Osijek pogocima Topčagića i Kleinheislera slavio u Kazahstanu

U prvom susretu drugog kola kvalifikacija Konferencijske lige Osijek je na Astana Areni u Kazahstanu bio bolji od Kyzyljara rezultatom 1:2 (0:0).

Momčad Nenada Bjelice je do pobjede došla golovima u drugom poluvremenu kada su se u strijelce upisali Mihret Topčagić i Laszlo Kleinheisler. Domaćinima je situaciju otežao Martins koji je isključen u 69. minuti, no nadu za uzvrat im je dao Darko Nejašmić koji je na neobičan način postigao autogol.

Domaćini su u vodstvo mogli doći već u 3. minuti kada je Gurman nakon ubačaja iz prekida sa sedam metara iskosa uzdrmao prečku.

Bijelo-plavi su četiri minute kasnije tražili kazneni udarac nakon što je Martins u šesnaestercu igrao rukom, no latvijski arbitar Anufrijevs nije se oglasio.

Nova prijetnja kazahstanske momčadi uslijedila je u 14. minuti kada je Podio iz daljine poslao lopte iznad grede.

Osijek je dobru akciju odigrao u 22. minuti kada je Bartolec ubacio za Topčagića koji se između dva suparnička igrača izborio za udarac glavom, ali vratar Lobantsev je upisao obranu.

Nakon što je uvodno dio prvog dijela pripao Kyzyljaru u završnici se više aktivirao gost koji je nadomak vodstva bio u 37. minuti, no snažan udarac Kleinheislera s dvadesetak metara pogađa vanjski dio mreže.

Ipak posljednja prilika u prvom poluvremenu pripala je domaćinu u 44. minuti. U šansi je bio Lobjanidze koji je šutirao u padu, a Ivušić je još jednom pokazao svoju reprezentativnu formu.

Osijek je u vodstvo došao u 58. minuti kada je Jurčević, koji je u igru ušao nekoliko minuta ranije zbog ozljede Leovca, odličnim ubačajem s lijeve strani uposlio Topčagića, a iskusni napadač je bio najviši u skoku na rubu peterca te je poslao loptu iza leđa Lobantseva.

Domaćini su samo minutu kasnije imali priliku doći do izjednačenja, snažan udarac Yakovleva s ruba šesnaesterca izvrsno brani Ivušić.

U 60. momčad Nenada Bjelice je mogla povećati prednost, no vratar Kyzyljara odličnim reakcijama brani udarac Jurčevića nakon asistencije Caktaša, a odmah potom i još jedan dalekometni pokušaj Kleinheislera.

Novi problem za domaćina uslijedio je u 69. minuti kada je Martins nakon prekršaja nad Topčagićem zaradio drugi žuti karton i raniji put u svlačionicu.

Usprkos igraču manje domaćin je dobru šansu imao u 72. minuti kada je s desetak metara iskosa gornji bliži kut, a Ivušić je ponovno bio na razini.

Novi dobar pokušaj Kleinheislera uslijedio je u 74. minuti kada je s 18 metara iz poluvoleja gađao suprotni kut, a lopta je prošla pokraj stative.

Kleinheislerova upornost u pokušajima iz daljine se napokon isplatila u 76. minuti kada je s dvadesetak metara odlično pogodio gornji desni kut Lobantsevova gola.

Kyzyljar se u igru vraća u 83. minuti nevjerojatnim autogolom Nejašmića. Veznjak Bijelo-plavih je skoro s centra odlučio vratiti loptu prema Ivušiću, no to je uradio loše te je prevario svog vratara i zatresao je vlastitu mrežu.

Nakon ubačaja Lovrića iz kornera u 88. minuti loptu je u mrežu poslao Mierez, ali pogodak nije priznat jer je pomoćni sudac označio zaleđe Žapera koji se nalazio pred golom Kyzyljara te je prema njegovom mišljenju utjecao na igru.

Posljednje minute susreta donijele su pritisak Kyzyljara kojem se Osijek uspio oduprijeti čime je upisao vrijednu pobjedu na početku svog europskog puta.

Uzvratni susret Osijeka i Kyzyljar na rasporedu je za tjedan dana u Gradskom vrtu, a pobjednik ovog dvoboja će u trećem pretkolu odmjeriti snage s boljim iz sraza Botev Plovdiva i APOEL-a koji su u prvoj utakmici odigranoj u Bugarskoj odigrali bez golova.