Hajduk pogotkom Caktaša u posljednjim sekundama do slavlja nad Rijekom na Rujevici (VIDEO)

U zaostaloj utakmici programa 5. kola HT Prve lige Hajduk je na Rujevici rezultatom 0-1 (0-0) svladao Rijeku i tako stigao do osme pobjede u sezoni.

Pogodak vrijedan tri boda u posljednjim je sekundama utakmice (90.+4) postigao Mijo Caktaš, koji je u igru ušao u 54. minuti umjesto Janija Atanasova.

Domaćini u današnjem ogledu nisu mogli računati na ozlijeđene Nwolokora, Velkovskog i Lončara dok su gosti bili bez kartoniranog Mujakića, a Posavec, Jradi, Jairo i Diamantakos vraćeni su danas u Split zbog sumnje u zarazu koronavirusom.

Prvi nešto opasniji dolazak u posljednju trećinu vidjeli smo od strane ‘Bijelih’ u 10. minuti kada je ubačaj Kulenovića s desne strane napada u peterac mirno ‘pokupio’ Kalinić. Općenito je tijekom ovog perioda susreta glavno obilježje igre bila grubost, no glavni sudac Dario Bel evidentno je odlučio ne pokazivati žute kartone na samom početku utakmice.

Hajduk je svoj prvi konkretniji dolazak naprijed imao u 12. minuti kada je Jakoliš s desne strane napada u padu gurnuo loptu naprijed za Nayira, Turčin ima prliku izaći u jedan na jedan s istrčalim Nevistićem koji na petnaest metara odličnim čitanjem igre čuva mrežu netaknutom.

Rijeka uzvraća dvije minute poslije, gosti gube loptu na centru, slijedi polukontra koju udarcem sa sedamnaest metara okončava Kulenović i pogađa desnu vratnicu!

Visoko su zadnje linije postavili i Rožman i Tramezzani pa smo tako gledali prilikama potpuno siromašan nogomet u kojem se igra odvijala uglavnom oko centra terena.

Na isteku 40. minute Čolina ubacuje s lijeve strane napada, na drugoj je strani usamljen na desetak metara Jurić, no njegov slabašan udarac glavom mirno je uhvatio Nevistić.

U 45. minuti nakon akcije po desnoj strani napada Pavičić prijeti udarcem s osamnaest metara, no lopta odlazi pristojno iznad okvira gostujućih vrata.

Aktivno, ali prilikama gotovo potpuno siromašno poluvrijeme okončano je nakon minute sudačke nadoknade.

Prvu prijetnju u nastavku imali su domaći. Nakon ubačaja sa strane za Hajduk Rijeka je u 49. minuti ostala visoko, poslije skoka Vuškovića i Kulenovića lopta dolazi do Pavičića koji s dvanaest metara puca prizemno, Kalinić uz manje probleme upisuje obranu.

Izraženo dominantniji bili su ‘Bijeli’ na otvaranju drugog dijela, no nekoliko opasnih dolazaka u posljednju trećinu gostujuća je obrana pravovremenim reakcijama na vrijeme otklanjala dalje od svojih vrata.

U 54. minuti Tramezzani je na travnjak umjesto Atanasova poslao Caktaša.

Odlično je Rožmanova momčad izigrala goste u 56. minuti, Pavičić iz sredine igra desno za Mudražiju, no njegov udarac (navodno od bloka Dimitrova) odlazi malo preko okvira.

U 58. minuti prvi put u nastavku prijeti Hajduk, Caktaš je lijevo s osamnaest metara pucao snažno u bliži kut, lopta (ponovno, navodno nakon dodira Mudražije) odlazi malo pored vratnice.

Rožman u 61. minuti radi tri promjene. Umjesto Kulenovića, Mudražije i Štefulja na travnjak je poslao Yatekea, Menala i debitanta Andriju Vukčevića.

U 65. minuti gosti su izigrali desnu stranu domaće obrane, Nayir kvalitetno pronalazi Jakoliša koji je na deset metara u izglednoj prilici, no njegov udarac odlazi put korner zastavice.

