Uzbudljiv derbi: Pet pogodaka u slavlju Hajduka nad Dinamom, dva gola Čuića, crveni Gojaka, promašen kazneni udarac Caktaša…(VIDEO)

U posljednjem susretu 34. kola HT Prve lige Hajduk je na Maksimiru u najvećem derbiju hrvatskog sporta rezultatom 2-3 (1-1) svladao Dinamo i tako stigao do drugog slavlja nad najvećim rivalom u aktualnoj sezoni, ukupno sedmog ligaškog na Maksimiru gdje su ‘Bili’ posljednji put slavili pod vodstvom Željka Kopića (0-1) u veljači 2018. godine.

Dinamo je tako na početku drugog trenerskog mandata sportskog diretkora Zorana Mamića upisao šesti ligaški poraz u sezoni, dok je Hajduk stigao do sedamnaeste pobjede i 57 bodova na kontu.

Dinamo je u vrlo uzbudljivom derbiju do vodstva stigao u 13. minuti pogotkom Luke Ivanušeca. U 22. minuti Caktaš nije realizirao kazneni udarac za Hajduk, a u 31. 1-1 postavlja mladi Mario Čuić prvijencem u dresu Hajduka i derbi debiju.

U posljednjoj minuti poluvremena Dinamo je ostao s igračem manje zbog drugog žutog kartona Amera Gojaka, no ‘Plavi’ su ipak prvi zatresli mrežu i u nastavku. U 61. se u strijelce upisao Mislav Oršić koji je postavio 2-1.

Fantastičnu derbi večer imao je 19-godišnji Čuić koji se u 81. ponovno upisuje u strijelce, a za konačnih 2-3 ‘pobrinuo’ se nesretni Kevin Theophile Catherine koji je u 85. poslao loptu u vlastitu mrežu.

Prvi nešto konkretniji izlazak u posljednju trećinu imali su gosti u 5. minuti. Caktaš je u završnici igrao lijevo za Jradija, a domaći uspješno odbili u korner iz kojeg gosti nisu bili opasni.

Dinamo je u 10. minuti kreirao prvu opasniju situaciju za vratare na utakmici. Ivanušec je uputio udarac s jedanaest metara, lopta odlazi malo iznad okvira vrata.

‘Plavi’ do rezultatske prednosti stižu već u 13. minuti. Izigrala je Mamićeva momčad protivnika nakon ubačaja sa strane, Gojak pod pritiskom kvalitetno ubacuje, lopta dolazi lijevo do Juranovića, on na osam metara pokušava primiti loptu no samo ju primiruje za natrčalog Ivanušeca koji mirno s pet metara matira nemoćnog Posavca za 1-0 Dinama i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno trinaesti u Prvoj HNL.

U 20. minuti Ademi je nakon ubačaja Jradija iz kuta igrao rukom u kaznenom prostoru, a Ivan Bebek nakon tihe, pa i video provjere, pokazuje na bijelu točku za Hajduk. Izvođač je u 22. minuti bio Caktaš koji je prevario Livakovića i poslao loptu dole desno, ali pored vratnice te tako propustio dovesti svoju momčad u rezultatski egal.

Hajduk do izjednačenja dolazi u 31. minuti, baš kao i Dinamo, nakon akcije poslije ubačaja sa strane. Caktaš je brzo izveo za Čuića koji igra povratno, kaptean gostiju igra u sredinu za Eduoka, Nigerijac kvalitetno gradi loptu s Theophileom na leđima i ‘ostavlja’ za Čuića, a 19-godišnjak prekrasnim udarcem s dvanaest metara matira Livakovića za 1-1 i svoj prvijenac u dresu Hajduka.

U 36. minuti Ivanušec se kvalitetno izborio za poziciju za udarac, no Posavec je siguran u intervenciji na njegov pokušaj s ruba šesnaesterca.

Pet minuta poslije prelijepa akcija gostiju. Čolina je na atraktivno dodavanje Jaira petom izašao u odličnu poziciju no njegov udarac s desetak metara u bliži kut u korner odbija Livaković.

Nije se Dinamo uspijevao nametnuti Hajduku tijekom prvog poluvremena, visoko postavljena igra gostiju stvarala je dosta problema Mamićevoj momčadi koja je uspijevala u dužem periodu sačuvati loptu u Hajdukovoj polovici terena.

U 43. minuti velika prilika za goste. Juranović je prebacio lijevo za Čolinu, on kvalitetno ubacuje na peterac gdje je prvi na lopti Caktaš, no njegov udarac u bliži kut fantastičnom refleksnom reakcijom rukom s crte odbija Livaković, a u nastavku opasnost u potpunosti otklanja Ademi.

Dvije minute poslije prijeti Jairo udarcem s lijeve strane napada, lopta odlazi pored suprotne vratnice.

U petoj minuti sudačke nadoknade Dinamo ostaje s igračem manje. Gojak je zbog ruke u glavu Dimitrova dobio drugi žuti karton. Ono što je sigurno jest to da je Bebek bio dosljedan kriteriju koji je imao tijekom poluvremena kod kartona protivničkim igračima, a jesu li te situacije i bile za opomenu ostaje pitanje za stručnjake.

Bila je to ujedno i posljednja spomena vrijedna situacija prvog dijela, koje je prema prikazanom apsolutno pripalo konkretnijim gostima.

U nastavak susreta Mamić je na travnjak umjesto Sandra Kulenovića poslao Marija Ćužu.

