Lokomotiva preokretom do slavlja nad ‘Farmaceutima’ i prekida niza od jedanaest ligaških susreta bez pobjede (VIDEO)

U trećoj utakmici programa 15. kola Hrvatski Telekom Prve lige Lokomotiva je u Zagrebu rezultatom 2-1 (0-1) svladala Slaven Belupo te stigla do drugog ovosezonskog slavlja u prvenstvu i prekida niza od jedanaest ligaških utakmice bez pobjede.

Momčad Tomislava Stipića do vodstva je došla u 38. minuti HNL prvijencem Franje Prce, a domaćini (s klupe vođeni Draženkom Prskalom) do preokreta stižu u drugom dijelu golovima Indrita Tucija u 51. te Ibrahima Aliyua u 72. minuti utakmice.

Vrijedi istaknuti da je danas svoj stoti ligaški nastup u dresu Slaven Belupa upisao kapetan gostiju Goran Paracki.

Konkretnijim prilikama potpuno siromašan susret gledali smo uvodno, a prva spomena vrijedna situacija bio je duel Parackog i Tucija u šesnaestercu gostiju, nakon kojeg su domaći tražili kazneni udarac u 17. minuti. Sudac Dario Bel reagirao je na asistenciju VAR kolega Bebeka i Patakija, te u konačnici nakon poduže provjere na monitoru zaključio da se igra nastavi bez posljedica za ‘Farmaceute’.

Konkretnu zadaću za vratare vidjeli smo u 32. minuti kada je poslije ubačaja s desne strane Kallaku u sredini lijepo iz prve proslijedio lijevo za natrčalog Aliyua čiji udarac s dvanaest metara odbija Filipović, a u nastavku je ponovno 18-godišnji Nigerijac na lopti, no ovaj put mu poslije guranja lopte kroz noge Filipovića – s dva metra udarac odbija koncentrirani Božić.

Prvi kakav takav posao za Hendiju gosti su kreirali u 37. minuti kada se Iličić s preko osamnaest metara odlučio na neprecizan udarac u bliži kut. U istoj minuti Knoll je u završnici brze kontre, no njegov udarac s dvanaest metara prizemno u suprotni kutom još jednom sigurnom intervencijom u ubačaj iz kuta za goste odbija Hendija. U 38. Stipićeva momčad kapitalizira kratak period u kojem se utakmica otvorila u njihovu korist, te poslije kratko odbijene lopte nakon ubačaja iz kuta Paracki prekrasnom dugom loptom pronalazi Prcu u šesnaestercu, 24-godišnjak lijepo desnom nogom prima, a lijevom matira domaćeg vratara za 0-1 i svoj prvijenac u tridesetom Prva HNL nastupu.

Do kraja poluvremena, tri minute sudačke nadoknade, nije bilo uzbuđenja pred vratarima te se na odmor otišlo s minimalnom prednošću gostiju. Generalno smo gledali defanzivno orijentirane goste, koji su se gotovo čitavo poluvrijeme strpljivo branili, a u nekoliko situacija kada im se otvorio prostor za izlazak u kontre i polukontre bili su konkretni, za razliku od Tomićeve momčadi koja je uz posjed i veći angažman prema naprijed ipak bila gotovo u potpunosti bezopasna za Filipovića.

U nastavku dosta konkretniji domaćini u posljednjoj trećini, a do izjednačenja Lokomotiva stiže u 51. minuti. Kratko je Prce odbio desno poslije pritiska nakon kornera za domaće, loptu u sredinu vraća Karačić, tamo je na šest metara u duelu s Božićem i Prcom pobjednik Tuci, koji prekrasnim trzajem glavom matira Filipovića za 1-1 i svoj treći ligaški gol u sezoni, ukupno sedmi u 40. Prva HNL nastupu.

Veliku priliku za preokret domaći su imali u 57. minuti kada su Kallaku i Pivarić probili desnu stranu gostujuće obrane, nekadašnji hrvatski reprezentativac oštro ubacuje u sredinu na dva metra gdje u duelu sa Soldom Aliyu ne uspijeva postaviti nogu i pospremiti loptu u mrežu.

U trenucima kada su se ‘Farmaceuti’ otvorili u igri i stekli dominaciju u posjedu, ‘Lokosi’ poslije savršeno odigrane kontre u 72. minuti stižu do preokreta. Tuci je odlično dodao za Chaiju, a on u jedan na jedan izacuje Aliyua, koji Soldu ‘ostavlja u retrovizoru’ te mirno s jedanaest metara matira Filipovića za 2-1 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni.

Prvu prijetnju u drugom dijelu gosti su imali u 75. minuti kada je Glavčić ubacio iz prekida s desne strane napada, Krstanović s prve prebacio u sredinu gdje u petercu Bačelić Grgić i Soldo ne uspijevaju zahvatiti loptu i zaprijetiti Hendiji.

Na isteku 86. minute po jedna dobra situacija na svakoj strani. Prvo je Filipović mirno obranio Tucijev dalekometni pokušaj iz voleja, a zatim je na drugoj strani poslije lijepe akcije i na dodavanje Lulića, Krstanović lijevo s dva metra (uz odlično postavljanje Hendije) uspio poslati loptu pored vratnice. Dvije minute poslije Aliyu se četvrti put na utakmici nalazi u izglednoj poziciji za pogodak, no i ovaj put je poslije ubačaja s lijeve strane u sredini na dva metra izgubio bitku s protivnicima i nije uspio prvi zahvatiti loptu.

Do kraja susreta, tri minute sudačke nadoknade, gosti se nisu uspjeli ozbiljnije nametnuti domaćinu koji je tako preokretom stigao do slavlja i prekida niza od jedanaest ligaških utakmica bez pobjede.

Lokomotiva bi u sljedećem kolu trebala gostovati u Puli kod Istre 1961, no zbog epidemiološke situacije u redovima ‘Zeleno-Žutih’ odigravanje tog susreta je upitno, dok će Slaven Belupo na svom Ivan Kušek Apaš stadionu biti domaćin Rijeci.

U prvoj utakmici nedjeljnog programa 15. kola Hrvatski Telekom Prve lige Lokomotiva od 15 sati dočekuje Slaven Belupo. Njihov prvi međusobni ovosezonski susret odigran u Koprivnici završio je bez pogodaka.

Domaćini u današnjem susretu ne mogu računati na Mersinaja, Vojkovića, Sammira i Budimira, a utakmicu neće voditi ni glavni trener Goran Tomić koji je pozitivan na koronavirus. Gosti su pak danas lišeni usluga kartoniranog Gode.

Pomoćni trener Lokomotive Dražen Prskalo je u najavi susreta za SN rekao: “Slaven je momčad kojoj izrazito odgovaraju utakmice u gostima i čak 70 posto svojih bodova osvojili su vani! To dostatno govori kakav nas težak posao čeka, iskusna su momčad koja zaslužuje respekt. Ali, zanima nas samo pobjeda, tri boda olakšat će nam jesenske muke i donijeti barem malo veselja uoči zimske stanke.”

Strateg Slavena Tomislav Stipić je pak izjavio: “Iz moje perspektive, Lokomotiva je bolja momčad danas nego što je bila u prošloj sezoni samo joj nedostaje malo ljubavi i pozornosti. Kada dobije te vrijednosti ona će pobjeđivati na traci, a mi se nadamo da do sutra to neće uspostaviti pa će naše šanse biti veće. Idemo na pobjedu!”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će asistirati Kruno Šarić (Županja), Dino Knez (Osijek) i Tino Krečak (Velika Gorica) dok će u VAR sobi biti Ivan Bebek (Rijeka) i Goran Pataki (Đakovo). Delegat susreta je Jure Zečević (Knin), a kontrolor suđenja Miroslav Vitković (Velika Gorica).