Hajduk preko Slaven Belupa do finala kupa

U finalu SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa 24. svibnja na Rujevici u Rijeci igrat će Šibenik i Hajduk. Nakon što su Narančasti završnicu izborili svladavši Dinamo u igri za obranu naslova je ostao i splitski klub koji je u Koprivnici bio bolji od Slaven Belupa rezultatom 0:1 (0:0).

Jedini pogodak na utakmici bilo je djelo Marka Livaje koji je u 59. minuti zabio iz kaznenog udarca. Sudac Kolarić je na bijelu točku pokazao na intervenciju VAR-a nakon što je Jambor leđima i rukom blokirao udarac Pukštasa.

Zanimljivo da su Hajduk i Šibenik finale igrali i prije 13 godina kada su bolji bili Bili. Hajduku će to ujedno biti 13. finale, a dosad je sedam puta osvojio Rabuzinovo sunce.

Umjesto najavljenog Mikanovića u postavi Hajduka našao se Lovrencsics jer je njegov suigrač zadobio ozljedu na zagrijavanju.

Prva uzbudljivija situacija na utakmici dogodila se u 6. minuti kada Mudražija nije iskoristio odugovlačenje s ispucavanjem lopte Lučića, vratar Hajduka na koncu je stigao ispraviti svoju pogrešku.

Hoxha se u 11. minuti odlučio kontru zaključiti mlakim udarcem s 18 metara koji nije bio opasnost po gol gostiju. Nakon ubačaja Mioča s desne strane u 22. minuti Lučić je odbio loptu do Marine koji sa sedam metara pucao preko gola.

Hajduk je prvu akciju vrijednu spomena odigrao u 32. minuti kada je Lovrencsics ubacio s desne strane, no udarac Livaje sa sedam metara je u posljednji trenutak blokirao Božić. Kapten domaćih je isto učinio i šest minuta kasnije kada je sa 17 metara pokušao Benrahou.

U 38. minuti u šesnaestercu Slavena je došlo do sudara glavama Tepšića i Melnjaka u kojem je deblji kraj izvukao stoper domaćih. Pomoć na travnjaku mu se ukazivala sedam minuta nakon čega je umjesto njega ušao Hlevnjak.

Pukštas je u 52. minuti dobrim ubačajem s desne strane pronašao Livaju, a njegov udarac glavom s pet metara odlazi malo pokraj stative.

Tri minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka oštro dodavanje u peterac je s lijeve strane uputio Crnac, a Hoxha i Mioč nisu stigli reagirati.

Nedugo potom Livaja je pripremio šansu za Pukštasa čiji udarac je uz pomoć leđa i ruke blokirao Jambor. Kapetan Hajduka je potom asistirao za Mlakara koji je s 15 metara pucao preko grede.

Aktivirao se potom VAR koji je pozvao suca Čulinu na pregled prethodne situacije, a on je nakon svega pokazao na bijelu točku smatravši da je radilo o kažnjivoj situaciji. Siguran izvođač s 11 metara bio je na koncu Livaja pa su gosti od 59. minute došli u rezultatsku prednost.

Mudražija je u 67. minuti ubacio za Crnca s lijeve strane, a njegov udarac glavom sa devet metara odlazi pokraj suprotne stative.

Do konca susreta nijedna momčad nije napravila veće uzbuđenja pred golom suparnika tako da su u borbu za trofej otišli gosti.

Polufinale SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa:

Šibenik – Dinamo 2:1
Slaven Belupo – Hajduk 0:1

Finalni susret na rasporedu je 24. svibnja u 19 sati, a domaćin je stadion Rujevica u Rijeci.

Nakon što je prošlog tjedna Šibenik svladao Dinama u drugom polufinalnom srazu SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa od 17:30 na stadionu Ivan Kušek Apaš snage će odmjeriti Slaven Belupo i Hajduk. U njihova tri ovosezonska međusobna sraza u prvenstvu vidjeli smo dva slavlja Bilih u Splitu (5:1 i 1:0) dok je duel u Koprivnici završio bez pobjednika (2:2).

Farmaceuti su do polufinala stigli tako što su eliminirali Solin (1:2), Nedelišće (0:6) i Rudeš (2:0) dok je Hajduk bio bolji od Tehničara (1:5), Mladost Ždralova (0:2) i Osijeka (1:2).

Domaćini su danas lišeni usluga Kocijana i Žuljevića dok su gosti bez L. Kalinića, Eleza, Prpića, Borevkovića, Capana i Kalika.

Strateg Slavena Zoran Zekić je u najavi rekao: “Igramo jednu od najbitnijih utakmica ove sezone, radujemo se svi tome i nadam se da ćemo biti zaista na dobrom nivou. Svaka utakmica je meni bitna, a za ovu ne mogu reći da je ne iščekujem. Zaista, polufinale Kupa protiv odličnog protivnika, bit će i odlična atmosfera. Dakle, sve što smo vidjeli, ali se još nismo susreli u ovakvom natjecanju. Jedna je utakmica, zaista puno toga ovisi o nama, nadam se da ćemo biti konkurentni i da ćemo pokazati svoje pravo, zapravo najbolje lice što možemo.”

Trener Hajduka Ivan Leko je izjavio: “Svaka sljedeća utakmica najbitnija, ali ovako je jako bitna. Kup je, igra se za ulazak u finale. I za nas i Slaven je jako bitno. Veselimo se izazovu. Igraš nogomet, treniraš, mučiš se da igraš velike utakmice, a ovo je sigurno jedna od najvećih ove sezone. Neugodna su ekipa. Znaju se braniti, malo golova primaju, opasni u kontri. Na Poljudu smo ih dobili golom Mikanovića. Znamo da je Koprivnica teško gostovanje za nas, ali svjesni smo važnosti utakmice. Poznajemo protivnika, očekujem dobar Hajduk.”

Glavni sudac utakmice je Patrik Kolarić iz Čakovca kojem će asistirati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Ivan Starčević (Bjelovar) i Zdenko Lovrić (Đakovo) dok su za VAR zaduženi Igor Pajač (Sv. Ivan Zelina) i Goran Pataki (Đakovo). Delegat susreta je Ante Vučemilović (Osijek), kontrolor suđenja Tomislav Šetka (Đakovo), a za sigurnost će ispred HNS-a brinuti Jurica Jurjević.