Tri minute poslije odlično su gosti izašli iz vlastite polovice i povukli polukontru koju prvo udarcem s ruba šesnaesterca pokušava okončati Čolina, te u ruku napucava Čerina, u nastavku Jakoliš s iskosa lijevo šalje loptu pod gredu, Nevistić siguran.

Rijeka dobru situaciju ima u 71. minuti, Čerin igra lijevo za Andrijaševića na trinaestak metara, no njegov nit udarac, nit dodavanje mirno je pokupio Kalinić.

Četiri minute poslije Bel s VAR kolegama Vidulinom i Grgićem izvršava tihu provjeru situacije poslije ubačaja Čoline u kojoj je Galović moguće igrao rukom u skoku. Suci su zaključili da tome ipak nije bilo tako.

U 80. minuti Hajduk ima odličnu poziciju za izlazak u kontru, no sve je očajnim pokušajem dodavanja na sredini upropastio Nejašmić, domaći otvaraju lijevo Vukčevića, a njegov pokušaj ubačaja odsjeda na gredi!

Dvije minute poslije nakon nekoliko loših reakcija gostiju na prizemni ubačaj s desne strane napada, lopta dolazi lijevo do crnogorskog beka koji snažno poteže visoko u bliži kut, Kalinić se istaknuo kvalitetnom obranom i odbijanjem u korner.

Bio je ovo period kada je Rijeka ponovno izraženije dominirala. U 84. minuti Vukčević, koji je radio ‘nered’ nakon svog ulaska, desnom nogom ubacuje na pet metara gdje je usamljen, ali loše pozicioniran Andrijašević. Njegov pokušaj glavom otišao je pristojno preko okvira vrata.

Hajduk do pobjede dolazi u posljednjim sekundama susreta. Prije isteka tri minute sudačke nadoknade domaći rade prekršaj na Todoroviću, ubačaj ide lijevo na Dimitrova, Galović lošom reakcijom prebacuje desno gdje Caktaš prsima prima, a desnom sa sedam metara šalje loptu u mrežu za 0-1 i veliko gostujuće slavlje! Bio mu je ovo deveti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 81. u 185. Prva HNL nastupu.

Nakon kraće tihe VAR provjere pogotka sudac Bel uskoro je pokazao da se krene s centra, a potom i označio kraj susreta.

SofaScore

Rijeka u 21. kolu na Rujevici dočekuje posljednjeplasiranu Istru 1961, dok će Hajduk na Poljudu biti domaćin Slaven Belupu.

U zaostalom susretu 5. kola HT Prve lige snage će od 18:05 na Rujevici u Jadranskom derbiju odmjeriti Rijeka i Hajduk. Njihov prvi ovosezonski duel pripao je Rijeci koja je na Poljudu u vaterpolskim uvjetima pobijedila rezultatom 1:2.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na ozlijeđene Nwolokora, Velkovskog i Lončara dok su gosti bez kartoniranog Mujakića, a Posavec, Jradi, Jairo i Diamantakos su vraćeni u Split zbog sumnje u zarazu koronavirusom.

Trener Rijeke Simon Rožman je u najavi utakmice izjavio: “Jadranski derbi uvijek nosi emociju više. Hajduk bodovno možda nije na razini koju su željeli jer ekipa ima kvalitetu i dobro igraju u posljednje vrijeme. Derbi će odlučivati sitnice, a mi moramo smanjiti greške.”

Njegov današnji suparnik Paolo Tramezzani je dodao: “Znamo koliko znači ova utakmica. To je derbi, važna utakmica za nas. Imali smo dan više za regeneraciju i što bolju pripremu za ovu utakmicu. Pokušali smo naći rješenja. Moramo biti spremni i fokusirani svih 90 minuta, biti opasniji u napadačkom segmentu. Pokušali smo neke stvari na treningu. Bit ćemo spremni za utakmicu.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će asistirati Goran Pataki (Đakovo), Dinko Knez (Osijek) i Marko Cestarić (Sisak), a za VAR su zaduženi Marin Vidulin (Kanfanar) i Miro Grgić (Osijek). Delegat susreta je Damir Stipković (Zagreb), a suce će kontrolirati Vlado Svilokos (Sisak).