Manchester City prvi put u povijesti osvojio Ligu prvaka!

Manchester City je po prvi put u povijesti na krovu Europe! U velikom finalu Lige prvaka momčad Pepa Guardiole je na Ataturk stadionu u Istanbulu slavila protiv Intera rezultatom 1:0 (0:0). Junak pobjede bio je Rodri koji je u 68. minuti pronašao put do gola talijanske momčadi.

City je tako na odličan način završio sezonu u kojoj su prethodno osvojili Premier ligu i FA kup. Guardiola je pak kao trener došao do trećeg slavlja u Ligi prvaka, a prethodna dva su bila s Barcelonom 2009. i 2011. godine.

U redovima Intera čitav susret je odigrao hrvatski reprezentativac Marcelo Brozović koji je imao tu čast i da ponese kapetansku vrpcu. Pobjedom Cityja prekinut je i niz koji je trajao od 2013. godine, a prema kojemu je Ligu prvaka osvajala momčad koja je u kadru imala barem jednog nogometaša iz Lijepe naše.

Otvaranje susreta je pripalo engleskoj momčadi. Prvo je De Bruyne u 3. minuti proigrao Haalanda koji je iz zaleđa sa desetak metara iskosa pucao preko gola, a potom je tri minute kasnije Bernardo Silva sa šest metara iskosa gađao suprotni gornji kut, no nije bio dovoljno precizan.

Nesigurnost Edersona u 26. minuti pokušao je odmah udarcem iz daljine iskoristiti Barella, ali i njegov pokušaj nije bio dovoljno dobar tako da na koncu nije bilo opasnosti po gol Cityja.

Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Haalanda se nakon dodavanja De Bruynea pored Bastonija izborio za udarac sa šest metara iskosa, a Onana je upisao sigurnu intervenciju. U 29. je s dvadesetak metara šutirao De Bruyne, a od bloka Calhanoglua lopta se odbija u naručje vratara Intera.

City je veliki udarac doživio u 35. minuti kada je zbog ozljede igru morao napustiti De Bruyne, a priliku je dobio Foden. Belgijski veznjak je istu sudbinu doživio i u finalu odigranom prije dvije godine.

Do nove uzbudljive situacije smo čekali sve do 58. minute kada je došlo do nesporazuma Akanjija i Edersona nakon čega je do lopte došao Lautaro, no njegov udarac s osam metara iskosa brani golman Cityja. Argentinski napadač se tako u izglednoj situaciji odlučio šutirati iako su njegovi suigrači u šesnaestercu očekivali proigravanje.

Dvije minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka, nakon kombinacije iz slobodnog udarca, Gundogan je ubacio za Diasa, a njegov udarac glavom s desetak metara odlazi visoko iznad gola. Brza akcija Cityja uslijedila je u 64. minuti kada je na koncu Stones ubacio s desne strane, a od bloka Bastonija lopta odlazi u vanjski dio mreže.

City do vodstva dolazi u 68. minuti kada je nakon odbijanca snažnim udarcem s desetak metara donji lijevi kut Interova gola pogodio Rodri. Prethodno su po desnoj strani napada dobro kombinirali Akanji i Silva, a lopta se nakon njegova ubačaja prema Rodriju odbila od Acerbija.

Inter je do izjednačenja mogao doći već u 71. minuti. Dumfries je glavom ubacio loptu za Dimarca koji je sa šest metara glavom probao lobati Edersona, ali je zatresao prečku. Iz drugog pokušaja je pak iz peterca pogodio Lukakua koji je bio ispred njega. Dvije minute kasnije s desetak metara je prizemni udarac uputio Lukaku za laganu obranu Edersona.

City je nadomak novog gola bio u 77. minuti kada se u odličnoj šansi našao Foden, a njegov prizemni udarac s desetak metara brani Onana.

Veliku priliku Inter je propustio i u 88. minuti kada je nakon ubačaja Brozovića Gosens s lijeve strane glavom spustio loptu za Lukakua, a njegov udarac s četiri metara glavom fantastično je na gol liniji obranio Ederson nakon čega je loptu u korner izbio Dias.

U šestoj minutu sudačke nadoknade nakon ubačaja iz kornera glavom je iz gužve s prve stative pucao Gosens, a Ederson je upisao odličnu obranu. Bila je to posljednja ozbiljna šansa da momčad Simonea Inzaghija izbori produžetak.