Italija pobjedom protiv Turske otvorila 16. Europsko prvenstvo (VIDEO)

Italija je dominantom predstavom i pobjedom protiv Turske otvorila 16. Europsko prvenstvo u nogometu. Azzurri su pred 23.309 gledatelja na Olimpijskom stadionu u Rimu slavili rezultatom 3:0 (0:0). Prvi pogodak na Euru bio je autogol Meriha Demirala, a pobjedu Italije su potvrdili Ciro Immobile te Lorenzo Insigne.

Italija je tako u svojoj 39. utakmici u povijesti Europskih prvenstava prvi puta uspjela u jednom susretu postići tri gola, a zanimljivo i da je ovo prvo Europsko prvenstvo u kojem je prvi pogodak na turniru bio autogol.

Uoči početka utakmice održana je svečana ceremonija otvaranja prvenstva u kojoj je uz neizostavni vatromet ulogu imao Andrea Bocelli s izvedbom arije iz Pucinijeve opere Turandot “Nessun Dorma”, a priredbu su potom virtualnim putem uveličali DJ Martin Garrix te Bono i The Edge koji su predstavili himnu prvenstva “We Are The People“.

Već u trećoj minuti utakmice Berardi je s desne strane odličnom povratnom loptom na prvoj stativi pronašao Immobilea, no njegov udarac nije bio dovoljno precizan te je poslao loptu u vanjski dio mreže.

Odličnu priliku u 18. minuti imao je Insigne koji se nakon odlične kombinacije našao u dobroj situaciji na desetak metara iskosa, gađao je suprotni kut, ali nije uspio pogoditi okvir gola.

Tri minute kasnije Immobile je pucao s dvadesetak metara, a lopta se od tijela odbija u ruku Soyuncua tako da sudac Makkelie nije pokazao na bijelu točku.

Nakon ubačaja iz kuta Insignea usamljen se u šesnaestercu gostiju našao Chiellini, no njegov udarac glavom krajnjim naporom preko grede prebacuje vratar Cakir.

Berardi je u 33. minuti ubačajem s lijeve strane pronašao Immobilea, ali njegov udarac glavom prolazi pokraj stative.

Turska je prvu opasniju situaciju pred golom Italije kreirala u 35. minuti kada Burak Yilmaz ubačaj tražio Tufana na drugoj stativi, no do lopte prije njega dolazi Donnarumma koji boksanjem otklanja opasnost. Dvije minute kasnije Insigne je na suprotnoj strani sa 17 metara pucao ravno u ruke turskog golmana.

Immobile se u 43. minuti odličnim okretom izborio za udarac s ruba kaznenog prostora, no prizemni pokušaj završava ravno u rukama Cakira. Minutu kasnije na suprotnoj strani Yilmaz je pokušao iznuditi kazneni udarac u duelu s Chiellinijem, no nizozemski sudac opravdano se nije oglasio.

U posljednjoj minuti prvog dijela jedanaesterac su tražili i domaćini nakon što je ubačaj Spinazzole u ruku pogodio Celika, a Makkelie je i ovaj put odmahnuo rukom i poručio da se nastavi s igrom. VAR je smatrao da glavni sudac nema potrebe pogledati snimku situacije.

Cengiz Under je kontru u 51. minuti zaključio udarcam s desetak metara iskosa, no Donnarumma lako lovi loptu koja je prethodno usporila zbog bloka Spinazzole.

Italija do vodstva dolazi u 53. minuti autogolom Demirala. Prethodno je Berardi iskoristio poklizivanje Merasa te je uputio oštru loptu u peterac koju je u vlastitu mrežu skrenuo stoper Turske.

Samo minutu kasnije nova velika šansa za Italiju, ovaj put je snažno iz kaznenog prostora iskosa pucao Spinazzola, a Cakir odlično brani. U 57. minuti u prilici je i Insigne čiji udarac od bloka Demirala završava u korneru.

Locatelli je u 58. minuti dobro pucao sa 18 metara, a njegov prizemni pokušaj kojim je gađao suprotni kut vratar Cakir odbija u korner. Minutu kasnije prijeti i Berardi s desetak metara isksoa, ali ne pogađa okvir gola.

Italija je vodstvo povećala u 66. minuti preko Immobilea koji je odlično iskoristio odbijenu loptu nakon udarca Spinazzole i obrane Cakira te ju je pospremio u mrežu.

Donnarumma je u 75. minuti sigurnom intervencijom obranio pokušaj Kenana Karamana.

Treći gol u mreži Turske vidjeli smo u 79. minuti kada je Insigne pogotkom okončao brzu akciju u četiri poteza nakon što je vratar Cakir lošim dodavanjem predao loptu Berardiju.

Azzurri su do konca susreta na miran način sačuvali stečenu prednost te su vrhunskom predstavom najavili da su sposobni realizirati velike ambicije na Europskom prvenstvu.

Prvenstvo se nastavlja sutra kada će u skupini A od 15 sati u azerbajdžanskom Bakuu snage odmjeriti Wales i Švicarska, od 18 sati je u Kopenhagenu na rasporedu duel grupe B između Danske i Finske, a u posljednjem susretu dana Belgija od 21 sat gostuje u Sankt Peterburgu kod Rusije.