Hajduk uz dva pogotka Livaje iz kaznenih udaraca i prekrasan gol Krovinovića stigao do slavlja nad Šibenikom (VIDEO)

U posljednjoj utakmici subotnjeg programa 21. kola HT Prve lige Hajduk je na Šubićevcu rezultatom 1-3 (1-2) svladao Šibenik i tako jedanaestom ligaškom pobjedom u sezoni stigao do 38 bodova na kontu, dva manje od trećeplasiranog Osijeka koji ima i utakmicu više.

Šibenski prvoligaš je tako u debiju Ferde Milina, koji se u HNL vratio nakon osam godina, upisao svoj jedanaesti ligaški poraz u sezoni, ostavši na 22 osvojena boda, koliko ima i Slaven Belupo, koji je danas senzacionalno svladao Osijek u Gradskom vrtu (1-2).

Za Hajduk je danas s bijele točke dvaput Lovru Rogića matirao Marko Livaja (15., 45.) dok je posljednji pogodak gostiju prekrasnim udarcem postigao Filip Krovinović u 68. minuti. Jedini gol Šibenika djelo je kapetana Marija Ćurića, koji je također lijepim preciznim udarcem iz daljine Rogićevog imenjaka Kalinića svladao u 25. minuti za 1-1.

Iako je Šibenik konkretnije otvorio susret i gotovo u potpunosti dominirao događanjima na terenu, Hajduk je bio taj koji je prvi uputio udarac. U desetoj minuti s osamnaest metara neprecizno je pucao Livaja po sredini vrata, a Rogić bio siguran u prvoj reakciji.

Uskoro su gosti bili ti koji su preuzeli dominaciju u igri, a u 13. minuti ‘Bili’ traže i kazneni udarac zbog starta Batarela na nogu Mlakara. Iako se sve odigralo pred sucem Zebecom on je pokazao gostima da igraju dalje, a zatim na asistenciju VAR kolega Pejina i Patakija otišao pogledati situaciju na monitor i u konačnici promijenio svoju odluku. Siguran izvođač za 0-1 gostiju u 15. minuti bio je Livaja, koji je tako četrnaesti put u sezoni zatresao mrežu, za svoj ukupno 20. pogodak u 34. Prva HNL nastupu.

Aktivno, ali bez konkretnih događaja pred vratarima se igralo u narednom periodu, a već u 25. minuti ‘Narančasti’ stižu do izjednačenja. Polukontru je povukao Kvesić i ubacio s lijeve strane napada oštro u sredinu gdje S. Sahiti pod pritiskom Eleza atraktivno petom odlaže loptu za Ćurića, a 23-godišnji kapetan Šibenika s ruba šesnaesterca preciznim prizemnim udarcem pogađa donji desni kut Kalinićevih vrata za 1-1 i svoj četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 5. u 55. Prva HNL nastupu.

Strateg gostiju Valdas Dambrauskas u 30. minuti je zbog ozljede Biuka bio primoran na izmjenu, pa je na teren poslao Ljubičića.

Vrlo nepovezanu i prlikama potpuno siromašnu igru gledali smo s obje strane. Tek u 39. minuti nam slijede nova uzbuđenja. Prvo su Rogić i Perić spretno/sretno u korner odbili prijetnju nakon ubačaja Ljubičića u peterac s desne strane napada. Iz tog ubačaja iz kuta Hajduk je bio vrlo blizu drugog pogotka. Prvo je Katić dobio skok i glavom pogodio gredu, lopta se odbila na dva metra do Livaje koji nekako uspijeva umjesto mreže pogoditi vratnicu!

U 42. minuti se Vuković s preko dvadeset metara odlučio na udarac, potegao je veznjak snažno u desni kut, ali se prelijepom paradom iskazao Rogić, odbivši loptu u još jedan korner za goste.

Nakon ubačaja iz kuta Batarelo je skrivio još jedan kazneni udarac, lopta ga je pogodila u visoko podignutu ruku, što je Zebec sankcionirao nakon drugog poziva VAR kolega i ‘konzultacija s monitorom’. Siguran izvođač za 1-2 ‘Bilih’ ponovno je bio Livaja, koji je ovaj put savršeno precizno pogodio lijevi donji kut.

Već u drugoj minuti nastavka domaćini su tražili kazneni udarac. Nakon pokušaja udarca (?) Skorupa lopta se od Marina odbila u ruku Vukovića, koji je bio unutar šesnaesterca. Poslije kratke tihe konzultacije s VAR kolegama Zebec je odlučio da je ruka igrača gostiju bila uz tijelo te da nije bilo elemenata za najstrožu kaznu.

Bolji period igre Hajduk je imao od 55. minute, ali osim dva opasna ubačaja, od kojih je drugi Ljubičić glavom proslijedio pored okvira, nije bilo većih uzbuđenja pred Rogićem.

