Tour de Ligue 1: Od vodećih jedino Monaco uvjerljiv (VIDEO)

Nismo svjedočili iznenađenjima u 28. kolu Ligue 1, ali malo je nedostajalo da nam ga priušti PSG koji je jedva došao do pobjede nad Nancyjem. Također je i Nica došla do tri boda minimalnom pobjedom na gostovanju kod još jednog davljenika, Dijona. No, za razliku od njih Monaco je bez problema i dosta uvjerljivo savladao Nantes.
Prije početka svakog susreta ovog kola odana je počast legendarnom francuskom nogometašu, nekadašnjem igraču Angersa, Reimsa i Real Madrida velikom Raymondu Kopi koji je napustio ovaj svijet krajem prošlog tjedna.

Derbi kola odmah prvog dana

Već prvi dan novog kola Ligue 1 priuštio nam je najzanimljiviji susret koji se tog vikenda igrao u Francuskoj. Sastale su se dvije momčadi u odličnoj formi, jedna iza druge na ljestvici, Bordeaux i Lyon. Ovim dvjema ekipama je zajedničko i to što preferiraju napadački nogomet koji vodi do toga da u pravilu na njihovim utakmicama vidimo po nekoliko pogodaka. Nažalost, očekivali smo više od samo dva, koliko ih je postignuto na ovom susretu. Po jedan za svakoga. Ipak, nije da nismo imali što za vidjeti. U prilog gostima iz Lyona je išlo i to da je Bordeaux u utorak, svega tri dana ranije, igrao susret kupa u kojem je savladao Lorient. Ono što nije nikome odgovaralo je bila kiša koja nije prestajala padati. Zaprijetili su gosti u nekoliko navrata tijekom prvog dijela preko Depaya i Lacazettea, ali na odmor se otišlo s minimalnom prednošću Bordeauxa. Kamano je sjajno proigrao Vadu koji je postigao pogodak za 1-0. Jedini problem je taj što je zastavica pomoćnog suca ostala spuštena, iako se radilo o čistom zaleđu. Genesio je u drugom dijelu pokušao izmjenama doći barem do poravnanja i upravo mu je jedna od njih pomogla. Valbuena, koji očito još nije potpuno spreman za odigrati cijeli susret, 20 minuta nakon što je ušao ubačajem iz slobodnog udarca pronalazi Mammanu koji postiže boda vrijedan pogodak. Treba kritizirati ovdje i obranu Bordeauxa koja je braniča gostiju ostavila potpuno samoga. Inače, ovo je Valbueni bila 50. prvenstvena asistencija. Podjela bodova puno više u prilog ide Lyonu koji ostaje na 4 boda prednosti uz utakmicu manje.

Neočekivano teška pobjeda PSG-a

Malo je nedostajalo da davljenik Nancy priredi veliko iznenađenje na gostovanju kod PSG-a. Da nije bilo kaznenog udarca u 80. minuti vrlo vjerojatno bi gledali utakmicu bez pogodaka. Gosti su dočekali ovaj dvoboj s pet utakmica bez pobjede u nizu, ali i bez postignutog pogotka. Čak su imali i najbolju priliku na utakmici kada je Busin 15 minuta prije kraja nakon kontre jednim udarcem pogodio obje vratnice. Nedugo nakon toga usljedio je prekršaj vratara Chernika nad Aurierom i precizno izvedeni jedanaesterac Cavanija koji donosi vrlo važna tri boda PSG-u. Pred sam kraj susreta je Nancy imao još jednu vrlo dobru priliku, ali udarac Hadjija je otišao malo pored vrata.

Nica minimalno, ali sigurno

Slično kao Nancy, i Dijon već neko vrijeme niže loše rezultate, a u goste im je ovo kolo došla ekipa Nice koja još nije spremna otpasti iz borbe za titulu. Za ovaj susret je Favre ponovno imao na raspolaganju  Balotellija što mu je bilo vrlo bitno radi izbivanja Plee, pa je Talijan krenuo od prve minute i u nekoliko navrata opasno zaprijetio domaćinima. Problema u napadu je imao i Dall’ Oglio jer nije mogao računati na suspendiranog Dionya, svog najboljeg strijelca. Puno bolju igru Nica je okrunila i pogotkom u 69. minuti, ispostavit će se jedinim na utakmici. Eysseric je sjajno na drugoj strani pronašao Cypriena koji se sjurio prema vratima i pogodio za 0-1. Vrlo vjerojatno do pogotka ne bi došlo da je branič Dijona, Haddadi, puno bolje reagirao.

