Search
Close this search box.

Zajedno za Dinamo – dugogodišnja borba protiv moćnika koji zaobilaze zakone

Uskoro obilježavamo 5 godina od osnivanja građanske inicijative “Zajedno za Dinamo”. U pomalo nestvarnom raspletu događaja, zbog stanja u domaćem nogometu, ali i državi, navijači su morali preuzeti ulogu građanskog aktivizma kako bi ostvarili vlastita prava. Ostavljeni na cjedilu od vlastitog vodstva kluba s institucijama koje jednostavno ne provode zakone, onima koji bi samo željeli uživati u nogometu, to je bilo onemogućeno. S takvim stanjem stvari, a ako se s istim ne pomirimo, jasno je je jedino rješenje organizirano i javno djelovanje. I dok organizacije civilnog društva, sindikati ili neki pokreti, moraju najaviti organizaciju prosvjeda, navijačima to nije potrebno jer je svaka utakmica prilika za okupljanje i iskazivanje nezadovoljstva. Ono što je nedostajalo je dugo vremena je ona druga komponenta, a to je djelovanje kroz institucije, legalnim i pravno utemeljenim zahtjevima.

I u tom su djelu navijači Dinama okupljeni u inicijativu “Zajedno za Dinamo” pokazali da se mogu organizirati, proučiti zakonski okvir i djelovati u dobroj tradiciji demokratske prakse. Šteta je jeidna, što institucije kojima su se obraćale nisu imale sluha da ih prepoznaju kao partnere. No, s posljednjim aferama vezanima uz braću Mamić koja upravlja Dinamom jasno je da su njihovi zahtjevi za transparentnošću bili više nego utemeljeni.

Upravo je i to bio i je temeljni cilj inicijative mdash; postizanje transparentnog i legalnog rada svih upravljačkih tijela kluba, te biranje stručnog i kompetentnog vodstva na svim klupskim razinama. Iza njih je gotovo 5 godina teške borbe, a koliko će još čekati, čini se da najprije ovisi o političkoj volji. Njihova je borba gotovo kao knjižica s uputama za djelovanje i građansku aktivnost.


Počelo je sve 6. studenog 2010. godine
, kada je klubu, temeljem ovlaštenja iz Zakona o udrugama, članskim upozorenjem 40 članova o nezakonitostima i nestatutarnostima (zbog osoba koje po čl. 27. i 34. Zakona o športu ne bi smjele biti u u upravi i skupštini kluba, nezakonitosti mnogih odredbi Statuta i dr.), no iz kluba nikakav odgovor nije stigao. Istim ishodom prošao je i članski zahtjev za ostvarivanjem zakonskog prava na obaviještenost o osnovnim aktima i poslovanju kluba, poslan u klub 7.veljače 2011.godine.


10. prosinca 2010. godine
podnijet je, od strane članova i građana potpisan, zahtjev Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa, jasno nadležnom po Zakonu o športu (čl. 84. i 85.), za nadzor zakonitosti i inspekcijski nadzor športskih klubova. Ministarstvo na taj zahtjev ne odgovara u zakonom propisanom roku, kao niti na prigovor čelniku tijela po Zakonu o općem upravnom postupku, podnesen zbog te šutnje. Istodobno je, kao i Ministarstvu, zahtjev poslan i Gradskom uredu za opću upravu, koje je trebalo biti nadležno za pitanja povrede Zakona o udrugama. Gradski ured otklanja bilo kakve osnove za postupanje, čak isprva negirajući da su nadležni za takva pitanja. Već je ovih nekoliko uvodnih pokušaja dalo do znanja ZZDmdash;u da će bitka biti teška i mukotrpna, jer nailaženje na nerazumijevanje nadležnih institucija bilo je očigledno.

Upravo iz tog razloga, ZZD o ogluhama nadležnih tijela obavještava Pučkog pravobranitelja, koji 28. siječnja 2011. dopisom MZOŠmdash;u i Gradskom uredu traži njihovo očitovanje o neotklonjenim i novo uočenim nezakonitostima. U odgovoru, ministarstvo prebacuje odgovorrnost na HNS, dok Gradski ured nije dostavio nikakav odgovor.


18. travnja 2011. nekoliko stotina članova NK Dinamo podnijelo je zahtjev za sudjelovanjem
u postupku registracije izmjena i dopuna statuta NK Dinamo, koji im je udovoljen i time su otvorili pretpostavku za postupak pred drugostupanjskim Ministarstvom uprave radi poništavanja rješenja i održavanja nove i na propisima utemeljene skupštine, koja bi trebala donijeti zakonite odluke. Članovi NK Dinamo su 10. svibnja 2011. zbog šutnje administracije i nepostupanja po vlastitoj nadležnosti za inspekcijski nadzor, Upravnom sudu tužili i nadležnog ministra znanosti, obrazovanja i športa.

Stotine članova NK Dinamo su 1. lipnja 2011. podnijeli žalbu nadležnom Ministarstvu uprave protiv rješenja Gradskog ureda za opću upravu o upisu promjena Statuta NK Dinamo, nezakonite skupštine i općih akata, uz sudjelovanje osoba koje to ne bi smjele po zakonu, nepozivanjem skupštinara i drugim kršenjem zakona, statuta NK Dinamo i prava članova. Naravno, Ministarstvo je žalbu članova odbilo uz tragikomično obrazloženje kako se radi o “unutarnjim pitanjima udruge”.


