Galovićev pogodak u 93. minuti za slavlje Rijeke protiv Hajduka u uzbudljivom ‘Jadranskom derbiju’ (VIDEO)

U posljednjoj utakmici programa 35. kola Hrvatski Telekom Prve lige pred praznim tribinama Poljuda Rijeka je rezultatom 2-3 (1-2) svladala Hajduk i tako ostala u borbi za drugo mjesto i kvalifikacije za Ligu prvaka.

Rožmanova momčad u posljednjem kolu igra doma s Istrom te u slučaju remija Osijeka i Lokomotive u Gradskom vrtu i slavlja nad ‘Zeleno-Žutima’ na Rujevici ima sigurno drugo mjesto.

Današnji ‘Jadranski derbi’ bio je vrlo uzbudljiv i protekao je u izraženoj dominaciji Hajduka kojem je Rijeka svjesno prepustila posjed i znalački koristila greške i propuste u obrani domaćih.

Goste je u vodstvo doveo Antonio Mirko Čolak pogotkom u 19., a izjednačenje domaćinu donosi Samuel Eduok golom u 39. minuti. U posljednjoj minuti prvog poluvremena Čolak ponovno matira Posavca za 1-2 i s tim se rezultatom odlazi na odmor. U nastavku Hajduk do izjednačenja dolazi pogotkom Mije Caktaša u 69. iz kaznenog udarca, a za konačnih 2-3 i veliko slavlje Rijeke zaslužan je Nino Galović koji je nakon kornera u 93. minuti zabio svoj četvrti prvoligaški pogodak u karijeri.

Prvu priliku vidjeli smo u 6. minuti kada je Jairo nakon greške Velkovskog izašao u vrlo dobru poziciju za pogodak, njegov prizemni udarac u bliži kut dobrom reakcijom u korner odbija Pandur.

U potpunosti je Hajduk dominirao na otvaranju utakmice. U 12. minuti Pandur odbija snažan dalekometni pokušaj Juranovića, u nastavku Galović blokira njegov drugi pokušaj i izbija loptu van igre.

Pritisak Tudorove momčadi se nastavio, u 16. minuti blokiran je udarac Čuića s ruba šesnaesterca i lopta odlazi u još jedan ubačaj iz kuta za domaćina.

Rijeka je prvi put u posljednju trećinu stigla nakon odličnog izlaska Lepinjice i proigravanja za Čolaka u 17. minuti. Čolakov udarac je u korner odbio Dimitrov, a iz tog ubačaja iz kuta ponovno je Čolak u dobroj situaciji no njegov udarac glavom odlazi pristojno iznad okvira vrata.

Gosti do rezultatske prednosti dolaze u 20. minuti. Brzo su gosti izašli i otvorili Lončara lijevo, on gura loptu kroz noge Dimitrova u sredinu gdje je usamljen pored ‘usnulog’ Vuškovića ostao Čolak koji mirno udarcem sa šest metara matira Posavca za 0-1 Rijeke.

Nakon pogotka gostiju gledali smo izjednačeniji susret, iako je Hajduk i dalje bio vrlo visoko postavljen i konstantno pokušavao vršiti pritisak na goste po izgubljenoj lopti. U 27. Rijeka ima odličnu priliku. Lončar je izašao u jedan na jedan s istrčalim Posavcem, prošao ga no lopta mu bježi te domaći braniči čiste opasnost, a Lončar propušta uputiti udarac u prazna vrata.

Dvije minute poslije Pandur se iskazao odličnom intervencijom. Jradi je kvalitetno ubacio iz prekida s lijeve strane, u skoku je najviši Jurić, no gostujući vratar lijepom paradom upisuje obranu i čuva mrežu netaknutom.

U 36. vrlo lijepa akcija domaćina. Na ubačaj s desne strane Caktaš je ostao u dobroj poziciji na osam metara, no i njegov prizemni udarac u bliži kut brani Pandur i odbija u korner iz kojeg Hajduk nije kreirao opasnost.

Hajduk do izjednačenja dolazi u 39. minuti. Loše su gosti očistili jednu dugu loptu, Caktaš igra lijevo za Čolinu koji je u duelu s Raspospovićem od kojeg se lopta odbija do Jradija, a on prekrasno podvaljuje u prostor za Eduoka. Nigerijac snažnim udarcem sa šest matira Pandura za 1-1 i svoj jedanaesti ligaški pogodak u sezoni.

U posljednjim sekundama 44. minute Rijeka dolazi do nove rezultatske porednosti. Ponovno je domaća obrana očajno reagirala u nekoliko navrata, Štefulj u konačnici kvalitetno ubacuje u sredinu gdje je Čolak ponovno ostavljen sam na šest metara, te napadač gostiju ovaj put mirno glavom matira Posavca za 1-2 i svoj šesnaesti ligaški pogodak u sezoni.

Uzbudljivo prvo poluvrijeme produženo je jednu minutu, a po isteku iste Batinić je pokazao izravan crveni karton dvostrukom strijelcu gostiju Čolaku zbog udaranja Dimitrova laktom u glavu. Nakon nekoliko trenutaka glavni sudac odlazi pogledati situaciju te odlučuje poništiti crveni, a ispostaviti žuti karton igraču Rijeke.

Poluvrijeme u kojem je Hajduk definitivno bio dominantnija momčad, ali i početnički griješio u obrani što su gosti kvalitetno znali iskoristiti, okončano je tako prednošću Rijeke.

