca ponovno tesitra Rogića koji je i njegov prizemni pokušaj mirno ukrotio.

Do povećanja rezultatske prednosti Tomićeva momčad stigla je u 34. minuti. U začetku akcije Pavičić je s centra otvorio spomenuto vrijednog Vukčevića lijevo, on ubacio u sredinu gdje neobjašnjivo usamljen na dvanaest metara ostaje Vučkić koji ‘naklonom’ od travnjaka pogađa donji desni kut za 2-0 i svoj četvrti pogodak u 19. Prva HNL nastupu.

Do kraja poluvremena, samo šest minuta sudačke nadoknade, vidjeli smo još dvije dobre situacije potpuno dominantnih domaćina, ali u 42. minuti opasnost u svom petercu u posljednji trenutak otklanja Ćurić, dok je Selahi svoju seriju udaraca iz daljine u prvom dijelu okončao pokušajem u 45. minuti kada je Bilić loptu odbio u korner.

Drugi dio su izraženo dominantnije otvorili gosti. Vrlo dobre situacije imali su Šibenčani već u 47. i 51. minuti ali dva dobra pokušaja Sahitija su blokirana, a traljav pokušaj Ćurića iz izgledne pozicije nakon ubačaja iz kuta nije bio pretjerano zahtijevan domaćim braničima.

Uskoro se Rijeka ‘sabrala’ i počela gospodariti terenom iz čega je u 56. minuti kreirana dobra situacija za Ampema kojeg je nakon traljavog udarca u šesnaestercu grubim startom srušio Bačelić Grgić, ali suci su usprkos protestima domaće klupe ostali nijemi.

Eventualno pitanje pobjednika riješeno je od 62. do 66. minute kada je prvo Murić uz ponešto sreće desno iskosa s dvanaest metara (uz dodir braniča) poslao loptu u donji suprotni kut za 3-0 (njegov 10. ligaški gol u sezoni), a zatim na sličan način (uz izraženo odbijanje lopte od gostujućeg braniča) i Vučkić s petnaest metara svojim drugim pogotkom na utakmici postavio 4-0.

S obzirom na to da je (sukladno viđenom na terenu) pobjednik već bio odlučen – uslijedio je period otvorene ‘neobvezne’ igre s obje strane, a u takvom pristupu gosti su uspjeli dvaput matirati Labrovića i rezultatski ublažiti poraz.

Svojim sedmim ligaškim pogotkom u sezoni 4-1 postavio je Marin u 70. minuti preciznim udarcem s petnaest metara okončavši kontru, dok je drugi pogodak za goste postigao ‘formalni Haićanin’ Attys koji je u 84. snažnim udarcem sa sedamnaest metara po sredini vrata uspio prevariti Labrovića za konačnih 4-2.

‘Bijeli’ u sljedećem kolu gostuju na Poljudu kod ‘Bilih’, koje su ove sezone u Splitu u okviru 7. kola svladali rezultatom 1-2, dok je Hajduk u drugom međusobnom okršaju uzvratio 2-3 slavljem na Rujevici. Za ‘Narančaste’ je idući prvenstveni izazov na Šubićevcu s Istrom, koja je u ovom kolu poslije odlične prezentacije na Aldo Drosini u dramatičnoj završnici ipak poražena od Osijeka rezultatom 2-3.

U prvom susretu nedjeljnog programa 24. kola HT Prve lige Rijeka će od 15 sati na Rujevici biti domaćin Šibeniku. U njihova dva prethodna ovosezonska međusobna susreta bolji su bili Bijeli koji su upisali pobjede od 2:1 i 0:1.

Domaćini u današnjem okršaju ne mogu računati na Čestića, Issah Abassa i Drmića koji su kartonirani dok gosti nemaju problema s izostancima.

Trener Rijeke Goran Tomić je u najavi sraza izjavio: “Šibenik nam je u prvom dijelu zadao određene probleme. Radi se o ekipi koja je dobra u tranziciji. Sigurno će se htjeti iskupiti nakon poraza od Hrvatskog dragovoljca i pokazati da to nije bilo njihovo pravo lice. Na kraju svega, najbitnije je kako ćemo mi izgledati.”

Nakon uvjerljivog poraza od Hrvatskog dragovoljca Ferdu Milina je na klupi Narančastih zamijenio Marko Kartelo koji je uoči debija na klupi za Šibenski portal izjavio: “Od prvog do zadnjeg treninga momci su stvarno odlično radili i ako tu energiju i pozitivu prenesu u Rijeci apsolutno ničega se ne bojim. Dobro smo analizirali protivnika, pokušat ćemo iskoristiti njihove mane i anulirati kvalitete. Između nas i njih nema nekakvih tajni, između ostalog već smo igrali dva puta s njima. Možda ćemo mi njima biti veća nepoznanica s obzirom na novog trenera, na novu ideju i igrače.”

Glavni sudac utakmice je Zdenko Lovrić iz Đakova kojem će pomagati Sanja Rođak Karšić (Podravske Sesvete), Ivan Mihalj (Velika Gorica) i Ivana Martinčić (Koprivnica) dok su za VAR zaduženi Fran Jović (Zagreb) i Bojan Zobenica (Velika Gorica). Delegat susreta je Željko Ukić (Zagreb), a kontrolor suđenja Vlado Svilokos ( Sisak).