Search
Close this search box.

Zimski prijelazni rok: Hajduk najviše zaradio, Kinezi najviše trošili

U većini nogometnih tržišta sinoć je završen zimski prijelazni rok, a od nama zanimljivih u tijeku je još u: Portugalu (04.02.), Poljskoj (08.02.), Škotskoj (12.02.), Hrvatskoj i Švicarskoj (15.02.), Češkoj (19.02.), Kini i Rusiji (26.02.), Ukrajini (01.03.).

Zimski prijelazni rok je onaj slabiji, u kojem se obično odrade one nužne prodaje, od klubova koji pod hitno trebaju popuniti redove zbog ozljeda do onih koji prodaju radi potreba poslovanja. Naši klubovi nažalost spadaju u ove druge, uvjetovano loše organiziranom ligom u kojoj su prihodi svedeni samo na prodaju igrača.Spomenimo i da zbog Europskog prvenstva lige će završiti ranije, pa se mnogim klubovima i ne isplati, zbog još par mjeseci sezone, raditi veće šopinge. Unaprijed napominjemo da je donja analiza napravljena na osnovu podataka iz Transfermarkta(TM), koij objavljuje najčešće prosjeke medijskih izvještaja. Možda je tu najveća razlika za prodaju Vargića iz Rijeke, jer je Novi list objavio da se radi o 2.7 milijuna eura odštete, dok talijanski portali i TM pišu 700.000 eura. Prema našim usporedbama financijskih izvještaja Rijeke i objava u riječkim medijima transferi su obično manji u odnosu na medijske objave.


Hajduk
je uzeo naslovnice ovim prijelaznim rokom prihodom od 5 milijuna eura (Balić 3 milijuna, Caktaš 1 milijun, Milović 1 milijun) i bez ikakvog troška. S opaskom da je Balić svojim transferom igrača U19 na 7. mjestu u Europi. Dinamo je završio u plusu 1,7 milijuna eura, prodajom Pinta (3,7 mil. – Norwich – 63. vrijednost prodaje ovog roka) i kupovinom Stojanovića (2 mil. – Maribor). Rijeka je na 3. poziciji s prihodom od 1,05 milijuna eura (prodaja: Moises 1 mil. – Palmeiras, Vargić 0,7 mil. – Lazio, Ivančić 0,1 – Sheriff ; kupovina: Gavranića 0,6 Zuuml;rich i Matei – 0.15 Volyn). Ostali klubovi HNL-a nisu uprihodili niti potrošili ništa prema Transfermarktu, s opaskom da kod nekih igrača stoje upitnici zbog nepoznatih iznosa (Crepulja, Posavec …).

Kao i uvijek transferi igrača privlače najviše zanimanja i rasprave među navijačima, a stvar je prilično jednostavna, ponuda i potražnja. Još jednostavnije je to objasniti kroz općenitu trgovinu. Osim o samoj kvaliteti proizvoda ovisi i s kojeg tržišta dolazi, na koje tržište odlazi, kako je upakiran, kako je reklamiran, kako je pozicioniran, koliki mu je vijek trajanja, može li se kasnije preprodati i koliku bi vrijednost mogao tada postići, tko je distributer, koliko je sposoban …
Rekordan transfer ove zime dolazi iz Kine. Sammirov klub, Jiangsu Suning, kupio je Ramiresa (Chelsea) za 28 milijuna eura. Istovremeno im je propao pokušaj transfera Luiza Adriana, ali sad pokušavaju privući Falcaa i Yaya Tourea. Samo to nije sve, treću i četvrtu poziciju isto tako drže kineski klubovi. Brazilac Elkeson (GZ Evergrande – Kina) je za 18,5 milijuna eura prešao u SIPG (Kina), a u HB China Fortun za 18 milijuna eura došao je Gervinho (Roma).

Među 25 najvećih transfera ove zime čak 12 ih je završeno u Engleskoj, ali ni jedan u vrhunskim klubovima (Stoke – Imbula 24,25 mil. ; Niasse – Everton 17,9 mil. ; Shelvey – Newcastle Utd. 16 mil. ; Townsend – Newcastle Utd. 15,7 mil. … ). Uz 9 kineskih to čini ukupno 84% najvećih transfera u samo dvije ove države.

Od ostalih zanimljivosti, 20 transfera je bilo više od 10 milijuna eura, 53 više od 5 milijuna eura, 81 više od 3 milijuna eura. Iako, uvijek je zanimljivo pogledati godišnja financijska izvješća klubova u kojima se jedino točno vidi iznos za koji je igrač stvarno prešao u neki klub i kolika je stvarna zarada kluba. FIFA i UEFA nastoje se digitalizacijom i novim pravilima boriti za tu transparentnost koja je iz godine u godinu napreduje.

Ovim žestokim ulaskom kineskih klubova na tržište uz sve više ulaganja njihovih biznismena u europski nogomet ulazimo u jednu novu eru koja može u potpunosti okrenuti ovaj sport naglavačke, posebno imajući u vidu populaciju Kine. (CMC/Citic Capital – 13% dionica City Football Groupe ; Rastar Group – 56% dionica Espanyol ; Dalian Wanda Group – 20% dionica Atletico Madrida ; CEFC China Energy Company – 60% dionica Slavije Prag ; Ledus – 100% vlasništvo Sochauxa ; United Vansen International Sports Company – većinski vlasnici ADO Den Haag ; ManchesterUtd – 24 TV program u Kini)


Renato Čupić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter