Varaždin u premijeri Kastela s četiri pogotka stigao do slavlja nad Hajdukom (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 15. kola Hrvatski Telekom Prve lige Varaždin je rezultatom 4-2 (2-0) na svom terenu svladao Hajduk i tako u prvoj utakmici pod vodstvom privremenog trenera Zorana Kastela, nakon deset kola bez pobjede te poslije slavlja nad Istrom i Šibenikom, stigao do treće ligaške pobjede u ovoj sezoni.

Pogotke za varaždinskog prvoligaša postizali su Ivan Posavec (4.), Jurica Grgec (32.), Matej Senić (59.) i Jorge Obregon (95.), dok je za goste dvostruki strijelac bio kapetan Mijo Caktaš (72. i 78.).

Uvodno su gosti imali dobru situaciju u drugoj minuti poslije ubačaja s desne strane, no u sredini na pet metara Umut nije uspio stići do lopte i zaprijetiti Horkašu.

Domaći do vodstva dolaze već u 4. minuti iz prvog konkretnijeg dolaska pred gostujuća vrata. Nejašmić nije uspio zaustaviti Daničića u prodoru po lijevoj strani napada, mladi Srbin kvalitetno ubacuje u sredinu gdje je na osam metara usamljen Posavec, koji glavom matira prezimenjaka na vratima Hajduka za 1-0 Varaždina i svoj prvijenac u 66. seniorskoj utakmici u karijeri.

Nije Hajduk nikako uspijevao konkretnije vršiti pritisak nad domaćima, a u 11. minuti Varaždin je imao veliku priliku za povećanje rezultatske prednosti. Dimitrov i Vušković su se zbunjeno pogledavali na jednu visoku loptu, a njihovu neodlučnost iskoristio je Obregon koji se po ostvarenju posjeda odlučio na vrlo loš udarac sa sedamnaest metara s kojim Posavec nije imao ni najmanjih problema.

Varaždinci su u 21. minuti tražili kazneni udarac zbog Nejašmićevog igranja rukom u svom šesnaestercu, usporena snimka potvrdila je da je veznjak Hajduka loptu odbijenu od tijela primirio rukom, no Čuljak i VAR kolege Vučković i Zobenica odlučili su da nema elemenata za najstrožu kaznu. Zbog neprimjerenih protesta poslije ove situacije žuti karton dobio je pomoćni trener domaćih Dario Jertec.

Velike probleme desnoj strani gostujuće obrane stvarao je Dinamov igrač na posudbi u Varaždinu Damjan Daničić, poslije čijeg su prodora domaći izborili ubačaj iz kuta nakon kojeg su u 32. minuti povećali svoju rezultatsku prednost. Drožđek je ubacio, a u sredini na pet metara Jurić gubi zračni duel s Grgecom koji glavom prebacuje ‘zalutalog’ Posavca i posprema loptu u mrežu za 2-0 i svoj prvijenac u 23. Prva HNL nastupu.

Do kraja, prilikama siromašnog, poluvremena nismo vidjeli konkretnijih uzbuđenja pred vratarima, a koliko je Hajduk bio bezidejan u posljednjoj trećini dovoljno govori činjenica da je jedina konkretnija prilika ‘Bilih’ bila situacija iz 32. minute kada je na dodavanje Nejašmića Jurić s osam metara loptu poslao ‘nebu pod oblake’.

Na otvaranju drugog dijela Boro Primorac je na travnjak odlučio poslati Gyurcsa i Jaira, a iz igre su izašli Brnić i Nejašmić, no nisu te promjene donijele veće koristi gostima koji su i dalje (uz dominaciju u posjedu) bili spori i bezidejni u građenju igre u posljednjoj trećini.

Do trećeg pogotka u mreži Hajduka Varaždin dolazi poslije još jednog ubačaja iz kuta. Drožđek je ubacio u 59. minuti, Posavec u petercu hvata loptu koja mu zatim i ispada, a u nebranjenu mrežu s dva metra ju posprema Senić, kojem je to bio drugi ligaški pogodak u sezoni. Čuljak je prvotno svirao prekršaj na gostujućem vrataru, no nakon poduže VAR komunikacije i provjere ispravno je odlučio priznati pogodak domaćih za 3-0.

