Dinamo pogocima Ivanušeca i Oršića svladao hrabre Islanđane i izborio okršaj s ciparskom Omoniom (VIDEO)

U uzvratnom okršaju 1. kola kvalifikacija za ulazak u Ligu prvaka Dinamo je u Reykjaviku rezultatom 0-2 (0-1) svladao Valur i tako s ukupnih 5-2 osigurao prolazak dalje i okršaj s ciparskom Omoniom, koja će u utorak 20. srpnja u okviru 2. kola kvalifikacija gostovati na Maksimiru.

Suprotno očekivanjima Dinamo je danas bio ‘još neuvjerljiviji’ u odnosu na zagrebački okršaj ovih suparnika, te su borbeni Islanđani (pogotovo u drugom dijelu) imali nekoliko prilika za učiniti dvoboj neizvjesnijim. Ipak, kvalitetu ‘Plavih’ potvrdili su lijepim pogocima Luka Ivanušec u 31., te Mislav Oršić u 89. minuti, što je bilo dovoljno za rezultatski uvjerljivo odrađen prvi europski ispit.

Damir Krznar je na teren s umjetnom travom u prohladnom Reyjkaviku, za razliku od okršaja u Zagrebu, izveo prvu momčad, ali u uvodnih dvadeset minuta Valur je igrao vrlo kvalitetno u obrani, u potpunosti onemogućivši kreiranje ozbiljnih prijetnji po svog vratara Halldorssona, ujedno izborivši na suprotnoj strani nekoliko nekvalitetno iskorištenih ubačaja iz kuta.

U ovom periodu susreta sve što je hrvatski prvak uspio kreirati u vidu prijetnji prema suparničkom vrataru jesu dalekometni udarci Oršića u 6. i Majera u 29. minuti, ali u obje situacije igrači ‘Plavih’ su poslali loptu van okvira vrata. Tek na isteku spomenute 29. minute konačno bilježimo udarac u okvir. Petković je kvalitetno primio loptu, uspio se okrenuti prema vratima i sa sredine ruba šesnaesterca pucati snažno prizemno u donji desni kut, ali iskusni 37-godišnji Halldorsson kvalitetnom je reakcijom upisao sigurnu obranu.

Dinamo je do rezultatske prednosti došao u 31. minuti kada je Majer odličnim okomitim dodavanjem pronašao Ivanušeca koji gura loptu kroz noge kapetana Valura Christiansena te s dvanaest metara pogađa donji lijevi kut za 0-1 svoje momčadi i ukupnih 2-4.

Samo dvije minute nakon primljenog pogotka odličnu situaciju imali su domaćini. Jednu dugu loptu iz posljednje linije uspio je u šesnaestercu Dinama primiti Tryggvason, ali odličnom rekacijom u pokušaju ozbiljnije prijetnje islandskog je nogometaša spriječio Zagorac.

Do kraja poluvremena, minuta sudačke nadoknade, Dinamo je još u 42. minuti bio vrlo blizu drugog pogotka kada je nakon ubačaja Majera iz kuta odlično glavom u okvir pucao Jakić, ali vratar Valura na samoj je gol crti uspio odbiti loptu daleko od svojih vrata i sačuvati svoju mrežu.

U nastavku su prvi dobru situaciju u posljednjoj trećini imali domaćini koji su u 50. minuti odigrali odličnu kontru, u završnici je Šveđanin Johannes Vall lijevo iskosa s osam metara nečuvan poslao loptu malo pored prve vratnice.

Svoj prvi udarac u okvir domaćini su uputili u 67. minuti kada se Heimisson s dvadesetak metara odlučio na udarac, ali bilo je to nedovoljno precizno i snažno za Zagorca.

Bio je ovo period kada je Valur izraženo dominirao, pa tako u 69. minuti bilježimo ogromnu priliku islandskog prvaka. Saevarsson je odlično probio lijevu stranu protivničke obrane i ubacio u sredinu gdje su neobjašnjivo usamljeni na deset metara ostala dvojica domaćih igrača, u  konačnici je Sigurdsson pucao snažno u okvir, lopta je prošla pored istrčalog Zagorca, ali ju je u korner uspio odbiti požrtvovni Majer!

Zagorac se morao pristojno potruditi i u 71. minuti kada je Kohler iz slobodnog udarca s devetnaest metara pucao precizno, ali ne pretjerano snažno u gornji desni kut, vratar Dinama uz manje je probleme sačuvao mrežu netaknutom.

Dinamo je prvu prijetnju u drugom dijelu kreirao u 73. minuti poslije Oršićevog ubačaja iz kuta. U sredini je skok u velikoj gužvi dobio Gavranović i pucao glavom pod gredu, ali koncentrirani Halldorsson odbio je njegov pokušaj u novi korner iz kojeg ‘Plavi’ nisu bili konkretni.

Nije se Krznarova momčad nikako uspijevala nametnuti u drugom dijelu te smo i dalje gledali aktivnije i dominantnije Islanđane. U 83. minuti dvaput je opasno prijetio Tryggvason, ali njegov prvi udarac je blokiran i tik uz vratnicu odbijen u konrer, a u drugoj je situaciji 21-godišnjak iskosa s desne strane poslao loptu pristojno preko okvira vrata.

Kako se susret bližio kraju tako su igrači Valura sve otvorenije išli po pogodak kakve takve nade u čudo, ali to je podrazumijevalo puno prostora za kontre Dinama, a upravo poslije jednog takvog raspleta i bijega Kastratija, Oršić u 89. minuti lijepim udarcem s trinaest metara šalje loptu pod gredu za konačnih 0-2 i potvrdu prolaska ‘Plavih’.

Do kraja susreta, četiri minute sudačke nadoknade, okršaj je prošao u ‘revijalnom’ tonu te je Dinamo tako nešto neuvjerljivije od očekivanog odradio prvo kolo kvalifikacija za Ligu prvaka i izborio okršaj s ciparskom Omoniom.