I u otvaranju nastavka smo gledali sličnu situaciju kao tijekom čitavog prvog poluvremena. Hajduk se ponovno nametnuo igrom, gosti čekali prilike iz kontri i polukontri. U 50. minuti Jairo je s ruba šesnaesterca s desne strane napada lijepim udarcem poslao loptu malo pored suprotne vratnice.

S odmakom vremena Rijeka je uspostavila ravnotežu na terenu, te smo u narednom periodu gledali izjednačenu igru u kojoj su i gosti posjedom tražili prostor za ugrožavanje protivnika. U 61. strateg gostiju Rožman iz igre je izvadio Daniela Štefulja zbog ozljede, na travnjak je istrčao Filip Braut.

Rijeka je prvu priliku u nastavku kreirala u 65. minuti kada je Lončar proigrao Andrijaševića, a lopta nakon njegovog udarca s nekih jedanaest metara iskosa s lijeve strane odlazi malo pored suprotne vratnice.

U 68. minuti Rapospović je igrao rukom u vlastitom šesnaestercu nakon ubačaja iz kuta za goste. Batinić pokazuje na bijelu točku i nakon tihe provjere potvrđuje odluku. Siguran izvođač za ‘Bile’ minutu poslije je Caktaš, kojem je to bio osamnaesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno jubilarni 70. u 167. Prva HNL nastupu.

Tudor je dvostruku izmjenu napravio u 70. kada je umjesto Samuela Eduoka i Marija Čuića na travnjak poslao Leona Krekovića i Jakova Blagaića.

Odličnu priliku domaći su imali u 74. minuti kada je Juranović ubacio iz prekida s desne strane, a najviši u skoku na petercu bio Caktaš, no lopta nakon njegovog udarca glavom odlazi malo pored vratnice. Uslijedile su tri izmjene, dvije u redovima gostiju te jedna u redovima domaćih. Kod Rijeke igru napuštaju Momčilo Raspopović i Franko Andrijašević umjesto kojih su ušli Ivan Tomečak i Sterling Yateke, dok je kod Hajduka Davida Čolinu zamijenio Ivan Dolček.

Caktaš je u 78. ponovno bio u prilici nakon ubačaja iz kuta Juranovića, ovaj put je njegov pokušaj glavom mirno obranio Pandur.

Deset minuta poslije Rožman radi posljednju promjenu, umjesto Stjepana Lončara ušao je Luka Capan, a u istoj minuti Escoval blokira pokušaj Krekovića sa osam metara i odbija u korner.

Usred pritiska Hajduka Rijeka u 93. izlazi u odličnu kontru koju je s ruba kaznenog prostora udarcem okončao Capan, Posavec brani i odbija u korner iz kojeg Rijeka stiže do pogotka vrijednog pobjede. Na ubačaj Halilovića iz kuta najviši je u skoku bio Galović koji s osam metara trese mrežu za 2-3. Galoviću je to bio drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno četvrti u 103. Prva HNL natupu.

Do kraja susreta Hajduk nije uspio kreirati opasnost i Rijeka je tako treći put ove sezone u okršajima s današnjim suparnikom ostvarila slavlje.

Hajduk u posljednjem kolu gostuje u Zaprešiću kod Intera, dok će Rijeka na Rujevici biti domaćin Istri 1961.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U posljednjem dvoboju 35. kola HT Prve lige Hajduk od 21:05 na Poljudu u Jadranskom derbiju dočekuje Rijeku. Susret se igra pred praznim tribinama obzirom da Bili određuju utakmicu kazne koju im je odredio disciplinski sudac Alan Klakočer zbog neprimjerenog skandiranja na utakmici s Lokomotivom.

U tri ovosezonska dvoboja ove dvije momčadi uspješniji su bili gosti koji su nakon početnog remija (1:1) upisali dvije uvjerljive pobjede 0:4 i 2:0.

Domaćini danas ne mogu računati na ozlijeđene Ismajlija, Simića i Hamzu dok kod gostiju iz istog razloga ne može igrati Smolčić, a Pavičić je kartoniran.

U najavi derbija Igor Tudor je izjavio: “Atmosfera je bolja nego prije pobjede protiv Dinama. To je bila doza samopouzdanja za igrače, to se osjetilo na svim treninzima tijekom tjedna. Atmosfera je dobra, kao i energija. Nadam se da ćemo sutra biti dobri.”

Njegov kolega Simon Rožman je dodao: “Moramo biti spremni u svim segmentima igre i fokusirati se na sebe. Moramo se nametnuti da ih držimo što dalje od gola i da nametnemo našu igru. Hajduk je protiv Dinama odigrao jako dobru utakmicu. Možda ih u nekom periodu, kao i nas, nije pomazio rezultat. Sve ekipe koje se bore za vrh odnosno europska mjesta su tu negdje blizu.”

Utakmica će suditi Damir Batinić iz Osijeka kojem će pomagati Goran Pataki (Đakovo), Marjan Tomas (Osijek) i Ivan Matić (Osijek), a za VAR su zaduženi Dario Bel i Miro Grgić iz Osijeka. Delegat utakmice je Ante Podnar iz Gospića, a kontrolor suđenja Dušan Kukić iz Siska dok je ispred HNS-a časnik za sigurnost Vlado Dominić.