25. studenog 2011
. inicijativi se s pismom podrške javio i Hannes Swoboda, izvjestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku, bezrezervno dajući potporu inicijativi u borbi protiv kršenja članskih prava, nedostatka transparentnosti i potencijalne korupcije. Nekoliko mjeseci kasnije, u svibnju 2012.godine, inicijativa objavljuje dugačak popis intelektualaca i javnih osoba koje su im dale podršku, na kojemu se našlo mjesta za brojne članove akademske zajednice Sveučilišta u Zagrebu, kao i nekoliko istaknutih akademika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.


21. studenog 2012.
Inicijativa poziva sve članove na potpisivanje zahtjeva za provođenjem inspekcijskog nadzora nad Dinamom.


25. travnja 2013.
godine donosi prvu veliku pobjedu inicijative, ovaj puta izraženu u obliku sudske presude. Visoki upravni sud u Zagrebu presudio je u korist inicijative u predmetu tužbe protiv Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Sud je usvojio upravnu tužbu kojom je presudio kako Ministarstvo mora odgovoriti na predstavke građana s legitimnim interesom kao što su u konkretnom slučaju članovi Dinama. U obrazloženju je navedeno kako državna tijela i ministarstva uvijek moraju služiti javnom interesu i građanima, što ovdje nije bio slučaj. Ova presuda značila je i pobijanje jedne teze, one koju je druga strana često zagovarala, a to je kako ZZD zapravo predstavljaju ulica i huligani koji žele preuzeti Dinamo.


Nova velika pobjeda svjetlo dana ugledala je 7. ožujka 2014.
kada inicijativa objavljuje rješenje Sportske inspekcije MZOSmdash;a prema kojem je utvrđeno da statut Dinama ne osigurava jednako pravo svim članovima da biraju i budu birani i obaviješteni o radu kluba. Naloženo je da klub što prije uskladi klupski statut sa time, što bi podrazumijevalo provedbu demokratskih izbora. Dinamu je ostavljena mogućnost žalbe putem upravnog spora.

Kao potpora inicijativi Zajedno za Dinamo, te kao njihova svojevrsna nadogradnja, 24.ožujka javnosti se predstavlja kvartet legendi Dinama (Dario Šimić, Igor Bišćan, Silvio Marić i Tomo Šokota), okupljenih iza inicijative Za naš Dinamo. Dva mjeseca kasnije, ista inicijativa započinje skupljanje potpisa u peticiji kojom se traži uvođenje izbora po načelu jedan član mdash; jedan glas. Rezultat peticije mdash; 48 798 potpisa nezadovoljnih navijača.


15. travnja
2014. Dinamo objavljuje kako je u klub stiglo rješenje Kontrolnog ureda Grada Zagreba i sportske inspekcije MSOSmdash;a prema kojem se nadzor nad klubom obustavlja. Iz ZZDmdash;a poručuju kako je ovo jasan znak da netko u Gradu Zagrebu štiti nečije privatne interese. 14. srpnja 2014. najviša sportska inspekcija je napokon, nakon dugogodišnje borbe, potvrdila kako klub nije svojim članovima osigurao dva osnovna prava: birati i biti biran, kao i pravo na obaviještenost. Poništila je rješenje Kontrolnog ureda Grada Zagreba iz travnja 2014., te je Dinamu naredila sljedeće:

  • osigurati članovima uvid u opće i pojedinačne akte kluba te drugu relevantnu dokumentaciju neophodnu za obaviještenost o radu kluba
  • naređuje klubu da svojim Statutom propiše način i uvjete izbora te prava i dužnosti povjerenika kluba

Rok za izvršenje navedenog bio je 60 dana od dana dostave rješenja. Potom slijedi nova doza tragikomičnosti pravne države koja dva puta produljuje rok za provedbu rješenja, prvi puta do 30.studenog, a drugi puta do 28.veljače 2015. Drugo produljenje Dinamo traži uz obrazloženje kako nisu bili u stanju održati Skupštinu kluba u višemjesečnom periodu nakon prvog produljenja (od 8.rujna do 30.studenog). Navode da su to pokušali 24.studenog, ali nisu okupili kvorum, što je bilo dovoljno za ishoditi novo produljenje.

Inicijativa 15. siječnja 2015. objavljuje kako je Upravni sud odbacio tužbu Dinama na rješenje sportske inspekcije Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Uprava Dinama pokušala je osporiti nadležnost sportske inspekcije koja je Dinamu naložila da do 28.veljače 2015.godine održi Skupštinu s ciljem usklađivanja klupskog statusa sa Zakonom o udrugama, koji je stupio na snagu 1.10.2015.godine.

Iako se ovo može učiniti “Sizifov posao”, istina je da drugog načina nema, odnosno, da se od sjedenja kući promjene neće dogoditi. Kako će se priča rasplesti, ostaje za vidjeti, no suočeno sa sve jačim i težim optužbama vodstvo Dinama, čini se, neće zauvijek moći ignorirati zakone, propise i statute po principu “tko jači taj tlači”. Važne korake u rasvjetljavanju odnosa moći unutar kluba, ali i domaćeg nogometa te institucija koje se njime bave pokrenula je upravo inicijativa ZZD pokazavši priličnu dozu građanske hrabrosti, obzirom je protivnik prijetio i premlaćivanjem, a po svemu sudeći, odlično je premrežen i s policijskim i pravosudnim miljeom. Možemo tako zaključiti, da kakav god ishod bio, borba za ostvarivanje vlastitih prava nikad nije uzaludna.

Ivan Mušlek

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.”


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter