Wales u sudačkoj nadoknadi šokirao Vatrene

Hrvatska je remijem otvorila kvalifikacije za odlazak na Europsko prvenstvo koje se 2024. godine održava u Njemačkoj. Vatreni su pred 33.474 gledatelja na Poljudu golom Andreja Kramarića u 28. minuti poveli protiv Walesa kojem je bod u trećoj minuti sudačke nadoknade donio Nathan Broadhead.

Momčad koju vodi Zlatko Dalić je tijekom većeg dijela utakmice kontrolirala događanja na travnjaku te je goste do sudačke nadoknade ograničila na jednu veliku priliku koju je u 60. minuti propustio realizirati James. S druge strane Hrvatska je najbliže drugom pogotku bila u 82. minuti kada je Perišić iz teške situacije zatresao prečku.

U drugom susretu 1. kola skupine D Turska je nakon preokreta slavila na gostovanju kod Armenije rezultatom 1:2. Upravo su izabranici Stefana Kuntza sljedeći suparnik Vatrenih. Dvoboj se igra u utorak, 28. ožujka, u Bursi s počekom u 20:45.

Uoči početka utakmice prigodnim darovima Savez se oprostio od Dejana Lovrena i Ivana Strinića koji su zaključili reprezentativnu karijeru dok je minutom šutnje odana počast Miroslavu Ćiri Blaževiću i Petru Nadovezi.

U 3. minuti susreta je s dvadesetak metara snažno pucao Modrić, ali Ward je bio spreman te je odbio loptu u korner. Tri minute kasnije Perišić je s lijeve strane ubacio za Livaju, a njegov udarac glavom u posljednji trenutak je uspio blokirati Rodon.

Dobar pokušaj Kramarića uslijedio je u 15. minuti s 18 metara nakon što mu je loptu prenio Kramarić, no vratar gostiju je odličnom reakcijom upisao još jednu obranu.

Nakon kombinacije iz slobodnog udarca u 24. minuti lopta dolazi do Perišića koji je s desetak metara iskosa pucao pored okvira gola nakon čega je pomoćni sudac označio njegovo zaleđe.

Dvije minute kasnije nakon nove kombinacije iz prekida mrežu Walesa je zatresao Perišić, ali portugalski sudac Pinheiro je vidio raniji prekršaj asistenta Livaje u napadu.

Hrvatska do zasluženog vodstva dolazi u 28. minuti kada se Kramarić izborio za posjed pored Williamsa, nakon čega je s 18 metara vanjskom pogodio donji lijevi kut Wardova gola.

U 35. minuti je zaprijetio i Modrić čiji udarac odlazi pored gola, a tri minute kasnije Kovačić je donio loptu do Sose koji je s desetak metara iskosa pucao desnom nogom za sigurnu obranu Warda.

Gosti su šansu imali u 43. minuti kada je Wilson pucao iz slobodnog udarca s 18 metara, uspio je prebaciti živi zid, ali je lopta otišla malo iznad grede.

Posljednja minuta prvog dijela donijela je novi pokušaj Kramarića sa 17 metara koji je otišao visoko iznad gola te ljutnju Perišića obzirom da ga nije uposlio u dobroj situaciji.

Kovačić je u 50. minuti odigrao odličan dupli pas s Kramarićem, ali je sa šest metara loše pucao te je poslao loptu visoko iznad gola.

Izbornik Dalić je u 53. minuti morao napraviti prvu zamjenu. Zbog ozljede je igru napustio Livaja, a priliku je dobio Musa.

Sosa je tri minute kasnije ubacio za Perišića, no u njegovom udarcu nije bilo dovoljno siline da ozbiljnije ugrozi gol Walesa.

Veliku priliku gosti su propustili u 60. minuti kada je Wilson ubacio za usamljenog Jamesa, a njegov udarac sa šest metara iskosa prolazi pokraj bliže vratnice.

Hrvatska je uzvratila šest minuta kasnije kada su Sosa i Perišić pripremili šansu za Musu čiji udarac od bloka odlazi pokraj suprotne stative. U 71. minuti Sosa je ubacio za Kramarića koji s deset metara puca visoko iznad gola.

