Dinamo s pet pogodaka u mreži Ivušića svladao Osijek, Perić dvostruki strijelac

U trećoj utakmici programa 6. kola SuperSport HNL-a Dinamo je pred 5 168 gledatelja na Maksimiru rezultatom 5-2 (1-1) svladao Osijek i tako stigao do pete ligaške pobjede u sezoni nanijevši suparniku treći poraz .

Za ujverljivo slavlje ‘Plavih’ Ivicu Ivušića su matirali Mislav Oršić, Bruno Petković i dvaput Dino Perić, dok su za goste pogađali Dion Drena Beljo i, uz odbijanac od Josipa Mišića, Laszlo Kleinheisler. Sedmi pogodak na utakmici i peti Dinama stigao je nakon što je Mario Jurčević ubačaj Darija Špikića dodirom pospremio u vlastitu mrežu.

Ante Čačić u danjašnem je okršaju, u odnosu na početnih jedanaest koje je izveo ranije ovaj tjedan u srazu s Norvežanima, napravio sedam promjena pa su tako umjesto Drmića, Špikića, Baturine, Ademija, Ristovskog, Šutala i Ljubičića istrčali Petković, Menalo, Ivanušec, Tolić, Bočkaj, Perić i Moharrami. Zbog povreda domaćini danas nisu mogli računati na Boška i Josipa Šutala, Theophilea i Bulata dok su gosti bili bez usluga Malenice, Nejašmića, Žapera, Caktaša i Škorića.

Dinamo je od prve minute posjedom potpuno dominirao i strpljivo tražio prostor za dolazak u posljednju trećinu, a nakon jednog neuspješnog izlaska već u 3. minuti ‘Plavi’ u svom prvom kvalitetnom napadu rade dosta problema na lijevoj strani gostujuće obrane koja se obranila ispucavanjem lopte u aut. Domaćini su u velikom broju izašli u visoki pritisak na ubačaj rukom sa strane koji je izveo Moharrami, a gostujuća obrana loše reagirala, pa je Ivanušec u punom trku na dvadesetak metara stekao posjed, sjurio se uz desni rub šesnaesterca te pod pritiskom Barišića kvalitetno ubacio u sredinu gdje pored Miloša i Lončara lopta na pet metara pogađa natrčalog Oršića, Ivušić je refleksno nakratko odbio, ali pribrani Oršić postavljanjem noge mirno je ‘u drugom pokušaju’ zatresao mrežu za 1-0 i svoj 84. pogodak u jubilarnom 200. nastupu u dresu ‘Plavih’.

Zbog ozljede je Bjelica u 10. minuti bio primoran izvaditi Bralića, na travnjak je odlučio poslati Lovrića. Upravo negdje od desete minute igre ‘Bijelo-Plavi’ su preuzeli posjed i brzim protokom konstnatno tražili prostor u posljednjoj trećini. Pritisak Osijeka bio je vrlo kvalitetan u ovom periodu u kojem je prvi konkretno zaprijetio Fiolić koji je na ubačaj s desne strane u 14. minuti atraktivno iskosa s dvanaest metara glavom gađao gornji suprotni kut, ali prelijepom paradom loptu je ispod grede u korner odbio Livaković.

Samo nekoliko trenutaka poslije tog ubačaja iz kuta Kleinheisler preciznim udarcem desno sa sedamnaest metara, pored četiri suparnička igrača ispred sebe, pronalazi prostor i pogađa suprotnu vratnicu!

Nije se Dinamo nikako uspio povezati s loptom u ovim trenucima dvoboja, nakon kratkotrajnog perioda mira u 15. minuti gosti imaju još jedan opasan napad koji završava neregularnim matiranjem Livakovića. Poslije udarca Lovrića lijevo sa sedamnaest metara lopta se odbila od Mišića i time ‘uhvatila’ Livakovića u raskoraku, reprezentativni vratar uspio je nakratko odbiti, a Beljo ‘odbijanac’ pospremiti u mrežu no pogodak zbog zaleđa napadača gostiju opravdano nije priznat.

Čačićeva momčad ‘konačno’ se u završnici ‘ukazala’ u 20. minuti kada je Oršić sa svoje pozicije stigao do prostora i sa sedamnaest metara gađao gornji suprotni kut poslavši loptu pored okvira vrata.

Uslijedio je nešto ‘stabilniji’ period igre s obje strane iako je Osijek i dalje bio taj koji je imao izraženiju inicijativu što je i uspio naplatiti poentiravši na isteku 28. minute za izjednačenje. Ostali su gosti u velikom broju u visokom pritisku po izgubljenoj lopti te su do posjeda stigli nakon Bočkajevog lošeg ispucavanja, u završnici akcije Miloš je s desne strane napada ubacio u sredinu gdje se Beljo postavio bolje od Lauritsena i glavom s ruba peterca mirno zakucao loptu u mrežu za 1-1 i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 20. u 54. S/HNL nastupu.