Nastavljen Angersov niz pobjeda

Čak pet pogodaka smo vidjeli na susretu između Caena i Angersa. Bio je to još jedan dvoboj ekipa koje su iza sebe imale pokoju pobjedu u nizu i znalo se da će jednoj od njih taj niz ovog vikenda stati. Ispostavilo se da će to biti domaćini, Caen. Poveli su gosti nakon svega pet minuta igre pogotkom Ekambija kojeg je lijepo uposlio Bamba. Brzo je Rodelin poravnao rezultat, a pohvale ovog puta idu i na asistenciju Adeotija. Ipak, Angers do odlaska na odmor dolazi do novog vodstva pogotkom N’Doyea glavom. Nakon samo tri minute drugog dijela bilo je 1-3. Adeoti je prekršajem nad Ekambijem skrivio jedanaesterac, a siguran izvođač je bio Mangani. Nadu za barem osvajanje boda dao je CaenuSantinijev pogodak u 67. minuti, ali dalje nije bilo promjena na semaforu.

Bastia i St. Etienne u ništa

Nakon poraza od Angersa 3-0 prošlog vikenda došlo je do promjene trenera u Bastiji. Umjesto Ciccolinija na klupu je sjeo Rui Almeida. Portugalac je dobio težak zadatak, spasiti klub od ispadanja. Ono što je interesantno oko njegovog nogometnog puta je to da se nikada ovim sportom nije bavio profesionalno. Karijeru je započeo u Estorilu kao trener zadužen za fizičku spremu nogometaša. Time se bavio i u Trofenseu, Sportingu i Bragi, a bio je i pomoćni trener u Panathinaikosu i Zamaleku. Samostalno je vodio olimpijsku reprezentaciju Syrije i francuski Red Star. Ovog vikenda je drugi put sjedio na klupi Bastijei osvojio bod u susretu protiv St. Etiennea. Tijekom prošlog tjedna je njegova momčad igrala odgođenu utakmicu s Nantesom i tu su nesretno u 92. minuti primili pogodak za 2-2. Ovaj put golova nije bilo, ali je crvenih kartona. Ništa čudno da Bastia ostane s igračem manje, to im već polako prelazi u naviku. Vrlo ružno je Saint-Ruf udario nogom u glavu Pajota i zaradio izravan crveni karton, osmi Bastije u ovoj godini, jedan više od broja pogodaka koje su postigli u istom vremenskom periodu. Radi slične stvari je kod gostiju isključen Lemoine. Uistinu težak, ako ne i nemoguće posao čeka Almeidu u njegovoj borbi za opstanak.

Tri susreta su završila rezultatom 1-1

Uspio je Rennes u prošlom kolu nakon 10 utakmica napokon doći do pobjede, ali sada su se vratili svojim navikama, remijima. I izgubili bi oni da se u 90. minuti nije ukazao Said. No, krenimo redom. Kao što je bilo i za očekivati Metz je vrlo dobro krenuo na svom terenu i to im se isplatilo pred sam odlazak na odmor kada Diabate presijeca dodavanje Gnagnona i dovodio svoju momčad u vodstvo. Mogli su prednost i povećati, ali ispriječile su se vratnica i greda. Uspijeva se i Rennes probuditi tijekom drugog dijela, ali izgledalo je da je vratar Didillon začarao svoja vrata. Sijevali su udarci sa svih strana, nogom, glavom, ali sve je on zaustavljao. Sve do samog kraja. Uspio je i tada obraniti udarac glavom Ndombea, ali obijena lopta je došla do već spomenutog Saida kojem nije bilo teško pogoditi.

