Hajduk uvjerljivim slavljem nad ‘Farmaceutima’ obilježio svoj 111. rođendan (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 23. kola HT Prve lige Hajduk je na (epidemiološki i disciplinski) kapacitetom ograničenom Poljudu svladao Slaven Belupo rezultatom 3-1 (2-0) te su time igrači klubu za 111. rođendan poklonili trinaestu ovosezonsku ligašku pobjedu, kojom je splitski provligaš privremeno izbio na drugo mjesto s 44 boda na kontu.

Tijekom odličnog prvog poluvremena mrežu koprivničkog prvoligaša zatresli su Emir Sahiti na asistenciju Nikole Kalinića u 13., te Lukas Grgić u 26. minuti za 2-0 i svoj prvijenac u dresu ‘Bilih’. U drugom dijelu nakratko je zaostatak gostiju smanjio Hansel Zapata golom u 52., dok je konačnih 3-1 postavio Marko Livaja iz kaznenog udarca u 71. minuti.

Svakako vrijedi istaknuti da su ‘Farmaceuti’ od 63. minute zbog isključenja Antonija Boseca (dvije opomene zbog prekršaja nad Sahitijem) igrali s igračem manje.

Gosti su u utakmicu ušli visoko postavljeni u fazi bez posjeda, ali Hajduk je vrlo brzo uspio uspostaviti dominaciju na terenu, te od osme minute krenuo i s konkretnijim i konstantnijim pritiskom. Kulminacija pritiska u ovom periodu uslijedila je nakon (dojam je) neopravdano dosuđenog ubačaja iz kuta za ‘Bile’, poslije izvođenja istog Lovrencsics je u pokušaju ubačaja s desne strane napada poslao loptu pod gredu i natjerao u 8. minuti Suška na odbijanje u novi korner. Iz tog ubačaja Sahiti je izravno poslao loptu u suprotnji gornji desni kut, ali i to je 24-godišnji gostujući vratar uspio u posljednji trenutak odbiti u treći uzastopni korner za domaćine.

Obrana gostiju kapitulirala je već u 13. minuti kada je Lovrencsics odličnim postavljanjem oduzeo posjed suparniku, a zatim odigrao okomito prema Kaliniću koji s Livajom izigrava i navlači desnu stranu gostujuće obrane, a u završnici Kalinić odličnim dodavanjem u prostor to koristi za otvaranje Sahitija lijevo, 23-godišnjak je mirno iskoristio situaciju poslavši s deset metara loptu u desni kut za 1-0 i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 11. u 57. Prva HNL nastupu.

Nije mogao Slaven nikako odgovoriti na igru domaćih koji su konstantnim kretnjama bez prekida tražili prostor za pogodak. Zaposleni Sušak na ozbiljne je intervencije bio prisiljen u 21. braniti snažan udarac Katića s dvanaest metara, minutu poslije i Kalinića s lijevog ruba šesnaesterca, prizemno u bliži kut.

U 26. minuti opet Sahiti izravno iz kuta stvara probleme za gostujuće igrače, ovaj put je Božić uz dosta sreće nezgodnu loptu uspio odbiti tik pored prve vratnice u novi korner, poslije kojeg Dambrauskasova momčad ‘konačno’ i po drugi put naplaćuje period potpune dominacije. Nakon velike gužve u petercu blokiran je udarac Livaje, a odbijenu loptu lijevo iskosa sa sedam metara udarcem iz prve uz dosta sreće (od travnjaka) u suprotni kut za 2-0 posprema Grgić. Dvadesetšestogodišnjaku rođenom u Gornjoj Austriji, Walesu, to je bio prvijenac u svega drugom nastupu u bijelom dresu.

Nakon drugog pogotka Hajduk je s manje rizika pritiskao i izlazio u posljednju trećinu, gosti su uspjeli steći ponešto ravnoteže u igri u vidu posjeda, ali spomena vrijednog udarca prema Subašićevim vratima nismo vidjeli.

Do kraja prvog dijela, tri minute sudačke nadoknade, zaprijetio je još jednom Hajduk kada je u 43. minuti na ubačaj Grgića s desne strane Kalinić u borbi s Božićem uspio spustiti loptu desno prema Livaji koji se na sedam metara odlučio baciti i volejem poslati loptu malo, malo iznad okvira vrata.

I uvod drugog dijela protekao je u dominaciji Hajduka, ali nisu domaćini uspijevali nikako pronaći prostor za konkretnije se probiti u posljednju trećinu, a prvi put kada im je to i uspjelo u drugom dijelu – uskoro su primili pogodak na suprotnoj strani. U 52. minuti su ‘Bili’ odlično izigrali desnu stranu Slavenove obrane, u završnici je udarac Čoline obranio Sušak. Vrlo brzo su ‘Farmaceuti’ izašli u kontru koju na asistenciju Laušića, Zapata udarcem iskosa desno s jedanaest metara pretvara u 2-1 i svoj drugi pogodak u 15. Prva HNL nastupu. Vrlo lošu reakciju u ovoj je situaciji imao Elez koji se naivno odlučio na pokušaj oduzimanja lopte, umjesto na ‘obično’ praćenje i eventualno blokiranje suparnikovih namjera.

