Dinamo i Rijeka će odlučiti o osvajaču Rabuzinova sunca

Dinamo se pridružio Rijeci u finalu SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa. Modri su u najvećem derbiju hrvatskog sporta pred više od 27 tisuća gledatelja na Poljudu drugi put u četiri dana svladali Hajduk. I ovaj put je rezultat bio 0:1 (0:1), a odlučio je pogodak Sandra Kulenovića.

Modri su do trijumfa došli zaslužno obzirom da su bili bolji suparnik, a to se naročito odnosilo na prvo poluvrijeme u kojem je najbolji pojedinac domaćih bio vratar Ivan Lučić koji je nakon vodstva Dinama zamijenio ozlijeđenog kapetana Lovru Kalinića te je bravuroznim intervencijama obranio pokušaje Špikića i Kulenovića dok je Petković iz blizine pucao poviš gola.

Pogodak odluke je postignut u 14. minuti kada je Petković pored Benrahoua uputio prizemni udarac s 18 metara kojeg je Kalinić kratko odbio do Kulenovića, a on je iz blizine zatresao mrežu. Golman domaćih se tom prilikom i ozlijedio te je bio prisiljen napustiti igru.

Drugi dio je počeo odličnim udarcem Petkovića kojeg je Lučić sjajno obranio, a Hajduk je s druge strane nakon nekoliko dalekometnih pokušaja najveću šansu dočekao u 96. minuti kada je Pukštas spustio loptu za Sigura koji je s deset metara pogodio vanjski dio grede.

Dvoboj će ostati upamćen i po debiju Ivana Perišića za Bile. Hrvatski reprezentativac je proveo na terenu posljednjih dvadesetak minuta dok je u redovima gostiju povratak nakon ozljede upisao Marko Rog ušavši u samoj završnici susreta.

Nakon posljednjeg zvižduka talijanskog suca Fabija Maresce došlo je do incidenta nakon što je Torcida utrčala u travnjak pokušavši se probiti do južne tribine gdje su smješteni Bad Blue Boysi, ali specijalna policija je brzo dovela situaciju pod kontrolom.

Dinamo će u prvoj utakmici finala koja je na rasporedu 15. svibnja dočekati Rijeku na Maksimiru dok je uzvrat predviđen za 30. svibnja na Rujevici.

U drugom polufinalu SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa od 19 sati na Poljudu će u najvećem derbiju hrvatskog sporta snage odmjeriti Hajduk i Dinamo. Igra se samo jedna utakmica, a ako ne bude pobjednika nakon 90 minuta uslijedit će produžeci odnosno po potrebi i jedanaesterci.

Bili su do plasmana među četiri najbolja došli preko Omladinca iz Gornje Vrbe (0:6), Jadrana Luka Ploče (0:2) i Varaždina (5:0) dok su Modri eliminirali Ponikve (1:4), Oriolik Oriovac (0:8) i Goricu (4:0). U njihovih pet prethodnih ovosezonski međusobnih susreta prvo smo vidjeli slavlje Dinama na Maksimiru u Superkupu (1:0) dok je u prvenstvenu u Zagrebu bilo 1:2 i 0:0 dok je u Splitu svatko odnio po jednu pobjedu minimalnim rezultatom.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Melnjaka, Uremovića, Žapera i Livaju dok su gosti bez Perića, Moharramija, Kačavende i Emrelija.

Strateg Hajduka Mislav Karoglan je u najavi rekao: “Najvažniji je prolaz, sve ostalo se zaboravlja u Kupu, ne vjerujem ako si puno lošiji da možeš proći, očekujem da zabijemo svoje šanse. Bit će obje momčadi i malo umorne. Očekujem da imamo 20 momaka spremne za borbu. Trebamo biti spremni na 120 minuta, spremni na šest izmjena. Očekujem bolji, opušteniji Dinamo. Ali to je dodatan poticaj nama, da pokažemo da nas Dinamo ne može pobijediti ovdje dvaput.”

Trener Dinama Sergej Jakirović je izjavio: “Mi već dugo nismo osvojili Kup, to je stvar prestiža, a i radi se o Europi. Također, to je derbi pa nam je i stoga bitno osvojiti. Pristupit ćemo maksimalno ozbiljno. Mi uvijek gledamo sebe, gledamo svoje ciljeve i kako možemo na njih utjecati. Naravno da u derbiju želimo pobijediti. Svatko ima svoje probleme, a ja sam fokusiran samo na svoju momčad.”

Glavni sudac utakmice je Fabio Maresca iz Italije kojem će pomagati sunarodnjaci Valerio Colarossi i Christian Rossi dok će u VAR sobi biti Daniele Paterna te Fracesco Meraviglia. Delegat sraza je Osječanin Darko Kolesarić, kontrolor suđenja Ante Vučemilović (Višnjevac), a za sigurnost će ispred Saveza brinuti Jurica Jurjević.

U prvom polufinalu nadmeću se Lokomotiva i Rijeka. Od ove sezone finale se ponovno igra na dva susreta. Prvi dvoboj je na rasporedu 15., a uzvrat 30. svibnja. Klub s boljim petogodišnjim koeficijentom u kupu će u prvoj utakmici biti gost, a u drugoj domaćin.