Istim rezultatom kao u Metzu je završio i susret između Montpelliera i Guingampa, ali za razliku od njega ovaj nije obilovao velikim brojem prilika. Domaćini su poveli u 50. minuti nakon što je Sessegnonov udarac vrlo efektno petom u mrežu skrenuo Mounie. Rezultat se nije mijenjao sve do pet minuta prije kraja kada Briand poravnava na 1-1 i donosi bod svojoj momčadi.

No, nije tu kraj s utakmicama koje su završile 1-1. Dočekao je Toulouse kod kuće Lille u nedjelju i upisao svoj treći remi u nizu. Tri dana ranije su gosti igrali i kup utakmicu, ali Passi je tada na teren poslao kombinirani sastav, pa to nije previše utjecalo na ovaj susret. Kako je krenulo izgledalo je da će Toulouse uspjeti doći do sva tri boda. Poveli su u 30. minuti nakon kornera kojeg je izveo Bodiger, a najviši u petercu Lillea je bio Jullien. Dugo su držali tu prednost, ali u 80. minuti je više nije bilo. Pokvario je Lafont sve ono dobro što je napravio tijekom susreta jednim nesigurnim istrčavanjem na ubačaj i nakon nekoliko odbijanaca loptu je u mrežu pospremio Benzia. Tražio je mladi vratar Toulousea prekršaj, ali samo je zaradio žuti karton radi prigovora. Imali su domaćini priliku da na kraju dođu do pobjede kada je Braithwaitea u 84. minuti u svom kaznenom prostoru srušio Soumaoro. Isti igrač koji je izborio jedanaesterac ga je pokušao i realizirati, ali kapetana Toulousea je pročitao vratar Enyeama i svojom obranom donio bod Lilleu.

Imamo li putnika u Ligue 2?

Sve je izglednije da Lorientu spasa nema. Ovog vikenda im je u goste došao Marseille i uvjerljivo slavio s visokih 1-4. Već nakon 20 minuta igre gosti su imali dva pogotka prednosti, a oba su postignuta nakon kornera. Kod prvoga je Rolando iskoristio lošu reakciju vratara Lecomtea, dok je drugi bio prava mala majstorija Payeta. Uistinu pogodak koji se isplati više puta pogledati. Nakon jedne kontre u 53. minuti Thauvin je povisio na 0-3, a tri minute poslije isti igrač ovog puta asistira Sansonu koji postiže četvrti pogodak Marseillea. Lorient je uspio malo ublažiti poraz preko Moukandjoa u 73. minuti. Ne znači to previše treneru Casoniju čija se momčad trenutno nalazi na samom začelju i sve je izglednije kako jednog putnika u niži rang već znamo. Sljedeće kolo im u goste dolazi PSG što će po svemu sudeći biti još jedan susret iz kojeg će izaći kao poraženi.

Uvjerljivi Monaco i sjajni Mbappe

Monaco pobjedama i dalje uspješno drži prvo mjesto na ljestvici, a još uz to igra i najbolji nogomet u Francuskoj. Ovog kola je žrtva bio Nantes koji se kući vratio s četiri primljena pogotka. Već nakon prvog dijela bilo je riješeno pitanje pobjednika. Do odlaska na odmor je sjajni mladi Mbappe dvaput pronašao put do mreže, a jednom je to pošlo za rukom Germainu. Posljednji pogodak je u 60. minuti postigao Fabinho uspješno, kao i svaki put do sada ove sezone, izvedenim jedanaestercem. Posebne pohvale idu na račun dvostrukog strijelca Mbappea koji je sa svojih, nedugo navršenih, 18 godina postao najmlađi nogometaš koji je postigao 10 prvenstvenih pogodaka u Francuskoj u posljednjih 30 godina. Osim njega prava napast za Nantes je bio i Silva. Portugalac je valjao svoje protivnike, asistirao i u više navrata pokazao zašto je jedan od najtraženijih igrača današnjice. S ovom visokom pobjedom Monacu je došao do brojke od 15 prvenstvenih utakmica u kojima je postigao barem tri pogotka, statistika je to kakvu nema niti jedna druga momčad iz liga petice.