Villarreal nakon jedanaest serija jedanaesteraca osvojio Europsku ligu (VIDEO)

Španjolski Villarreal je prvi put u povijesti osvojio trofej. U finalu Europske lige odigranom pred 9500 gledatelja u Gdanjsku bili su bolji od Manchester Uniteda nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca rezultatom 12:11 (1:1/1:0). U osnovnom dijelu utakmice do prednosti je prvo došla Žuta podmornica golom Gerarda Morena da bi izjednačenje Crvenim Vragovima donio Edison Cavani.

Pobjednika je naposljetku odlučilo raspucavanje s 11 metara u kojem je svih 11 igrača Villarreala bilo precizno da bi jedini promašaj u redovima Manchester Uniteda u 11. seriji upisao vratar David De Gea.

Villarreal je tako osim trofeja ovom pobjedom izborio i direktan plasman u Ligu prvaka za sljedeću sezonu što im nije uspjelo putem domaćeg prvenstva, a trener Unai Emery je s četvrtom titulom u ovom natjecanju postao najuspješnji trener u povijesti Kupa UEFA odnosno Europske lige nadmašivši Giovannija Trapattonija..

Na putu do titule Villarreal je prvo osvojio skupinu I gdje je s pet pobjeda i jednim remijem završio ispred Maccabi Tel Aviva, Sivasspora i Qarabaga, a potom je u nokaut fazi bio bolji od Red Bull Salzburga, Dinamo Kijeva, Dinamo Zagreba, Arsenala i naposljetku Manchester Uniteda.

Prvu priliku na utakmicu imao je Manchester United u 7. minuti kada se McTominay odlučio za udarac s 18 metara, ali pokušaj nije bio dovoljno precizan te je prošao pored stative. Bacca je na suprotnoj strani u 23. minuti rabonom pronašao Pau Torresa, no njegov udarac glavom sa šest metara ne pronalazi okvir gola.

Villarreal do prednosti dolazi u 29. minuti kada je Parejo iz slobodnog udarca s više od 40 metara ubacio u šesnaesterac, a tamo je najspretniji bio Moreno koji je pobjegao Lindelofu i matirao De Geu. Bio je to njegov sedmi ovosezonski zgoditak u Europskoj ligi te 30. u svim natjecanjima, ujedno i ukupno 82. u dresu Žute podmornice kojim se izjednačio s Giuseppeom Rossijem kao najbolji strijelac u povijesti kluba.

U prvoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela Greenwood je nakon proboja po desnoj strani pokušao u petercu pronaći Cavanija, no lopta udara od Raul Albiola i završava u naručju vratara Rullija.

Na početku drugog poluvremena zaprijetio je Villarreal. Nakon ubačaja iz slobodnog udarca stvorila se gužva u šesnaestercu, ali igrači Manchester Uniteda naposljetku ipak uspijevaju otkloniti opasnost. Manchester United je u 52. minuti tražio kazneni udarac nakon duela Pedraze i Greenwooda, ali VAR je potvrdio odluku suca Turpin da se ne radi o prekršaju.

Dvije minute kasnije McTominay se izborio za udarac u šesnaestercu, no u posljednji trenutak njegov pokušaj je blokirao Pau Torres. Nakon ubačaja iz kuta lopta dolazi do Rashforda koji je snažno pucao s dvadesetak metara, a lopta se odbija od nekoliko igrača te dolazi do Cavanija koji je izbjegao zaleđe i zabio za izjednačenje.

U 71. minuti nakon snažnog udarca Shawa lopta u glavu pogađa Cavanija, no još jednim spretnim blokom se ispred gol linije iskazao Pau Torres. Rashford je u 81. minuti pucao s dvadesetak metara iskosa, ali lopta odlazi pokraj vratnice.

Shaw je u 84. minuti odlično ubacio s lijeve strane, no Cavani i Greenwood nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti golu Villarreala. Lijevi bek Manchestera je u akciji i pet minuta kasnije kada je uposlio Pogbu, ali njegov udarac glavom nije bio precizan. U drugoj minuti sudačke nadoknade Pau Torres je s desetak metara iskosa gađao suprotni kut, a lopta prolazi malo pokraj okvira gola.

Alberto Moreno je u 99. minuti imao dobru priliku zaprijetiti De Gei, ali je loše pucao promašivši okvir gola. U 113. minuti Fred je rukom u kaznenom prostoru blokirao pokušaj Morena, no sudac Turpin nije pokazao na bijelu točku, a VAR nije reagirao jer ga je prethodno lopta prvo pogodila u nogu. Igrači Manchestera su pak prosvjedovali tražeći prethodno prekršaj na McTominayju.

Kako nakon 120 minuta igre nije bilo pobjednika pristupilo se raspucavanju s 11 metara gdje se ključnim pokazala jedanaesta serija u kojoj je Geronimo Rulli obranio pokušaj vratara Davida De Gee.