Već u 50. minuti Dinamo je ostao bez još jednog igrača. Kadzior je morao izaći zbog ozljede, Poljak je pao nakon duela s Jradijem i Jurićem, a potonji ga je u padu pogodio koljenom u glavu te je nakon pružanja pomoći dvije minute poslije umjesto njega u igru ušao Mislav Oršić.

Prvu opasnost u drugom dijelu kreirali su (očekivano) dominantniji i gosti. Jairo se u 53. okrenuo u šesnaestercu i uputio dobar udarac, no lopta od bloka završava u rukama Livakovića.

Dinamo do nove rezultatske prednosti stiže u 61. minuti. Ponovno smo vidjeli pogodak nakon akcije poslije ubačaja sa strane. Stojanović i Ademi su izigrali lijevu stranu gostujuće obrane, te desni bočni ‘Plavih’ igra odličnu povratnu na jedanaest metara gdje Oršić zaobilazi Juranovića koji završava na travnjaku i šalje loptu u mrežu za 2-1 i svoj trinaesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 41. u Prvoj HNL.

Tudor je u 64. napravio prvu promjenu u svojoj momčadi, umjesto Samuela Eduoka u igru je ušao Ivan Brnić. Čertiri minute poslije Čolina je ‘prodao tunel’ Ćuži na lijevoj strani napada i sjurio se u šesneaestarac te iz teškog kuta pogodio prvu vratnicu.

U 72. minuti Juranović je dobro ubacio s desne strane napada, u skoku je u sredini najviši Caktaš, no lopta ide u dobro postavljenog Livakovića koji s tim pokušajem nije imao ozbiljnih problema.

Sedam minuta poslije fantastična kontra Dinama. Hajduk je izgubio loptu nakon ubačaja iz kuta, a Ćuže odlično povukao i odigrao lijevo za Oršića koji prebacuje na drugu stranu za Ademija, a on nakon duplog pasa s Ćužom iskosa s desne strane puca snažno u bliži kut no Posavec dobro reagira i odbija u korner.

Hajduk do novog izjednačenja dolazi u 81. minuti. Na ubačaj Juranovića Caktaš na lijevoj strani glavom igra povratno u sredinu gdje je na dva metra usamljen Čuić koji posprema loptu u mrežu za 2-2 i svoju fantastičnu golgetersku večer u prvom seniorskom derbiju u karijeri.

‘Bili’ do preokreta stižu u 86. minuti kada je Kreković ubacio s desne strane napada, a u gužvi u petercu lopta se od Theophila odbija u mrežu za 2-3 gostiju.

Dinamo je priliku za izjednačanje imao u petoj minuti sudačke nadoknade. Izgubili su gosti loptu na centru terena, Ćuže bježi desno i igra prizemno povratno u sredinu gdje Dimitrov uklizavanjem šalje loptu malo, malo pored vratnice.

Hajduk do kraja prvenstva još čeka okršaj s Rijekom na praznom Poljudu i gostovanje kod Intera u Zaprešiću, dok će Dinamo u idućem kolu gostovati u Puli kod Istra, a u posljednjem na Maksimiru dočekati Varaždin.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U posljednjem susretu 34. kola HT Prve lige Dinamo od 21:05 na Maksimiru u najvećem derbiju hrvatskog sporta dočekuje Hajduk. Na stadionu će moći biti samo nešto manje od šest tisuća gledatelja obzirom da su zbog posljedica potresa zatvorene istočna i južna tribina pa će tako Torcida biti na posebnom dijelu zapadne tribine.

Dok su Plavi već odavno osigurali novi naslov prvaka države te su usprkos tome Igora Jovićevića na klupi zamijenili sa Zoranom Mamićem, Bili su u rezultatskoj krizi te ih samo teoretski izgledi još uvijek drže u igri za drugo mjesto ljestvice koje se uoči sezone označeno kao klupski cilj.

U tri prethodna ovosezonska duela ove dvije momčadi vidjeli smo po jednu pobjedu Dinama (0:2), jednu Hajduka (1:0) dok je prvi susret na Maksimiru završio bez pobjednika (1:1).

Domaćini danas ne mogu računati na kartoniranog Gvardiola, a problema s ozljedama imaju Leovac i Petković. Gosti su pak bez suspendiranog Tahiraja, a ozlijeđeni su Simić, Ismajli, Mujakić i Hamza.

Trener Dinama Zoran Mamić je u najavi derbija izjavio: “Bez obzira na trenutnu situaciju i lošu formu obje momčadi, Dinamo i Hajduk su dva najveća hrvatska kluba. Uvjeren sam da ćemo gledati dobar i kvalitetan nogomet.”

Njegov kolega Igor Tudor je dodao: “Radilo se dobro ovaj tjedan. Nakon dugo vremena je bio jedan normalan tjedan rada. U ovom dijelu uloga trenera je smanjena zbog nemogućnosti prave pripreme. Momci su radili baš dobro. Derbi je uvijek posebna utakmica, bez obzira na ljestvicu i trenutnu formu. Idemo gore odigrati dobru utakmicu.”

Utakmicu će suditi Ivan Bebek iz Rijeke kojem će pomagati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Vedran Đurak (Stupno) i Dario Bel (Osijek). U VAR sobi će biti Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Tomislav Petrović (Valpovo). Delegat dvoboja je Darko Kolesarić (Osijek), kontrolor suđenja Šime Bugarija (Bibinje), a ispred HNS-a za sigurnost brine Miroslav Marković.