Dva pogotka iz penala i jedan iz igre za hat-trick Livaje i slavlje Hajduka u Kranjčevićevoj (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 24. kola HT Prve lige Hajduk je rezultatom 0-3 (0-1) svladao Hrvatski dragovoljac u Zagrebu i tako četrnaestom ligaškom pobjedom u sezoni stigao do 47 bodova na kontu.

Sva tri pogotka za momčad Valdasa Dambrauskasa postigao je Marko Livaja koji je siguran bio iz kaznenih udaraca u 32. i 74. minuti, dok je konačnih 0-3 postavio mirno matiravši Zvonimira Šubarića na asistenciju Stipe Biuka u 79. minuti dvoboja.

Današnjim učinkom Livaja je stigao do 21 pogotka na kontu, čime je postao najučinkovitiji igrač u povijesti Hajduka po broju postignutih pogodaka u jednoj sezoni domaćeg prvenstva.

Uvodno smo gledali vrlo aktivne i strpljive goste koji su u razvoju svojih napada prostor u posljednjoj trećini tražili igrom po travnjaku, dok su domaćini do istog nastojali doći dugim loptama. U takvom odnosu snaga spomena vrijednih uzbuđenja pred vratarima nismo vidjeli sve do 21. minute kada je Šubarić mirno uhvatio snažan, ali neprecizan ubačaj Čoline s lijeve strane napada.

Općenito su se ‘Crni’ kvalitetno branili s pet igrača u posljednjoj liniji, a ‘Bili’ usprkos brojnim kretanjima i kombiniranjima na obje strane jednostavno nisu uspijevali doći do pozicije za konkretniju prijetnju prema vratima domaćina.

Iz ovog perioda vrijedi spomenuti da je na ulasku u 11. minutu Grgić bio u čvrstom duelu u šesnaestercu domaćih, tražio je nakratko veznjak Hajduka i prekršaj za kazneni udarac, suci su na čelu s Darijom Belom ostali nijemi, a zahvaljujući (standardno) otužnom režiranju utakmice eventualno spornu situaciju nismo imali priliku vidjeti u usporenoj snimci.

Konstantan pritisak gostiju plodom je urodio u 31. minuti kada je poslije akcije na lijevoj strani napada i ubačaja Čoline, Smolčić očajnim postavljanjem rukom blokirao ubačaj, što je Bel odmah okarakterizirao kaznenim udarcem za goste. Siguran izvođač minutu poslije je bio Livaja, koji je ponovno savršeno precizno pogodio donji desni kut vrata za 0-1 i svoj 19. ligaški pogodak u sezoni (osmi iz kaznenog udarca).

U suštini (prilikama) potpuno siromašno poluvrijeme, tijekom kojeg su gosti i kada bi bili dobro raspoređeni u posljednjoj trećini donosili uglavnom krive odluke ili pogrešno dodavali, okončano je nakon jedne minute sudačke nadoknade.

U nastavku smo prvi udarac u okvir vidjeli u 49. minuti kada se poslije ubačaja iz kuta za goste lopta odbila do Vukovića koji je kroz veliku gužvu potegao snažno, ali koncentrirani Šubarić mirno je upisao sigurnu obranu.

Negdje od 50. minute je momčad Dragana Tadića nešto hrabrije zaigrala prema naprijed, gosti su u ovom razdoblju bez pretjeranog pritiska odrađivali obrambene zadatke, a u 63. minuti kreirali i dobru situaciju iz koje je u konačnici Livaja s petnaest metara pucao pristojno pored prve vratnice.

Strpljivi gosti su u 72. minuti izborili još jedan kazneni udarac. Vuković je kvalitetnim dodavanjem iz sredine lijevo u prostor izbacio Melnjaka kojeg u šesnaestercu dodirom ruši Braut, a Bel uz manju zadršku svira najstrožu kaznu. Poslije tihe VAR provjere svoju je odluku potvrdio, a devetim pogotkom s bijele točke 0-2 u 74. minuti postavio je Livaja.

U 77. minuti je Livaja s lijeve strane napada prebacivanjem obrane pronašao Ljubičića koji se s ruba peterca atraktivno bacio i iz voleja pokušao zaprijetiti, ali loptu je poslao preko okvira vrata.

Svoj 21. HNL pogodak u sezoni Livaja je postigao u 79. minuti za 0-3. Fossati je glavom uspio prebaciti loptu do Biuka koji prelijepim dodavanjem iz prve igra desno u prostor za Livaju, a najbolji strijelac lige mirnim postavljanjem noge u padu pogađa bliži kut Šubarićevih vrata za definitivnu potvrdu slavlja svoje momčadi.

Dobar pokušaj domaćini su imali u 87. minuti kada se Perić s desnog ruba šesnaesterca odlučio na udarac, gađao je gornji suprotni kut i bio zamalo neprecizan.

Do kraja smo vidjeli i jedine obrane Subašića na susretu, u prvoj od tri minute nadoknade, Čirjaku je obranio pokušaj s dvanest metara, a u posljednjoj i pokušaj Frigana iz odlične situacije nakon pogreške posljednje linije gostiju.

Hrvatski dragovoljac je u sljedećem kolu gost na Ivan Kušek Apaš stadionu kod Slaven Belupa, dok će Hajduk na Poljudu ugostiti Rijeku.

U prvom susretu subotnjeg programa 24. kola HT Prve lige Hrvatski dragovoljac od 15 sati u Kranjčevićevoj dočekuje Hajduk. U njihova dva prethodna međusobna ovosezonska susreta vidjeli smo pobjede Bilih koji su u Zagrebu slavili s 0:1 i u Splitu s 2:0.

Domaćini u današnjem ogledu nemaju problema s izostancima dok kod gostiju zbog ozljeda i viroze nema Lovre Kalinića, Eduoka, Krovinovića i Mlakara.

Predsjednik Crnih Marino Perić je uoči dvoboja za SN progovorio o odnosu s Rijekom: “Unatoč tome što je Rijeka bila jedan od rijetkih klubova s vrha tablice koja nam je uskočila u pomoć kada nam je bilo najteže, odnosno, kada smo ostali preko noći praktički bez cijele udarne momčadi, Hrvatski dragovoljac ostaje Hrvatski dragovoljac i dok sam ja na čelu kluba nikada neće biti ničija filijala.”

Trener Hajduka je sraz najavio na sljedeći način: “Utakmica s Hrvatskim dragovoljcem je jako važna. Ako igraš s konkurentima s vrha i remiziraš, ne gubiš bodove. Ali, moraš pobjeđivati momčadi koje su ispod tebe na ljestvici. Oni nemaju pritisak, sigurno će biti motivirani. Ne smijemo zaboraviti prvu utakmicu u Zagrebu kada je Hajduk pobijedio golom u 96. minuti nakon prekida. Moramo biti ozbiljni od samog početka, Hrvatski dragovoljac je u Šibeniku izgledao dobro, na vrijeme su zabili gol. Razumiju gdje se nalaze i nemaju što izgubiti. Dolazak Hajduka im je zasigurno veliki motiv. Mi moramo biti pripremljeni za to.”

Glavni sudac utakmice je Dario Bel iz Osijeka kojem će pomagati Kristijan Novosel (Valpovo), Ivan Janić (Ilok) i Patrik Kolarić (Čakovec) dok su za VAR zaduženi Tihomir Pejin (Donji Miholjac) i Goran Pataki (Đakovo). Delegat susreta je Antun Valić (Tomica), suce će kontrolirati Zlatko Šimčić (Koprivnica), a za sigurnost će ispred HNS-a brinuti Vlado Dominić.