Dinamo pobjedom nad Valurom otvorio novu europsku sezonu (VIDEO)

U prvom susretu 1. kola kvalifikacija Lige prvaka Dinamo je pred malobrojnim gledateljima u Maksimiru slavio protiv aktualnog islandskog prvaka Valura rezultatom 3:2 (2:0).

Strijelci za Plave su bili kapetan Arijan Ademi u 8. i 71. te Lovro Majer iz kaznenog udarca u 41. minuti, a Ademi je propustio doći do hat-tricka nakon što mu je Halldorsson obranio jedanaesterac. Za goste su u završnici susreta pogađali Sigurdsson i Adolphsson u 88. i 89. minuti čime su zadržali nade svojoj momčadi da može eliminirati hrvatskog prvaka.

Dinamo je u vodstvo došao već u 8. minuti preko kapetana Arijana Ademija. Njega je iz kornera pronašao Majer, a on je na desetak metara od gola primio loptu te je snažni udarcem poslao loptu iza leđa Halldorssona. Bio je to 300. europski gol Plavih na Maksimiru.

Tri minute kasnije nakon prodora Štefulja po lijevoj strani Menalo je uposlio Čopa, ali njegov udarac u posljednji trenutak blokira jedan branič Valura.

Čop je u akciji i u 14. minuti kada ga je u priliku gurnuo Ademi, a ovaj put se u ključnom trenutku dobrom reakcijom ispriječio Christiansen. Minutu akcije ponovno ista kombinacija u Dinamu, a ovaj put prizemni udarac usamljenog Čopa iz odlične pozicije s desetak metara brani vratar Valura.

U 19. minuti sijevnula je kontra Dinama u kojoj je Mišić gurnuo loptu za Menala, a njegov udarac u posljednji trenutak završava u bloku Omarssona. Dvije minute kasnije udarac iz daljine je okušao Stojanović za sigurnu obranu Halldarssona.

Dinamo je priliku da poveća prednost dobio u 39. minuti kada je Hedlund u kaznenom prostoru napravio prekršaj na Čopu, a kosovski sudac Genc Nuza je opravdano pokazao na bijelu točku. Odgovornost je preuzeo Lovro Majer koji je loptu poslao u lijevu, a Halldorssona u desnu stranu.

Prvi pokušaj Valura vidjeli smo u 42. minuti kada udarac Larussona s lakoćom brani Zagorac. Dvije minute kasnije s više od 30 metara iskosa Majer je pokušao iznenaditi vratara gostiju, a lopta je odsjela na gredi.

U 51. minuti prvo Čop ne uspijeva u petercu asistirati za Majera, a potom u nastavku akcije s dvadesetak metara iskosa snažno puca Štefulj koji je loptu poslao pored suprotne stative.

Gosti su u 60. minuti tražili kazneni udarac smatrajući da je Stojanović napravio prekršaj nad Pedersenon, no sudac Nuza nije bio istog mišljenja.

Nakon kombinacije s Kastratijem Stojanović je u 65. minuti pucao s 15 metara, a lopta prolazi malo pokraj suprotne vratnice Halldorssonova gola. Kastrati je četiri minute kasnije ubačajem s desne strane na drugoj stativi pronašao Čužu koji je loše zahvatio loptu tako da nije bilo potrebe za intervencijom gostujućeg golmana.

Novi pogodak Dinama pao je u 71. minuti nakon odlične kontre u kojoj je Kastrati naposljetku bio asistent, a drugi gol na susretu je udarcem pod prečku s osam metara iskosa zabio Ademi.

Kastrati je ponovno u kontri u 76. minuti kada se ponovno odlučio za asistenciju, no ovaj put je to loše napravio tako da nije pronašao suigrača.

U 79. minuti kontra Valura je rezultirala snažnim udarcem Adolphssona za ruba kaznenog prostora kojeg je dobrom intervencijom u korner odbio Zagorac. Bio je to najozbiljniji pokušaj gostiju u dotadašnjem dijelu utakmice.

Novi jedanaesterac za Dinamo dosuđen je u 81. minuti kada je Kohler nakon ubačaja iz kuta Tolića povlačenjem srušio Ademija. Kapetan Plavih je sam odlučio izvesti kazneni udarac, a Halldorsson je uhvatio njegov pokušaj.

Stojanović u 87. minuti ruši Trygvassona, a sudac Geza je dosudio kazneni udarac i za Valur. Izvođač je bio Sigurddson čiji pokušaj golman Dinama brani, no ne i drugi pokušaj kojeg je igrač gostiju dobio nakon odbijanca.

Već u 89. minuti novi pogodak za Valur. Ovaj put se u strijelce upisao Adolphsson nakon velike pogreške Lauritsena koji mu je tragikomičnim ispucavanjem poklonio loptu nakon koje je ofenzivac gostiju matirao Zagorca.

U trećoj minuti sudačke nadoknade Stojanović je s desne strane u šesnaestercu pokušao uposliti Kulenovića i Baturinu koji nisu uspjeli uputiti udarac prema golu Valura. Bila je to posljednja šansa na susretu.

Uzvratni susret između Dinama i Valura na rasporedu je u utorak, 13. srpnja, od 22 sata u Reykjaviku. Pobjednika ovog dvoboja u drugom kolu kvalifikacija Lige prvaka očekuje ciparski prvak Omonija, a utakmice su na rasporedu u 20./21. te 27./28. srpnja. Poraženi pak europski put nastavlja u kvalifikacijama Konferencijske lige gdje će igrati s gubitnikom iz susreta norveškog Bodo/Glimta i poljske Legije.