DERBI ZA EUROPU Osijek slavi mladog Antona Matkovića

Screenshot: MAX Sport

Derbi za europsko mjesto pripao je Osijeku koji je u 33. kolu SuperSport HNL-a pred 7.102 gledatelja na Opus Areni slavio protiv Lokomotive rezultatom 3:1 (0:0). Dvostruki strijelac za domaćina bio je Anton Matković, a pogodak je dodao i Ramon Mierez dok je počasni gol za goste zabio Marin Šotček.

Tri kola prije kraja sezone Bijelo-plavi su 14. pobjedom u sezoni današnjem suparniku pobjegli na četiri boda razlike, ali utrka za Europom još nije gotova obzirom da izabranike Zorana Zekića čeka teži raspored u kojem će igrati s Dinamom, Rijekom i Varaždinom dok će momčad Silvija Čabraje sučeliti snage sa Slaven Belupom, Rudešom i Hajdukom.

Već u 3. minuti susreta domaćin je nakon kombinacije iz kornera preko Miereza zatresao mrežu Lokomotive, no pogodak zbog zaleđa asistenta Pušića opravdano nije priznat.

Pet minuta kasnije iz daljine je udarac uputio Nejašmić, a Čavlina je upisao sigurnu intervenciju.

Bukvić je u 22. minuti nakon prodora po lijevoj strani uputio oštru loptu u peterac, no Pušić nije uspio uputiti udarac. Nova dobra akcija Osijeka uslijedila je deset minuta kasnije kada je Nejašmić uposlio Miereza koji se odlučio za udarac s dvadesetak metara, a lopta je prošla malo pokraj suprotne stative.

U 37. minuti Matković je spustio loptu za Pušića koji se odlučio na udarac s 18 metara na koji je Čavlina sigurno reagirao. Vratar Lokomotive je odlično reagirao u 41. minuti nakon što je poslije ubačaja Matkovića s desne strane glavom šutirao Mierez.

Prvu ozbiljniju šansu gostiju vidjeli smo u 43. minuti kada je poslije ubačaja iz kornera glavom sa sedam metara pucao Bubanja poslavši loptu pokraj vratnice.

Na startu drugog dijela, u 49. minuti, ponovno je na sceni bila kombinacija Matkovića i Miereza, ali ovaj put se blokom iskazao Mersinaj.

Čavlina se iskazao i u 55. minuti kada je zaustavio udarac Miereza glavom nakon što ga je s lijeve strane ubačajem pronašao Pušić. Vratar gostiju je potom s poda stigao i izbiti loptu te time otkloniti opasnost pred svojim golom.

Lokomotiva je u 57. minuti ostala s igračem manje nakon što je Bartolec u izglednoj situaciji kao posljednji igrač obrane prekršajem zaustavio prodor Matkovića.

Brojčanu nadmoć Osijek je iskoristio u 65. minuti. Nakon ubačaja Bukvića s lijeve strane lopta se odbila od Matića i Mersinaja te je došla do Matkovića koji je spremno iskoristio situaciju te je udarcem sa šest metara iskosa pronašao put do gola.

Matković je blizu novog pogotka bio u 74. minuti kada su mu šansu pripremili Mierez i Pušić, no njegov udarac je ispred gol linije blokirao Matić. Nedugo potom je iz daljine snažno pucao Pušić, a Čavlina je iz manje probleme uspio upisati obranu.

Pitanje pobjednika je riješeno u 76. minuti kada je Cokaj iz kornera ubacio na prvu stativu, a tamo je najviši u skoku bio Mierez te je glavom poslao loptu u mrežu za svoj 18. gol u prvenstvenoj sezoni čime je utvrdio vodstvu na ljestvici najboljih strijelaca lige.

Status igrača utakmice Matković je potvrdio u 79. minuti kada se još jednom upisao u strijelce. Nakon ubačaja iz kornera Pušića loptu je pred gol vratio Duarte, a tamo se najbolje snašao mladi reprezentativac te je iz blizine matirao Čavlinu. Bio je to njegov četvrti zgoditak u sezoni.

Konačni rezultat utakmice postavljen je u 90. minuti kada je do devetog gola u sezoni došao Marin Šotiček. Driblinzima je ispremješao obranu Osijeka nakon čega je sa sedam metara pronašao put do mreže.

Kolo će biti zaključeno sutra kada se od 17 sati na Poljudu sastaju Hajduk i Varaždin dok u 19:30 na Rujevici počinje veliki derbi Rijeke i Dinama.

Osijek i Lokomotiva će od 19:30 na Opus Areni odmjeriti snage u sklopu 33. dionice SuperSport HNL-a. Važan je to ogled u borbi za četvrtu poziciju koja osigurava plasman u kvalifikacije UEFA Konferencijske lige. Njihov prvi ovosezonski susret odigran na istom stadionu završio je bez pobjednika (1:1) dok je u Kranjčevićevoj u prvenstvu bilo 2:2 i 1:1, a u četvrtfinalu kupa je domaćin slavio s 1:0.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Malenicu, Barešića i Branštetera dok su gosti bez Kalaice, Žilinskog, Krivaka i Boškovića.

Nogometaš Bijelo-plavih Renan Guedes je u najavi rekao: “Ovo je kao neko finale za nas. Jako je to važna utakmica koju igramo kod kuće, na svom terenu i pred našim navijačima. Znam da će to biti velika utakmica, takvom je i doživljavamo. Nismo ih ni jednom ove sezone uspjeli pobijediti i to sada imamo priliku promijeniti. Znamo što moramo napraviti ako želimo u Europu. Sigurno će biti teško jer Lokomotiva ima kvalitetu, ali imamo je i mi, još veću u odnosu na njih. Za Osijek igraju jako dobri igrači, kvalitetna smo momčad i zato sam uvjeren da će to sutra biti naše pravo izdanje u kojem ćemo osvojiti bodove.”

Njegov kolega na klupi Lokomotive Silvijo Čabraja je dodao: “Tko dobije odškrinut će vrata Europe. Iako nakon tog susreta ostaje još devet bodova u igri. Osijek je vrlo kvalitetna ekipa. Očekujem tešku i neizvjesnu utakmicu.”

Glavni sudac utakmice je Jakov Titlić iz Potravlja kojem će pomagati Hrvoje Radić (Split), Ivan Mihalj (Velika Gorica) i Ante Terzić (Podstrana) dok su za VAR zaduženi Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) i Alen Jakšić (Split). Delegat susreta je Josip Pulić (Rijeka), suce će kontrolirati Domagoj Vučkov (Rijeka), a za sigurnost će ispred HNS-a brinuti Zltako Čipčić.