Baturina donio Dinamu slavlje nad Hajdukom i trofej Superkupa

Pobjedom Dinama u derbiju protiv Hajduka otvorena je nova nogometna sezona u Hrvatskoj. Plavi su golom Martina Baturine u 52. minuti pred 17.707 gledatelja u Maksimiru slavili rezultatom 1:0 (0:0) te su tako obranili i po osmi put u povijesti osvojili SuperSport Superkup.

Ove dvije momčadi će se ponovno na istom stadionu sastati već u sljedeći petak kada će otvoriti 33. sezonu SuperSport HNL-a.

Prvi pokušaj na utakmici vidjeli smo u 10. minuti kada je Špikić pucao s desetak metara iskosa, a lopta je od bloka Melnjaka otišla pored suprotne stative.

Domaćini su veliku priliku propustili u tri minute kasnije kada je Petković sjajno uposlio Baturinu, no njegov prizemni udarac sa sedam metara iskosa nogom brani Lučić. Vratar Hajduka je imao posla i nakon ubačaja iz kuta da je u petercu pokupio loptu ispred Petkovića.

U 15. minuti nakon ubačaja s lijeve strane Livaković je uhvatio loptu ispred gola, no na nju je naletio Mlakar koji ju je izbio iz njegovih ruku nakon čega je zatresao mrežu. Pogodak međutim zbog prekršaja nad golmanom nije priznat.

Benrahou je dvije minute kasnije iz kornera ubacio na prvu stativu, a Mlakar je spretno glavom pucao malo iznad gola.

Pritisak gostiju nastavio se i u 21. minuti kada je Pukštas s desne strane prošao Perića, ali njegov udarac je na koncu blokirao Šutalo. Nedugo potom je iz daljine pucao i Krovinović, a lopta je otišla pokraj okvira gola.

Iz daljine je u 36. minuti probao i Benrahou, no nije bilo posla za Livakovića jer je lopta otišla iznad prečke.

Četiri minute kasnije Baturina se lažnjakom oslobodio Krovinovića nakon čega je pucao s dvadesetak metara, ali u njegovu udarcu nije bilo dovoljno preciznosti.

Hajduk je uzvratio u 42. minuti kada je Benrahou dobro ubacio s lijeve strane, a Perić je u posljednji trenutak odbio loptu ispred Mlakara. U nastavku akcije udarci Dolčeka i Melnjaka završavaju u bloku igrača Dinama.

Mišić je u 44. minuti ubacio loptu za natrčalog Baturinu, ali brži od njega bio je Lučić koji je otklonio opasnost.

U nadoknadi prvog dijela sudac Bel je sa zadrškom svirao prekršaj Dolčeka nad Ivanušecom što je izazvalo prigovor trenera Hajduka Ivana Leke. Zbog toga mu je na koncu pokazan crveni karton.

Dobru šansu Hajduk je propustio na otvaranju drugog poluvremena. Melnjak je s lijeve strane proigrao Dajakua koji je s desetak metara iskosa gađao suprotnu malu mrežicu, a lopta je otišla pokraj stative.

Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Petković je proigrao Špikića koji je u obećavajućoj situaciju pucao visoko iznad gola.

Dinamo u vodstvo dolazi u 52. minuti. Nakon brze tranzicije Petković je spustio loptu za Baturinu koji je preciznim udarcem s desetak metara pogodio donji desni kut Lučićeva gola.

Ristovski je u 61. minuti dobro uposlio Špikića, a njegov udarac s desetak metara iskosa završava u bloku Šarlije.

Bili su bili blizu izjednačenja u 63. minuti kada je Benrahou iz kornera ubacio na drugu stativu, a Melnjak je vratio loptu za Čuića koji je neometan glavom sa četiri metra pucao malo iznad grede. Mladi napadač je u igru ušao netom prije te mu je to bio prvi dodir s loptom.

Dvije minute kasnije Melnjak je ubacio s lijeve strane, a na drugu stativu je natrčao Pukštas koji je s osam metara glavom od poda također pucao malo iznad prečke.

U 86. minuti susreta Ivanušec je zaprijetio prizemnim udarcem s desetak metara iskosa, ali nije bio to težak zadatak za vratara Lučića.

Menalo se u 90. minuti sjurio po desnoj strani napada, no njegov prizemni ubačaj na koncu je odbio Šarlija.

Hajduk je zaprijetio u prvoj minuti sudačke nadoknade kada je Mlakar spustio loptu za Čuića, a njegov udarac s ruba šesnaesterca brani Livaković.

U petoj minuti sudačke nadoknade Bulat je oduzeo loptu Mlakaru na sredini terena nakon čega je asistirao za Marina, no njegov udarac iz dobre pozicije završava u bloku gostiju. Bila je to posljednja zanimljiva situacija na utakmici.

Od 20 sati na Maksimiru počinje dvoboj SuperSport Superkupa kojim će hrvatski prvak Dinamo i osvajač Rabuzinova sunca Hajduk otvoriti novu nogometnu sezonu. Plavi su do sada sedam puta osvajali ovaj trofej dok je Bilima isto uspjelo u pet navrata.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Rukavinu i Vasilja dok su gosti bez Livaje, L. Kalinića, Eleza, Prpića, Mikanovića i Grgića.

Trener Dinama Igor Bišćan je u najavi izjavio: “Uzbuđeni smo, vjerujem da su tako i navijači prije početka sezone. Superkup nam je dobrodošao, pa i svima koji vole nogomet. Očekujemo dobru igru, da nastavimo gdje smo lani stali i dobar rezultat, novi trofej. Maksimalno ozbiljno shvaćamo utakmicu. Trofej je u igri, čujem da će biti dobra atmosfera, moramo biti pravi.”

Njegov kolega na klupi Hajduka Ivan Leko je dodao: “Svi smo motivirani za svaki trening, svaku prijateljsku utakmicu. Superkup donosi trofej. Nije slatkica kao prvenstvo, ali je trofej. Svaka utakmica može imati ogroman utjecaj. Pripremamo se, nastojimo igrati što bolje i pokušati pobijediti. Nogomet je dinamičan, nakon prošle sezone imali smo par tjedana odmora da se pripremimo za novu sezonu. Treninzi su jedno, kad krene nešto ozbiljno, bit ćemo puno pametniji.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će asistirati Goran Pataki (Đakovo), Marjan Tomas (Vladislavci) i Patrik Kolarić (Čakovec) dok će u VAR sobi biti Mario Zebec (Varaždin) i Bojan Zobenica (Velika Gorica). Delegat susreta je Dražen Posavec (Maruševac), a suce će kontrolirati njihov šef Bruno Marić (Daruvar).