Mance pogotkom u šestoj minuti nadoknade donio slavlje Osijeku u dramatičnom okršaju s Istrom u Puli (VIDEO)

U trećoj utakmici programa 24. kola HT Prve lige Osijek je na Aldo Drosini u Puli rezultatom 2-3 (0-2) svladao Istru 1961 i tako stigao do četrnaestog ligaškog slavlja u sezoni i 49 bodova na kontu koliko, uz dvije utakmice manje, ima i vodeći Dinamo.

Generalno ravnopravan dvoboj gledali smo u Puli, a gosti su učinkovitim izdanjem na odmor otišli s dva pogotka prednosti zahvaljujući Miji Caktašu (27.) i autogolu Luke Marina (40.).

U drugom dijelu odlični domaćini stižu do poravnanja zahvaljujući golovima Diona Drene Belje u 57. i Einara Galilea u 84. minuti, a dramatičnu završnicu uveličao je Antonio Mance koji je za konačnih 2-3 pogodio u šestoj minuti sudačke nadoknade.

Nije se uvodno Bjeličina momčad uspijevala nametnuti posjedom suparniku (možda to nije ni bio plan trenera gostiju), pa smo tako gledali aktivne domaćine koji su prvo zaprijetili preko Bandea u 6., a zatim i Belje u 10. minuti, ali oba pokušaja u konačnici su bila neprecizna i nisu zahtijevala intervenciju Ivušića.

Svoju prvu prijetnju (i do tada najbolju na susretu) gosti su kreirali u 17. minuti kada se nakon brze 4 na 3 kontre u završnici našao Kleinheisler koji se desno iskosa odlučio na udarac u bliži kut, lopta se od vratnice zakotrljala u vanjskom dijelu mreže.

Uskoro su ‘Bijelo-Plavi’ uspostavili dominaciju u posjedu i nakon podužeg perioda kontroliranja događanja na terenu u 27. minuti stigli i do rezultatske prednosti. Odlično je iz vlastite polovice Cheberko odigrao lijevo u prostor za Miereza koji bježi čuvarima i igra precizno povratno za Caktaša, a on usamljen s dvanaest metara pogađa gornji desni kut za 0-1 i svoj treći pogodak u četvrtom nastupu za Osijek, ukupno 84. u 189. Prva HNL nastupu.

S obzirom na to da se većina ‘akcije’ odvijala oko centra terena i ovo je (što se prilika tiče) bio vrlo siromašan dvoboj. Za razliku od Istre koja svoje periode izraženije dominacije u posjedu nije uspijevala iskoristiti za konkretnije dolaske u posljednju trećinu, Osijek je u tom dijelu bio vrlo učinkovit, pa je tako u 39. minuti poslije kvalitetne akcije izboren ubačaj iz kuta nakon kojeg slavonski prvoligaš stiže do povećanja rezultatske prednosti.

Ubačaj iz kuta izveo je na prvu vratnicu Caktaš, Fućak kvalitetno glavom prebacio na suprotnu stranu gdje Žaper iz teške pozicije uspijeva glavom poslati loptu prema vratima, a vlastitu mrežu u konačnici je u pokušaju otklanjanja opasnosti zatresao Marin za 0-2.

Prvu opasnost u nastavku kreirali su, u ovom periodu izraženo dominantniji, domaćini. Bande se u 51. minuti lijepim driblingom oslobodio pritiska Bohara na lijevoj strani napada i ubacio u sredinu gdje je atraktivno petom pokušao Marin i promašio, lopta je u završnici stigla do iznenađenog Žapera poslije čije se refleksne reakcije od noge odbila u okvir, po sreću za Osijek – ravno u ruke Ivušića.

Svoju apsolutnu dominaciju na otvaranju drugog dijela ‘Zeleno-Žuti’ su kapitalizirali u 57. minuti. Mlinar je u začetku akcije oduzeo posjed Fućku i odigrao desno u prostor za Lisicu čiji se ubačaj od Cheberka (po domaćine) savršeno odbija na osam metara do Belje, njegov prvi udarac brani i odbija Ivušić, ali iz drugog pokušaja igrač Osijeka na posudbi u Istri matira gostujućeg vratara za 1-2 i svoj deveti ligaški pogodak u sezoni, ukupno jubilarni deseti u 38. Prva HNL nastupu.

Nakon primljenog pogotka Osijek je konačno počeo nešto konkretnije pritiskati suparnika i rizičnije igrati prema naprijed, pa su tako ‘Bijelo-Plavi’ u 67. minuti kreirali i prvu prijetnju u drugom dijelu. Kleinheisler je odigrao iz sredine dugu loptu desno za Miereza koji je iz teške pozicije s petnaest metara pucao u okvir, nedovoljno izazovno za dobro postavljenog Lučića.

Veliku priliku Osijek je imao u 70. minuti kada je poslije prelijepe akcije Topčagić (ušao u 67. umjesto Miereza) desno iskosa s dvanaest metara pucao snažno u prvi kut, ali fantastičnom reakcijom jednom je rukom u korner njegov pokušaj odbio domaći vratar.

Samo minutu poslije na ubačaj Marina s lijeve strane napada nastala je velika gužva u petercu Osijeka, dva igrača domaćih nisu uspjela stići do posjeda te su se gosti uspješno obranili.

U 73. minuti još jedan kvalitetan dolazak Garcijine momčadi u završnicu i ponovno po lijevoj strani napada. Marin je ubacio u sredinu za Belju koji je okrenut leđima pod pritiskom uspio ostaviti loptu povratno za Ivančića (ušao u 68. umjesto Bandea) čiji je udarac s dvanaest metara iz čiste gol pozicije bio nedovoljno precizan, pa je Ivušić upisao mirnu obranu.

Uslijedilo je desetak minuta ‘ničega’, obje momčadi bile su nekako u ‘brzini niže’, a onda je u 84. minuti uslijedilo novo veliko uzbuđenje. Ubačaj iz kuta izveo je Marin, u sredini je Mahmoud povlačenjem srušio Žapera, a u nastavku Galilea prekrasnim udarcem glavom s ruba peterca pogodio lijevi kut za 2-2! Sudac Strukan odmah je pokazao da dvoboj Mahmouda i Žapera za njega nije bio prekršaj, a onda je uslijedila čak petominutna VAR provjera, pa je tako splitski sudac pravorijek kolega Bebeka i Pajića dočekao u 89. minuti, pokazavši da pogodak ipak vrijedi.

U 90. minuti su domaćini poslije gužve u svom šesnaestercu istrčali odličnu kontru, ali se u završnici iste na neprecizan pokušaj odlučio Kapitanović. Isti igrač veliku je priliku imao u četvrtoj od osam minuta nadoknade kada je Ivušić obranio prizemni udarac Lisice s desne strane napada, lopta se odbila do Kapitanovića koji je usamljen lijevo iskosa uspio pogoditi vanjski dio mreže.

Za veliko slavlje Osijeka u šestoj minuti nadoknade strijelac je bio Mance. Prvo je Lučić uspio obraniti udarac Žapera u donji desni kut, a u nastavku pritiska gostiju na dodavanje Žapera s lijeve strane napada Mance prekrasnim dodirom podiže loptu u gornji bliži kut za 2-3 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno 9. u 43. Prva HNL nastupu.

Istra u sljedećem kolu gostuje na Šubićevcu kod Šibenika, dok će Osijek u Gradskom vrtu biti domaćin lideru prvenstva Dinamu. Program ovog kola zaključuje se sutrašnjim okršajima Rijeke i Šibenika na Rujevici (15:00) te predstavom Dinama i Lokomotive na Maksimiru (17:05).

U sklopu 24. dionice HT Prve lige od 17:05 na stadionu Aldo Drosina počinje sraz Istre 1961 i Osijeka. U njihova dva ovosezonska međusobna susreta vidjeli smo 2:0 pobjedu Zeleno-žutih u Puli te slavlje Bijelo-plavih u Osijeku rezultatom 3:0.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na kartoniranog Perkovića te ozlijeđenog Matića, a kod gostiju nedostaju suspendirani Fiolić i novopridošli Lovrić te bolesni odnosno ozlijeđeni Škorić, Bartolec, Nejašmić i Erceg.

Trener Istre Gonzalo Garcija je u najavi dvoboja poručio: “Čeka nas zahtjevna utakmica s jednom od najkvalitetnijih ekipa lige. Nastojat ćemo nastaviti s dosadašnjim dobrim nastupima protiv ove ekipe i pokušati im otežati na terenu na sutrašnjem susretu.”

Njegov kolega na klupi Osijeka Nenad Bjelica je rekao: “Nama je cijelo vrijeme u glavi Istra 1961 i najbolja moguća priprema za tu utakmicu. Radi se o mladoj i poletnoj momčadi s dobrim trenerom koji se ne libi nadmetati. Već smo to iskusili u prvom dijelu sezone, pred nama je težak zadatak, ali motivirani smo, odlučni i vjerujem da ćemo na kraju utakmice slaviti.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će asistirati Hrvoje Radić (Split), Alen Jakšić (Solin) i Marino Majstorović (Split) dok će u VAR sobi biti Ivan Bebek i Luka Pajić iz Rijeke. Delegat susreta je Željko Podrug iz Zagreba, a kontrolor suđenja njegov sugrađanin Ivica Modrić.