Search
Close this search box.

HNS zabranom rada Indexovim novinarima krši Ustav i dva Zakona

Zbog zabrane pristupa novinarima Index.hr-a utakmicama i konferencijama za medije HNS-a pa zatim i verbalnog, a skoro i fizičkog obračuna s njima, iz HNS-a krše Ustav i čak dva Zakona zbog čega im prijete sankcije. O pravnim posljedicama po HNS pitali smo Anamariju Musu, Povjerenicu za informiranje, koji i sami vode pravnu bitku s nogometnim savezom, jer oni odbijaju postupati po zakonu, pa su pokrenuli postupka pred Visokim prekršajnim sudom RH koji je još u tijeku.

lanak 28. Ustav RH

Naime, već smo pisali o tome kako je HNS tijelo javne vlasti, dakle specijalno tijelo kojoj je povjereno upravljanje nogometom na nivou Hrvatske, zbog čega imaju i posebna pravila i zakone kojih se trebaju pridržavati – kao što je Zakon o pravu na pristup informacijama kojim se garantira pravo svakog da dobije sve informacije iz HNS-a, ali i da informacije koje oni pružaju ne distribuiraju selektivno. Osim toga, novinarima je Ustavom (članak 38 stavak 3) RH zajamčeno pravo na slobodu izvještavanja i pristupa informacijama. HNS iIndex.hr dužni su poštivati i Zakon o medijima, koji uređuje dostupnost javnih informacija na način da određuje svrhu objave informacija, a iz HNS su dužni davati točne, potpune i pravovremene informacije o pitanjima iz svog djelokruga (članak 6., stavak 1.).

lanak 6. Zakona o medijima

– To znači da se pojedini novinari (mediji) ne smiju stavljati u nepovoljniji ili povoljniji položaj u odnosu na druge novinare (medije), pa tako niti biti uskraćeni za informaciju ili je dobivati na povlašten način. Drugim riječima, sve se novinare pri davanju informacije treba jednako tretirati, pojašnjava Povjerenica.

Iz svega proizlazi da bi novinari Index.hr-a mogli podnijeti tužbu zbog nezakonite radnje (neosnovanog uskraćivanja informacije) nadležnom sudu. Tu dolazimo do svehrvatske ironije – takva mogućnost više nije predviđena drugim Zakonom:

– Tužba zbog nezakonite radnje više ne postoji u novom Zakonu o upravnim sporovima, a odredbe Zakona o medijima nisu usklađene s istim (kao ni važećim Zakonom o pravu na pristup informacijama, osobito i u odnosu na definiciju tijela javne vlasti), što je propust koji je doveo do situacije da pravna zaštita nije neposredno osigurana, a na što smo više puta upozoravali.

Stoga Dei Redžić, glavnoj urednici sporta na index.hr-u, i Matiji Babiću, glavnom uredniku index.hr-a, ukoliko žele potražiti sudsku zaštitu preostaje walkaround rješenje:

– Prema odredbama važećeg Zakona o općem upravnom postupku te slovu spomenutog Zakona o upravnim sporovima, potencijalno bi bilo moguće podnijeti prigovor čelniku tijela (članak 156., st.2., čl. 122. Zakona o općem upravnom postupku), a zatim eventualno tužbu upravnom sudu u Zagrebu, radi ocjene zakonitosti postupanja javnopravnog tijela ili izjaviti tužbu neposredno Upravnom sudu.

Osim toga člankom 62., stavak 1. Zakona o medijima propisana je mogućnost kažnjavanja ovlaštene osoba HNS-a ili osobe koja novinaru uskrati informaciju iz djelokruga tog tijela suprotno članku 6. stavcima 2. i 4., dakle ogriješi se o načelo jednakosti novinara u osiguravanju pristupa informaciji odnosno neopravdano uskrati informaciju. To bi u ovom slučaju bio glasnogovornik Tomislav Pacak.

– Bilo kakva zabrana pružanja informacija određenom mediju/novinaru, predstavlja povredu načela jednakosti i ustavne garancije pristupa informacijama, pojasnila je Musa.

Za kraj smo željeli provjeriti i smiju li se novinari Index.hr-a pozivati na Zakon o pravu na pristup informacijama koji propisuje načelo javnosti i slobodnog pristupa, prema kojem su informacije dostupne svakoj domaćoj ili stranoj fizičkoj i pravnoj osobi sukladno zakonu; načelo jednakosti, prema kojemu informacije trebaju biti dostupne na jednak način i pod jednakim uvjetima svima odnosno načelo ravnopravnosti u ostvarivanju (bez pogodovanja ili diskriminacije); načelo raspolaganja informacijom koje uključuje mogućnost javnog iznošenja informacije koje je dobivena sukladno odredbama zakona; te načelo međusobnog poštovanja i suradnje prema kojem se odnosi tijela javne vlasti i korisnika temelje na suradnji i pružanju pomoći te međusobnom uvažavanju i poštivanju dostojanstva ljudske osobe.

Anamarija Musa je zaključila da bi to trebao biti posljednji korak, ali da im se iz Index.hr-a mogu javiti ukoliko smatraju da su im uskraćene informacije sukladno zakonu:

– Mišljenja smo da zabranu novinarima na dolazak na konferenciju za medije kao specifični instrument za dobivanje informacija za novinare i medije prije svega treba promatrati u svjetlu odredbi Ustava Republike Hrvatske i Zakona o medijima, koje su prethodno navedene.

Sve navedeno se prilično kosi s fascinantnom pravnom elaboracijom koju je novinarimaIndex.hr-a direktno u njihovu kameru pojasnio glasnogovornik HNS-a Tomislav Pacak. Prvo im je zabranio ulazak na konferenciju za medije riječima da oni znaju da nisu dobrodošli na zbivanja HNS-a i da ne mogu ući. Urednica novine pod zabranom zatim je pitala Packa jesu li iz HNS-a ikad prijaviliIndex.hr Hrvatskom novinarskom društvu (HND-u), na što je glasnogovornik nacionalne nogometne kuće replicirao protupitanjem: Zar to ima smisla? Tada kreće epsko pravno pojašnjenje cijele situacije, jer glasnogovornik kaže urednici da ona nije sud da bi proglasila ovu situaciju nelegalnom, pa ju je zamolio da ne baca floskule o “pravu na rad”, jer bi onda on mogao optužiti Index.hrda krši ustavnu (!) odredbu “ne pozivanja na neprijateljstvo”. Najavio je da ima još pravnih argumenata ali, srećom po sve naše čitatelje koji se razumiju u pravo, ih nije više spominjao.

Iz Index.hr-a su nam potvrdili da razmišljaju o pravnoj zaštiti te da će sigurno tvrtka i novinari pokrenuti adekvatne sudske postupke protiv HNS-a.

BI

Ovaj tekst nastao je uz potporuFonda za pluralizamu sklopu projekta Demokratizacija sportskih klubova i saveza te pravo na javno informiranje kao podloga za šire društveno djelovanje.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter