Uzbudljiv sraz u Maksimiru hat-trickom presudio odlični Gavranović (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 8. kola Hrvatski Telekom Prve lige Dinamo je na Maksimiru rezultatom 3-2 (2-0) slavio protiv Gorice i tako stigao do šeste pobjede u sezoni i (uz utakmicu manje) tri boda prednosti nad današnjim suparnikom.

Obje momčadi igrale su bez svojih ključnih prvotimaca, kod ‘Plavih’ nije bilo Arijana Ademija, dok su gosti igrali bez Kristijana Lovrića, koji je zaražen koronavirusom.

Za Dinamo je jedini strijelac bio odlični Mario Gavranović koji je Kristijana Kahlinu matirao u 32., 36. i 66. minuti, dok su za goste strijelci bili Ognjen Mudrinski u 46. i Jiloan Hamad u 51. minuti.

Susret je otvoren u visokom tempu koji je nametnuo Dinamo, no gosti su vrlo brzo uspostavili ravnotežu na travnjaku, te smo prvih dvadeset minuta gledali ravnopravan susret u kojem je, zahvaljujući kvalitetnim defanzivnim izdanjima, nedostajalo konkretnosti u posljednjim trećinama s obje strane. Kahlina i Livaković posla su imali samo jednom u ovom periodu, obojica su bez ikakvih problema rješavali situacije nakon ubačaja iz kuta.

Prvi udarac na susretu vidjeli smo u 25. minuti kada je Kastrati ubacio s desne strane napada, a lijevo s trinaest metara glavom preko okvira loptu poslao Oršić.

Dvije minute poslije vidjeli smo i prvu veliku priliku, nakon pokušaja dodavanja u sredinu lopta se neočekivano odbija desno u prostor za Gavranovića koji izlazi sam na Kahlinu, no gostujući vratar dobro je pokrio svoj kut te obranio pokušaj švicarskog reprezentativca s ruba peterca.

Bilo je evidentno da Dinamo sve kvalitetnije pronalazi prostor u posljednjoj trećini, te sve opasnije dolazi pred vrata Kahline. Do vodstva ‘Plavi’ dolaze poslije kraćeg pritiska i drugog uzastopnog udarca iz kuta. Majerov ubačaj u 32. minuti kratko su odbili gosti, Stojanović vraća u peterac gdje Lauritsen glavom spušta lijevo za Gavranovića, a on prekrasnim udarcem iz prve iz voleja posprema loptu u bliži kut za 1-0 Dinama i svoj peti ligaški pogodak u sezoni.

U 36. minuti već je 2-0 za Dinamo. Povukli su domaći polukontru, Kastrati je uz malo sreće uspio ubaciti pored Krizmanića na lijevu vratnicu gdje je pored Muse u skoku najviši Gavranović koji zabija glavom u bliži kut za povećanje rezultatske prednosti i svoj šesti pogodak u ovoj sezoni, ukupno 52. u 123. Prva HNL nastupu. Bebek je kratko tihom VAR provjerom potvrdio da Kastrati u završnici nije igrao rukom, te je pogodak priznat.

Do kraja poluvremena Mamićeva je momčad u potpunosti dominirala događanjima na travnjaku, dok gosti nisu uspjeli uputiti udarac u okvir tijekom prvih 45 minuta.

Za drugo poluvrijeme trener domaćih Zoran Mamić odlučio se zaigrati s tri igrača u posljednjoj liniji, te je u svlačionici ostavio Lirima Kastratija, a na travnjak poslao Joška Gvardiola, koji je zajedno s Lauritsenom i Theophilom činio posljednju liniju.

Valdas Dambrauskas i njegova momčad teško da su mogli poželjeti bolji početak drugog dijela. Već u 46. minuti gosti stižu do smanjenja rezultatskog zaostatka. Musa je ubacio s desne strane, Livaković krivo procijenio let lopte te isto odbio u Theophila, od kojeg se ista odbija prema vratima gdje je Mudrinski te srpski napadač mirno trese mrežu za 2-1 i svoj šesti ligaški pogodak u sezoni, jubilarni deseti u Prvoj HNL.

U 50. minuti Gorica stiže do izjednačenja! Nakon akcije po lijevoj strani napada, Kalik iz sredine pronalazi Hamada na sedam metara, Iračanin driblingom šalje Lauritsena u prazno i špicom šalje loptu u bliži kut za 2-2 i svoj drugi pogodak u sezoni, ukupno peti u 30. Prva HNL nastupu.

Dinamo je evidentno bio šokiran razvojem događaja u drugom dijelu, te je Gorica u narednom periodu imala dominaciju. U 58. Mudrinski je bio na ubačaj Špikića s lijeve strane u dobroj situaciji, no njegov udarac s desetak metara odlazi preko okvira vrata.

Uskoro su ‘Plavi’ počeli ponovno uspostavljati dominaciju u posjedu, a već u prvoj ozbiljnijoj akciji u drugom dijelu stižu do nove rezultatske prednosti. Lijepo su Ivanušec i Oršić izigrali desnu stranu gostujuće obrane, potonji ubacuje u sredinu za Gavranovića, a 30-godišnji napadač pored Krizmanića postavlja nogu na petercu i šalje loptu u suprotni kut za svoj hat-trick i 3-2 Dinama.

‘Smirio’ je Dinamo trećim pogotkom Goricu, te u narednom periodu gosti nisu nikako uspijevali doći u fazu kraćeg pritiska protivnika. U 79. minuti Majer se odlučio na udarac s preko dvadeset i pet metara, Kahlina se bacio, no lopta ipak odlazi malo, malo pored vratnice.

Dvije minute poslije Ivanušec bježi kontru i izlazi pred Kahlinu, koji mu mirno brani neprecizan i slabašan pokušaj s dvanaest metara.

Do kraja susreta (četiri minute sudačke nadoknade) Gvardiol je u jednom izlasku zaprijetio sigurnom Kahlini, a gosti nisu uspjeli kreirati opasnost pred Livakovićem te je Dinamo u konačnici stigao do zaslužene pobjede.

Dinamov sljedeći izazov je dvoboj prvog kola skupine K Europske lige u kojem ‘Plavi’ dočekuju Feyenoord, a u sljedećem ligaškom kolu Dinamo gostuje na Šubićevcu kod Šibenika, dok će Gorica u Velikoj Gorici biti domaćin Rijeci.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U derbi susretu 8. kola HT Prve lige Dinamo od 15 sati u Maksimiru dočekuje Goricu. Radi se o dvoboju vodećih momčadi na ljestvice koje obje imaju po 16 bodova s tim što su Plavi odigrali utakmicu manje.

Domaćini u današnjoj utakmici ne mogu računati na Perića koji se vraća nakon teške ozljede dok su gosti bez izostanaka.

Trener Dinama Zoran Mamić je u najavi utakmice rekao: “Gorici treba čestitati na sjajnim rezultatima, stvorili su respektabilan klub. Čeka nas derbi, radi se o dobroj, tvrdoj momčadi koja je stalno na granici žutoga kartona, agresivni su, kompaktni… Očekujemo tešku utakmicu. Oni su bili u nešto boljoj situaciji s obzirom na izostanke zbog reprezentacije. Mi smo jedan dio priprema u ovih 14 dana imali devetoricu, a potom desetoricu igrača. Nismo imali optimalne pripreme, ali svaka takva pauza nosi isto. Bitno je da su se svi vratili zdravi i u dobrom raspoloženju.”

Njegov kolega Valdas Dambrauskas je pak izjavio: “Pozicija na tablici je relativna stvar. Teško je tu govoriti o ogledu prvog i drugog, jer iza nas je tek sedam utakmica. Moramo gledati naprijed, ni u kojem slučaju ne smijemo se procjenjivati kroz mjesto na tablici. Najbolja procjena naše vrijednosti naša je izvedba na terenu, način na koji igramo. Znamo da bez obzira na rezultate, još jako, jako puno toga moramo popraviti. Pogotovo kad je riječ o posljednjih nekoliko utakmica, u kojima smo uspjeli pobijediti, zbog čega smo zadovoljni, ali igrom nikako nismo mogli biti zadovoljni. U nekom drugom slučaju, i ishod bi bio drukčiji. I bit će drukčiji ako ne budemo radili na tome da budemo bolji u onim fazama u kojima dosad nismo bili dobri, pogotovo u obrani, obrambenoj tranziciji.”

Glavni sudac utakmice je Ivan Bebek iz Rijeke kojem će pomagati sugrađani Robi Kezele i Luka Pajić te Marko Cestarić iz Siska. Za VAR su zaduženi Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Kruno Šarić (Županja). Delegat susreta je Ante Vučemilović iz Osijeka dok će suce kontrolirati Siniša Premužaj iz Varaždina.