Nova šansa gostiju uslijedila je u 73. minuti kada je Williams nakon odbijene lopte iz prve pucao s dvadesetak metara, a lopta je prošla iznad grede.

U 82. minuti Modrić je pronašao Perišića, a on je atraktivnim udarcem sa 17 metara iskosa zatresao gredu. Isti igrač je zaprijetio i u 91. minuti kada je s dvadesetak metara pucao ravno u Warda.

Gosti do izjednačenja dolaze u trećoj minuti sudačke nadoknade. Nakon ubačaja iz auta Burns je prenio loptu na drugu stativu odakle ju je iza leđa Livakovića smjestio Broadhead.

U 94. minuti posljednju šansu je imao Perišić koji je pucao s ruba šesnaesterca za novu obranu Warda.

Rezultati 1. kola:

Armenija – Turska 1:2
Hrvatska – Wales 1:1

Raspored 2. kola:

Turska – Hrvatska 28.3. 20:45
Wales – Latvija 28.3. 20:45

Nakon uspjeha na Svjetskom prvenstvu u Kataru gdje je osvojena brončana medalja Hrvatska će kvalifikacije za Europsko prvenstvo koje se 2024. godine održava u Njemačkoj započeti duelom 1. kola skupine D u kojem će od 20:45 na Poljudu odmjeriti snage s Walesom.

Bit će to sedmi međusobni okršaj ova dva suparnika, a uspješniji su dosad bili Vatreni koji su upisali četiri pobjede dok su dvije utakmice završile bez pobjednika. Posljednji sraz je odigran u listopadu 2019. godine kada je u sklopu kvalifikacija za kontinentalnu smotru u Cardiffu završilo 1:1.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Ivušića, Sučića i Petkovića dok su gosti bez Hennesseyja, B. Daviesa i Johnsona.

Strateg Hrvatske Zlatko Dalić je u najavi rekao: “Kreću nove utakmice, novo natjecanje. Napravili smo sjajne stvari u pet i pol godina, željni smo dobrih rezultata i pobjeda. Danas je novi početak. Wales je došao u Split s velikim ambicijama, ali želimo krenuti pobjedom u novi kvalifikacijski ciklus. Imali smo pet dana vremena za pripreme, sjajno je bilo na treninzima. Na sastanku sam rekao da su ovo opasne utakmice na kojima možeš puno izgubiti. Igrali smo 90 posto jačih utakmica od ove, bile su to utakmice od većeg značaja, ali ova protiv Walesa je jako bitna. Jako je važan start poslije Svjetskog prvenstva u Kataru. Ne smijemo kiksati, teret je na nama. Favoriti smo, ali ne bježimo od toga.”

Njegov kolega na klupi Walesa Robert Page je dodao: “Prije nekoliko mjeseci Hrvatska je bila treća u Kataru, a ima i trojicu ponajboljih veznjaka na svijetu. Vjerujem da će naša momčad moći odgovoriti na zahtjeve ovakve utakmice. Jednu stvar sam naučio gledajući Svjetsko prvenstvo, a to je da ne mogu jamčiti rezultat, ali mogu jamčiti da ćemo dati sve od sebe. Vjerujem da ćemo da ćemo ovu utakmicu odigrati na visokoj razini. Plasirali smo se na tri uzastopna velika natjecanja i to nas više ne zadovoljava. Dolaze mladi, gladni igrači iz Premiershipa i neki koji igraju u Championshipu na visokoj razini. Očekujem da se plasiramo na EURO. Na svakoj utakmici idemo po pobjedu, a tako će biti i ovdje.”

Glavni sudac utakmice je João Pinheira iz Portugala kojem će pomagati sunarodnjaci Bruno Jesus, Luciano Maia i Vitor Ferreira dok će u VAR sobi biti Tiago Martins te Luis Godinho. Njih će kontrolirati Slovenac Vladimir Šajn dok će delegat biti Michal Mertinyak.