Nakon izjednačenja Osijeka dosta se manje riskrialo s obje strane u izlascima prema naprijed, pa smo tako sljedeće uzbuđenje vidjeli nakon kraćeg perioda izraženijeg pritiska Dinama u 31. minuti. Probili su domaćini goste kroz sredinu, Ivanušec je iz dubine odigrao za Menala koji je atraktivno dodirom samo proslijedio u prostor za Petkovića koji na deset metara stiže prvi do lopte, ali mu pravovremeno istrčali Ivušić istu uspješno odbija i time otklanja nove opasnosti po svoja vrata.

Do kraja prvog dijela Osijek smo vidjeli u još jednom kvalitetnom napadu kada je u 41. minuti Beljo zakuhao probleme domaćinu, ali u završnici je ispred Kleinheislera Bočkaj uspješno odradio svoj posao u obrani.

Dvije minute poslije svjedočili smo i posljednjoj konkretnoj prijetnji ‘Plavih’ u prvom dijelu, Petković je odlično s lijeve strane napada ‘podvalio’ za Oršića kojem je Ivušić novim pravovremenim istrčavanjem uspio obraniti pokušaj iskosa s ruba peterca. Još je Ivanušec u drugoj od tri minute nadoknade dalekomentim pokušajem s devetnaest metara zagrijao gostujućeg vratara koji je mirno upisao obranu.

Čačić je nastavak utakmice otvorio promjenama te je umjesto Menala i Tolića na teren poslao Špikića i Drmića koji je uvodno u suradnji s Petkovićem ‘zakuhao’ dobru situaciju potonjem, što je Ivušić uspješno obranio, a suci naknadno opravdano okarakterizirali neregularnim zbog zaleđa Oršića u samom začetku akcije.

Vrlo, vrlo teško se dolazilo do kvalitetnog prostora u posljednjim trećinama u ovom razdoblju dvoboja, obrane su s obje strane pravovoremenim postavljanjem zatvarale sve pokušaje izlazaka.

Dinamo je do nove rezultatske prednosti stigao nakon zaista lijepe akcije koja je začeta od posljednje linije i Livakovića. Bočkaj je uz manjak suigrača u sredini povukao iz vlastite polovice naprijed i dao lijevo za ‘izvučenog Drmića’ koji igra u sredinu na dvadesetak metara za Petkovića, on brzo okreće stranu desno prema Moharramiju i utrčava u sredinu gdje s lijevog ruba peterca u 53. minuti ubačaj Iranca prekrasnim udarcem glavom precizno od travnjaka posprema u suprotni kut za 2-1 u i svoj ovosezonski ligaški prvijenac.

Treći put na susretu se lopta iza leđa Ivušića zakotrljala u 66. minuti kada je Perić pogodio za 3-1. U izlasku iz posljednje linije upravo je Perić (planski od suparnika pušten s loptom) povukao naprijed i po dolasku u gužvu izgubio posjed od Bralića kojeg ispred suca Kolarića u dvoboju za loptu i ruši, ali arbitar je ostao nijem. Oršić dalje igra lijevo za Bočkaja koji preciznim ubačajem pronalazi 28-godišnjeg stopera koji je s ruba peterca dominantno glavom pogodio bliži kut za svoj osmi pogodak u 124. S/HNL nastupu.

Slavonski prvoligaš teško je gradio svoju igru, ponajviše zahvaljujući još jednoj odličnoj utakmici Mišića u sredini terena, ali negdje od 70. minute ipak uspijevaju uspostaviti nešto izraženiju dominaciju i aktivnom igrom počinju vršiti pritisak, pa smo tako u 71. minuti vidjeli Lovrićev opasan pokušaj s dvadesetak metara, snažnim udarcem poslao je loptu malo pored okvira vrata.

Svega tri minute poslije uz dosta sreće Osijek smanjuje zaostatak. Kleinheisler je potegao snažno iskosa lijevo s osamnaest metara, uklizvanjem je loptu u visokom luku u vlastitu mrežu pospremio nesretni Mišić za 3-2 na semaforu.

Uslijedile su dodatne promjene, domaćini su s terena povukli Petkovića te uveli Baturinu dok je Bjelica umjesto Brleka i Fiolića rezultat odlučio tražiti uvođenjem Gržana i 19-godišnjeg Crnogorca Bakića.

Dinamo je po primitku drugog pogotka ponovno vrlo brzo uspio uspostaviti dominaciju u posjedu i krenuti u pritiskak. U 79. minuti se Oršić u svom stilu s lijeve strane ‘zavukao’ u sredinu i s ruba šesnaesterca gađao pod gredu, ali Ivušić je uspio odbiti u korner.

