Prekjučer je na skupštini Nogometnog saveza Županije splitsko-dalmatinske promijenjen statut, navedeni je županijski savez postao prvi koji je svoje djelovanje uskladio s izmjenama i dopunama Zakona o sportu koje su stupile na snagu u ljeto 2015. godine, a rok prilagodbe je istekao u veljači ove godine.
HNS je još u veljači održao konferenciju za novinare na kojoj je javno objavio da se prema njihovom tumačenju izmjene i dopune Zakona o sportu ne odnose na krovni nacionalni nogometni savez. Izvršni direktor saveza Damir Vrbanović je tad koristio argumentaciju da su muški nogomet, ženski nogomet, futsal i nogomet na pijesku isti sport. Kako se radi o istom sportu, najviši rang trenutno ima 32 kluba (1. muška nogometna liga 10, 1. ženska nogometna liga 10 i 1. muška futsal liga 12). Zbog čega se prema njima sljedeće odredbe Zakona o sportu ne odnose na HNS:
Članak 46. st. 7. ZOS-a propisuje kako slijedi:
“Iznimno od stavka 6. ovoga članka, skupštinu županijskoga sportskog saveza, odnosno Sportskoga saveza Grada Zagreba osnovanog u sportu u kojem najmanje polovina sportskih klubova koji sudjeluju u najvišem stupnju nacionalnoga sportskog natjecanja imaju profesionalni status u smislu članka 24. ovoga Zakona, čine:
– predstavnici sportskih klubova koji sudjeluju u nacionalnim sportskim natjecanjima na način da sportski klub koji sudjeluje u najnižem rangu nacionalnoga sportskog natjecanja ima jedan glas, a svaki sportski klub koji sudjeluje u neposredno višem rangu nacionalnoga sportskog natjecanja ima pravo na dvostruko više glasova od sportskoga kluba koji sudjeluje u neposredno nižem rangu nacionalnoga sportskog natjecanja tog sporta i
– predstavnik udruženja sportaša i trenera na način uređen statutom županijskoga sportskog saveza, odnosno Sportskog saveza Grada Zagreba.”Članak 47. st. 8. ZOS-a propisuje kako slijedi:
“Iznimno, skupštinu nacionalnoga sportskog saveza osnovanog u sportu u kojem najmanje polovina sportskih klubova koji sudjeluju u najvišem stupnju nacionalnoga sportskog natjecanja imaju profesionalni status u smislu članka 24. ovoga Zakona, čine:
– predstavnik pojedinoga županijskoga sportskog saveza odnosno Sportskoga saveza Grada Zagreba s jednim glasom,
– predstavnik pojedinoga sportskoga kluba koji sudjeluje u najvišem stupnju nacionalnoga sportskog natjecanja s dva glasa,
– predstavnici sportskih klubova koji sudjeluju u nižim stupnjevima natjecanja od najvišega stupnja nacionalnoga sportskog natjecanja, na način utvrđen statutom i
– predstavnik udruženja sportaša i trenera koji sudjeluju u najvišem stupnju nacionalnoga sportskog natjecanja, na način utvrđen statutom.
Međutim, navedena argumentacija Hrvatskog nogometnog saveza je u cijelosti pogrešna iz više razloga. Prvo i osnovno, neovisno o činjenici jesu li muški nogomet, ženski nogomet i futsal isti sport (iako to nisu što je jasno iz činjenice da se ne može odigrati utakmica između primjerice HNK HAJDUK š.d.d. Split i MNK Vrgorac, kao i iz činjenice da je nogomet olimpijski sport, a futsal nije), postoji samo jedan najviši stupanj nogometnog sportskog natjecanja u okviru HNS što je jednostavno zaključiti ciljnim tumačenjem gore navedenih odredbi.
Naime, HNS tumačeći ZOS i pozivajući se na činjenicu da postoje 1. muška nogometna liga, 1. ženska nogometna liga i 1. muška futsal liga potpuno krivo tumači pojam “najvišeg stupnja nacionalnog sportskog natjecanja” smatrajući da je naziv samog natjecanja od utjecaja na “stupnjevanje”, a zaboravljajući pri tom činjenicu da ZOS definira način “stupnjevanja” i to tako da u članku 46. st. 7. alineja 1 “stupnjevanje” jasno, precizno i nedsvosmisleno definira kroz rangove, ali započevši od najnižeg ranga ka najvišem rangu pa je jasno da je “najviši stupanj nacionalnog sportskog natjecanja” u smislu ZOS-a upravo onaj stupanj koji ima najviše rangova započevši od najnižeg ka najvišem, a ne onaj koji se naziva brojem 1 ili prvim, kako to HNS pogrešno gramatički tumači.
Najjednostavnije rečeno, ne može najviši rang natjecanja koje ima dvije lige, prvu i drugu, biti “jednakog stupnja”, kao najviši rang natjecanja koje ima 7 rangova, a kako muška nogometna liga ima prvu, drugu i treću ligu koje se dalje granaju čak do 7. lige, ženska nogometna liga ima 1. i 2. ligu, a futsal 1., 2. i nakon toga 3. (kroz županijske futsal lige), to je jasno da je upravo i isključivo muška nogometna liga najviši stupanj natjecanja u okviru HNS-a. Jednostavnije i plastičnije rečeno – jesu li jednake visine neboder koji ima 7 katova ili onaj koji ima 2 kata? Naravno da nije.
Čak i da je sve navedeno pogrešno (a jasno je da nije), HNS-ova teza o tome da se unutar HNS-a u konkretnom slučaju radi o istim sportovima je u svakom slučaju promašena. Naime, svaki momčadski sport je definiran svojim pravilima pa je jasno da različita pravila nedvojbeno upućuju na to da su u pitanju različiti sportovi. Slijedom navedenog, nogomet, futsal i nogomet na pijesku su nedvojbeno različiti sportovi (štoviše, MOO poznaje muški nogomet i ženski kao olimpijski sport, dok futsal kao sport tek aplicira za sudjelovanje na olimpijadi 2024. godine).
Ako bi se prihvatila teza HNS-a da su muški i ženski nogomet zapravo isti sport, zbog različitosti “stupnjevanja” unutar muške i ženske nogometne lige (7 rangova muške lige i 2 ženske) opet bi sukladno tumačenju samo jedan od ta dva ranga bio najviši. Ipak, čak i ako zanemarimo argumentaciju koja je apsolutno ispravna i predstavlja “ratio legis” navedenih izmjena i dopuna ZOS-a kojima je zakonodavac napokon htio istovremeno vrednovati i masovnost (velik broj rangova) i kvalitetu (profesionalizam klubova) te “nagraditi” takav sport i takve klubove većim utjecajem na rad samog saveza kroz skupštinu, te djelomično prihvatimo način tumačenja izmjena i dopuna ZOS-a na način kako to HNS sada radi, tada je jasno da i u tom slučaju u najvišem stupnju nacionalnog nogometnog natjecanja imamo točno polovinu profesionalnih klubova u smislu čl. 24. ZOS-a (10 muških “profesionalnih”klubova i 10 ženskih klubova koji nisu “profesionalni”) pa se opet izmjene i dopune u ovom trenutku odnose na HNS.
Za istaknuti je da je HNS (izvorno) osnovan za nogomet, a činjenica da su se futsal i nogomet na pijesku kao drugi sportovi udružili u isti savez kao i nogomet ne može biti od utjecaja da se citirane odredbe ZOS-a, odnose na sastav skupštine takvog saveza. Zakonodavac je u citiranim normama jasno naglasio “sport” kao razlikovni kriterij (savez osnovan u sportu), a ne činjenicu koliko je sportova udruženo u savez pa bi u slučaju takvog “pogrešnog” tumačenja opet bilo dovoljno da jedan od više različith sportova udruženih u savez ima najmanje polovinu sportskih klubova koji sudjeluju u najvišem stupnju nacionalnoga sportskog natjecanja s profesionalnim statusom u smislu članka 24. ZOS-a, da bi se citirane odredbe ZOS-a odnosile na skupštinu tog istog saveza.
Suvišno je uopće pokušati argumentirati da, čak i ako u cijelosti zanemarimo jedino ispravno tumačenje izmjena i dopuna ZOS-a ne postoji način da se prihvati tumačenje HNS-a bez da se u cijelosti i kumulativno ne degradira sam tekst odredbe ZOS-a na način da se kod “stupnjevanja” ne uzmu u obzir različiti broj rangova od najnižeg do najvišeg pa da se zauzme stav da je najviši stupanj nacionalnog sportskog natjecanja onaj pod brojem 1. što je, u najmanju ruku, nelogično, pa da se onda “uvrijedi” razum prosječnog čovjeka na način da se zauzme stav da su nogomet i futsal isti sportovi, nakon čega bi bilo apsolutno ispravno da se u sva kup natjecanja organizirana od strane HNS prijave sve ekipe muškog nogometa, ženskog nogometa, futsala i (ako postoje) nogometa na pijesku pa da se iste međusobno natječu u tom natjecanju nacionalnog kupa.
Kako bi izgledalo da se odigra kup utakmica između nogometnog prvoligaša koji se natječe u 1. muškoj nogometnoj ligi sa 11 igrača koji igraju na terenu dimenzija propisanih za nogomet i momčadi koja se natječe u 1. futsal ligi sa 5 igrača u dvorani? Takva utakmica predstavljala bi spektakl sam za sebe vrijedan pažnje svih svjetskih medija i dokaz je promašenosti teza HNS-a.
Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.