U 64. minuti uslijedio je prvi pokušaj Hajduka u drugom dijelu, no Horkaš je mirno i sigurno obranio pokušaj Jaira u bliži kut. Minutu poslije na drugoj strani Posavec brani Obregonov pokušaj glavom sa šest metara.

Diamantakos se u 67. minuti dobro okrenuo s braničem na leđima te s dvanaest metara poslao loptu malo pored vratnice.

Uslijedio je (konačno) konkretan period igre gostiju. Prvo je u 71. minuti Jradi poslije kvalitetne četiri na tri kontre očajno pucao iz izgledne situacije s dvanaest metara, a zatim je minutu poslije Caktaš poslije ubačaja Dolčeka sa sedam metara proslijedio loptu u mrežu za 3-1.

U 73. minuti Jakoliš ubacuje s desne strane napada, Dimitrov u sredini odlaže za Gyurcsa čiji udarac vanjskom u suprtoni kut blagim dodirom u vratnicu odbija Horkaš!

Pet minuta poslije već je 3-2. Gyurcso je pucao s desne strane ruba šesnaesterca, Horkaš nespretno odbio, a loptu s pet metara u mrežu pospremio kapetan gostiju Caktaš kojem je to bio osmi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 80. u 180. Prva HNL nastupu.

Iako je Hajduk konstatno pokušavao vršiti konkretniji pritisak u tome nije toliko uspijevao nakon drugog pogotka, te su se domaći relativno mirno i sigurno branili, a u nekoliko navrata i opasno izlazili prema naprijed. U drugoj od pet minuta sudačke nadoknade Jradi je dalekometnim pokušajem s lijeve strane napada poslao loptu malo, malo pored suprotne vratnice.

Usred posljednjih napora gostiju da nekako stignu do pogotka vrijednog boda, Obregon poslije velike pogreške Jakoliša na centru, bježi u jedan na jedan s istrčalim Posavcom kojeg mirno zaobilazi i u 95. minuti s jedanaest metara posprema loptu u prazna vrata za 4-2 i veliko slavlje domaćih. 23-godišnjem Kolumbijcu to je bio treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno šesti u 25. Prva HNL nastupu.

Hajduk u sljedećem kolu na Poljudu dočekuje Goricu koja je danas rezultatom 4-1 svladala Osijek, dok će Vraždin biti gost aktualnom prvaku Dinamu. Program ovog kola nastavlja se sutra okršajima Lokomotive i Slaven Belupa (15:00) te derbijem kola između Rijeke i Dinama (17:05).

U sklopu 15. kola Hrvatski Telekom Prve lige Varaždin će od 17:05 odmjeriti snage s Hajdukom koji je u njihovom prvom ovosezonskom međusobnom susretu na Poljudu upisao pobjedu rezultatom 2:0.

Nakon rastanka sa Samirom Toplakom na klupi domaćina će danas sjediti Zoran Kastel i Dario Jertec, a oni u današnjem dvoboju ne mogu računati na suspendiranog Đuraseke, ozlijeđene Pecu i Uratu, bolesnog Kolesarića te Noveseleca i Djoua koji su u fazi oporavka nakon teških ozljeda. Gosti su pak na gostovanje doputovali bez kartoniranog Simića i bolesnog Teklića.

Tehnički direktor Varaždina Dario Jertec je u najavi susreta rekao: “Očekujem ofenzivni Hajduk. Hajduk igra dobro, zadnjih par kola imaju dva ofenzivna bočna igrača koja se dižu svaki napad prema naprijed, znamo da su opasni. Međutim, kako imaju vrlina vjerujemo da imaju i mana, na koje ćemo pokušati ukazati svojim igračima i koje ćemo pokušati iskoristiti.”

Strateg Bilih Boro Primorac je pak izjavio: “Varaždin je momčad koja igra bolje nego što rezultati govore. Zato od starta moramo biti kompaktni, pokazati da smo došli odigrati najbolju utakmicu.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čuljak iz Zagreba kojem će asistirati Vedran Đurak (Stupno), Dejan Vuković (Zagreb) i Tomislav Bionda (Zaprešić) dok će u VAR sobi biti Ivan Vučković (Zagreb) i Bojan Zobenica (Velika Gorica). Delegat susreta je Antun Valić (Tomica), a kontrolor suđenja Domagoj Ljubičić (Osijek).