Odličnu situaciju domaćini su imali u 62. minuti kada je Livaja pod prekršajem uspio odigrati desno u prostor za Lovrencsicsa, čiji je prizemni udarac u suprotni kut nogom odbio Sušak, a u nastavku Livajin proboj i ubačaj s lijeve strane šesnaesterca prolazi kroz srce peterca bez opasnosti po gostujuća vrata.

Svega nekoliko trenutaka kasnije okončane su ‘Bosecove muke sa Sahitijem’, desni bočni ‘Farmaceuta’ zaradio je i drugu opomenu zbog starta nad Sahitijem (prvi karton dobio u 58.) te zbog toga morao napustiti igru.

‘Zanimljivoj’ primjeni pravila nogometne igre svjedočili smo u 69. minuti kada je nakon starta Suška nad Čolinom glavni sudac Ante Čuljak umjesto kaznenog udarca označio prednost (?!). U daljenjem raspletu domaćini preko Kalinića nisu materijalizirali stečenu prednost, pa je Čuljak onda ipak pokazao na bijelu točku za Hajduk. Siguran izvođač za 3-1 u 71. minuti je bio Livaja, kojem je to bio 18. ligaški gol u sezoni, ukupno 24. u 36. Prva HNL nastupu.

Do kraja susreta, tri minute sudačke nadoknade, gosti više nisu nikako uspijevali uspostaviti koliko toliko dug period tijekom kojeg bi imali posjed lopte, te je Hajduk mirno privodio susret kraju, primarno iskorištavajući prostor koji se otvarao na lijevoj strani gostujuće obrane. Tako smo vidjeli još dva opasna udarca Mikanovića u 79. i 85. minuti, ali u obje situacije (danas odlični) Sušak je uspio upisati svoju sedmu i osmu obranu na susretu.

U sljedećem kolu ‘Bili’ gostuju kod Hrvatskog dragovoljca koji je senzacionalno u petak rezultatom 0-5 ‘razbio’ Šibenik na Šubićevcu, dok će ‘Farmaceuti’ gostovati u Velikoj Gorici kod Gorice.

U prvom susretu nedjeljnog programa 23. dionice HT Prve lige Hajduk će od 15 sati na Poljudu dočekati Slaven Belupa. Ujedno će to biti prilika da splitski klub proslavi svoj 111. rođendan. Dostupne ulaznice za ovaj sraz rasprodane su već prije pet dana, a kapacitet stadiona je zbog epidemioloških ograničenja smanjen na 40% svake tribine s tim da je zbog odrađivanja kazne zatvoren sjever Poljuda.

U prethodna dva ovosezonska međusobna sraza Bilih i Farmaceuta svaka momčad je zabilježila po jednu pobjedu. Prvo je u Splitu bilo 2:0 da bi potom u Koprivnici domaćini slavili s 3:2 nakon čega je otkaz dobio tadašnji trener Hajduka Jens Gustafsson.

Domaćini u današnjoj utakmici ne mogu računati na ozlijeđene Samuela Eduoka i Stipu Biuka, viroznog Lovru Kalinića te Filipa Krovinovića dok su gosti lišeni usluga kartoniranog Caimacova, a Zirdum i Krstanović su ozlijeđeni. Za Bile će pak nakon 4.644 dana ponovno nastupiti povratnik Nikola Kalinić.

Trener Hajduka Valdas Dambrauskas je uoči utakmice rekao: “Mi smo Hajduk i moramo gledati što mi radimo. Neće biti lako u ovoj utakmici jer motivacija i atmosfera koja se očekuje na Poljudu će i njih motivirati. Moramo biti na visokom nivou. Moramo biti fokusirani na teren, imamo još dosta toga za napraviti, svi žele napredovati i igrati bolje. Ja sam trener koji se voli adaptirati. Uvijek gledamo protivnika, Slaven je jako dobro vođen, jako je jasan model igre koji žele uspostaviti. Ne smijemo biti slijepi. Uživat ćemo u rođendanskoj atmosferi i biti spremni na sve što nas očekuje.”

Strateg Slavena Zoran Zekić je dodao: “Čestitat ćemo im rođendan, ali želimo biti dostojni i konkurentni. Moramo poslije utakmice biti ponosni na našu prezentaciju i, naravno, učiniti sve da ju okrunimo i bodovima.”

Glavni sudac utakmice je Ante Čuljak iz Zagreba kojem će pomagati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Anto Marić (Zagreb) i Ante Čulina (Zagreb) dok su za VAR zaduženi Marin Vidulin (Kanfanar) i Robi Kezele (Rijeka). Delegat susreta je Jure Zečević (Knin), kontolor suđenja Ante Vučemilović-Šimunović (Višnjevac), a za sigurnost će ispred Saveza brinuti Jurica Jurjević.