Konstantan je bio pritisak ‘Plavih’ u ovim trenucima. Nekoliko trenutaka nakon Oršićevog pokušaja u završnici Baturina prekrasnim dodavanjem igra desno u prostor iza leđa gostujuće obrane za Špikića kojem je koncentrirani istrčali Ivušić uspio odbiti pokušaj s dvanaest metara, a teško razdoblje za goste ipak je rezultiralo kapitulacijom u 82. minuti kada na još jedan precizan ubačaj Bočkaja, Perić u sredini dobiva duel s Jurčevićem i s ruba peterca drugi put glavom jednostavno pogađa za 4-2.

Do kraja je Osijek više postavljanjem nego kvalitetom igre pokušavao nekako još jednom okrenuti događanja na terenu u svoju korist, ali Dinamo je bez problema kontrolirao igru te u trećoj, posljednjoj minuti nadoknade uz malo sreće postavio i konačnih 5-2. Baturina je u začetku oduzeo posjed u sredini odakle je Gojak prekrasnim dodavanjem iz prve izbacio usamljenog Špikića desno u prostor, a njegov pokušaj prizemne povratne lopte iskosa sa sedam metara dodirom u vlastitu mrežu pospremio Jurčević.

Sljedeća obveza aktualnog prvaka države je uzvrat s Bodo Glimtom koji u srijedu 24. kolovoza (21:00) stiže na Maksimir s pogotkom prednosti iz Norveške, nakon odlučujućeg okršaja za ulazak u Ligu prvaka ‘Plavima’ slijedi gostovanje na Šubićevcu kod Šibenika. Osijek će u sljedećem kolu u svom Gradskom vrtu biti domaćin Hajduku.

Program šestog kola zaključuje se sutrašnjim okršajima Istre 1961 i Rijeke (18:55) te Hajduka i Lokomotive (21:05).

U sklopu 6. kola SuperSport HNL-a od 21:05 u Maksimiru počinje derbi susret Dinama i Osijeka. Plavi su u dosadašnjem tijeku prvenstvene sezone bili bolji od Lokomotive, Slaven Belupa, Istre 1961 i Hajduka dok su remizirali kod Varaždina. Bijelo-plavi su pak nakon slavlja nad Goricom poraženi od Lokomotive i Istre 1961, a neriješeno su odigrali sa Slaven Belupom i Varaždinom. Zbog lošeg ulaska u sezonu trener Bjelica, kojem je danas 51. rođendan, je bio pod pritiskom, no predsjednik Sakalj mu je ovog tjedna javno izrazio podršku.

Domaćini za večeras na raspolaganju zbog povreda nemaju Boška i Josipa Šutala, Theophilea i Bulata dok su gosti bez Malenice, Nejašmića, Žapera i Caktaša.

Trener Dinama Ante Čačić je u najavi izjavio: “U ovom ritmu čeka nas nova zahtjevna utakmica, derbi s Osijekom, momčadi koja je malo lošije zakoračila u prvenstvo, koja nastoji izaći iz krize… Satkani su od vrlo kvalitetnih igrača, s dobrim trenerom, izaći će iz krize, a mi moramo učiniti sve da se to ne dogodi ove subote. Nama je važno da u dinamici osvajanja bodova zadržimo čelnu poziciju i dobro ozračje prije nadolazećih dvoboja. Ovo nam je 11. utakmica u 40 dana, a čekaju nas još tri u sljedećih devet dana tako da moramo dobro rasporediti snage. Teško je reći koja nam je utakmica važnija. Bez obzira na to kojih će početnih 11 izaći na teren, tražit ćemo isključivo dobru igru potkrijepljenu s tri boda.”

Strateg Osijeka Nenad Bjelica je dodao: “Dinamu i kolegi Čačiću prije svega treba čestitati na rezultatima koje ostvaruju. Jako je teško procijeniti s kojom će momčadi nastupiti protiv nas budući da idući tjedan imaju važnu europski utakmicu, njihov trener dosta rotira momčad, pa s te strane priprema za utakmicu nije baš lagana što se tiče pojedinih imena ili igrača, ali znamo sustav u kojem su igrali, za to smo se pripremali. Vidjet ćemo u kakvom je stanju Dinamo, ali kako smo govorili vrlo je važno naše stanje, u zadnjoj utakmici protiv Varaždina smo imali dobrih stvari, isto tako i loših na kojima smo radili i vjerujem da ćemo već sada u nedjelju pokazati da smo u boljoj formi.”

Glavni sudac utakmice je Patrik Kolarić iz Čakovca kojem će asistirati Bojan Zobenica i Ivan Mihalj iz Velike Gorice te Mario Zebec iz Cestice, a za VAR će biti zaduženi Duje Strukan i Alen Jakšić iz Splita. Delegat susreta je Josip Pulić iz Rijeke, kontrolor suđenja Draženko Kovačić (Križevci), a povjerenik za sigurnost ispred HNS-a Miroslav Marković