Odličnu kontru Milinova je momčad odigrala u 61. minuti, u začetku se Jakoliš atraktivno riješio Krovinovića, a u završnici Marin pravovremeno gurnuo desno u prostor za nečuvanog Ćurića koji je iskosa s trinaest metara udarcem iz prve pucao pristojno preko okvira vrata.

Do dva pogotka prednosti Dambrauskasova momčad je stigla prekrasnim pogotkom Krovinovića u 68. minuti igre. Napad je povukao Ljubičić, odigrao desno za Fossatija koji preciznim dodvanjem na drugoj strani u sredini pronalazi Krovinovića, a on plasiranim udarcem s osamnaest metara pogađa gornji desni kut za 1-3 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 7. u 58. Prva HNL nastupu.

Nakon Delićevog pokušaja u 70. minuti (obrana Kalinića) uslijedilo je novo ‘poduže mrtvilo’ na terenu, prekinuto u 79. minuti kada je na prekrasno dodavanje Čoline desno u prostor Livaja pod pritiskom Perića s ruba peterca pucao van okvira. Zebec je u ovoj situaciji također smatrao da nema elemenata za najstrožu kaznu, iako je napadač gostiju mirno protesitrao u tom smjeru.

Veliku priliku u 86. minuti je imao Atanasov, Makedonac je ostao nečuvan na desnoj strani ali se s osam metara umjesto na udarac odlučio tražiti suigrače u sredini, što su domaćini uspješno otklonili.

Do kraja utakmice, četiri minute sudačke nadoknade, nismo vidjeli konkretnijih prijetnji za vratare te su tako Hajduk slavljem, a Šibenik porazom otvorili 2022. godinu.

U sljedećem kolu Šibenik gostuje u Koprivnici kod Slaven Belupa koji je danas odličnom igrom stigao do velikog slavlja nad Osijekom u Gradskom vrtu (1-2), dok će Hajduk gostovati kod Gorice koja je na otvaranju ovog kola u još jednom uzbudljivom susretu poražena od Istre na Aldo Drosini (2-1).

Program 21. kola zaključuje se sutrašnjim okršajima Lokomotive i Hrvatskog dragovoljca (15:00) te Dinama i Rijeke na Maksimiru (17:30).

Dalmatinskim derbijem Šibenika i Hajduka koji počinje u 17:05 na Šubićevcu zaključit će se subotnji program 21. kola HT Prve lige. U njihova dva prethodna ovosezonska susreta vidjeli smo pobjedu Hajduka na Poljudu (1:0) i slavlje Narančastih u Šibeniku (2:0).

Domaćini u današnjem duelu ne mogu računati na ponajboljeg igrača Marina Jakoliš koji je kao posuđeni igrač Hajduka pred realizacijom transfera dok su gosti bez suspendiranog Lukasa Grgića, ozlijeđenih Emira Sahitija i Samuela Eduoka, a Dino Mikanović još nema pravo nastupa.

U dosadašnjem tijeku prijelaznog roka na Šubićevcu su se dogodile mnogobrojne promjene. Klub je u liku Marina Jurića dobio novog većinskog vlasnika, a na trenerskoj poziciji Ferdo Milin je zamijenio Marija Rosasa. U svlačionici između ostaloga više ne stanuju Sandesh Jhingan, Luka Celić, Adam Benić, Ignacio Bailone i Cole Dasilva dok su novi igrači Dino Skorup i Ivica Vidović koji su pristigli na posudbu iz Hajduka odnosno Dinama.

Hajduk je pak tijekom stanke ostao bez Dimitriosa Diamantakosa, Ivana Ćalušića, Marija Ćurića i Lumbardha Dellove, a na Poljud su došli Lukas Grgić i Dino Mikanović.

Trener Naranačastih Ferdo Milin je u najavi sraza za Slobodnu Dalmaciju poručio: “Očekujem zaista dobru, baš dobru utakmicu. Mislim da će to biti vrlo zanimljiva subota. Pitate me za prognozu? Kažu da će biti sunčano… Šalu na stranu, meni je najvažnije da igrači na travnjak prenesu sve ono dobro što smo radili na pripremama i da ispune moje taktičke zamisli. Jedino mi je žao što zbog situacije s covidom neće biti pun stadion.”

Streteg Hajduka Valdas Dambrauskas je dodao: “Šibenik će sigurno biti motiviran, jer ovo je nova godina i novi izazovi, pogotovo s novim trenerom. Ali mi smo Hajduk, rastemo kao momčad i jedino što trebamo napraviti jest pokazati to na terenu. Ne mislimo da će biti lako, ali vjerujemo u naše mogućnosti.”

Glavni sudac utakmice je Mario Zebec iz Cestice kojem će pomagati Kruno Šarić (Županja), Kristijan Novosel (Valpovo) i Patrik Kolarić (Čakovec) dok su za VAR zaduženi Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Goran Pataki (Đakovo). Delegat susreta je Dražen Posavec (Maruševac), a kontrolor suđenja Draženko Kovačić (Križevci).