Rijeka deklasirala Istru 1961

Rijeka je potvrdila prevlast u derbiju della Učka. Pred 4.856 gledatelja na Rujevici izabranici Sergeja Jakirovića su slavili protiv Istre 1961 s čak 6:0 (3:0). U strijelce su se upisali Ivanović, Selahi, Pašalić, Goda i Grgić dok je autogol postigao Majstorović. Ovom pobjedom Rijeka je uz odigranu utakmicu više preuzela vrh ljestvice ispred Osijeka i Hajduka.

Momčad s Kvarnera je tako potvrdila uraganski početak HNL-a na domaćem terenu obzirom da je u prvom kolu na njemu s četiri gola u mreži ispraćen Rudeš. Bijele sad očekuje gostovanje na Farskim otocima i europski sraz s B36 Torshavnom, a sljedeći vikend su slobodni obzirom da su odgodili utakmicu s Goricom.

Mislav Karoglan pak neće po dobrom pamtiti početak mandata u Istri obzirom da je u tri utakmice osvojio samo bod kod Lokomotive, a u dvobojima s Dinamom i Rijekom uvjerljivo je poražen uz gol razliku 0:9. Priliku za popravni imat će za tjedan dana kada na Aldo Drosinu stiže Osijek.

Domaćin je poveo u 34. minuti nakon velike pogreške stopera gostiju Marešića. On je predao loptu Ivanoviću koji je to spremno prihvatio te je udarcem iz prve s 15 metara svladao Majkića. Mladom napadaču to je bio prvenstveni prvijenac nakon što je u četvrtak zabio hat-trick protiv Dukagjinija.

Rijeka je prednost povećala u 44. minuti kada je s dvadesetak metara snažno i precizno zapucao Selahi te je poslao loptu u donji lijevi kut Istrina gola.

Novi pogodak u mreži Zeleno-žutih vidjeli smo u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela kada je fantastično s dvadesetak metara same rašlje pogodio Marco Pašalić. I on je u četvrtak bio strijelac protiv kosovske momčadi, a također se radilo o zgoditku vrijednog posebne pažnje.

Nakon što je sudac Bel vidio prekršaj Ćalušića nad Ivanovićem na 17 metara iz slobodnog udarce je zaprijetio Fruk koji je uspio prebaciti živi zid te pogoditi gredu.

Pašalić se u 58. minuti pretvorio u asistenta koji je iz kornera pronašao Godu, a on je glavom s vrha peterca proslijedio loptu u gol Istre. Zanimljivo i da je lijevi bočni također bio strijelac u prethodnom europskom okršaju.

Za 5:0 je u 61. minuti loptu u vlastitu mrežu nakon duela s Ivanovićem poslao Majstorović. Prethodno je po desnoj strani probio Selahi koji je potom povratnim dodavanjem poslužio svog suigrača.

Konačan rezultat dvoboja postignut je u 81. minuti kada je Djouahra probio po lijevoj strani nakon čega je oštro ubacio u peterac, a tamo je loptu spremno dočekao Grgić te ju je proslijedio iza leđa Majkića.

Lokomotiva – Dinamo odgođeno

Prvi ovosezonski regionalni derbi Rijeke i Istre 1961 igra se od 21 sat na stadionu Rujevica. Domaćin je u prvenstvo ušao uvjerljivom pobjedom nad Rudešom i porazom kod Hajduka dok su Zeleno-žuti nakon boda kod Lokomotive poraženi od Dinama.

Domaćin u današnjem ogledu ne može računati na Čabraju dok su gosti bez Kadušića.

Trener Rijeke Sergej Jakirović je u najavi rekao: “Drago mi je da su svi igrači manje, više dobro. U nedjelju ćemo istrčati s dobrom energijom i da napravimo sve da osvojimo tri boda. Došlo je do određenih promjena u Istri, ali postoji kostur ekipe koji dugo igra zajedno. Morat ćemo biti maksimalno odgovorni da bismo ih stavili pod pritisak.”

Njegov kolega na klupi Istre Mislav Karoglan je izjavio: “Prvi “Derbi della Učka” ove sezone! Veselim se nakon sedam dana treninga vidjeti napredak ekipe. Očekujem da imamo pozitivan rezultat, jak je fokus na izvedbu. Ono što smo jasno pričali i na čemu smo radili je da igramo ono što treniramo i to mi je najbitnije od prvog dana. Moramo biti vrhunski; bolji u fazi napada, da imamo puno više loptu i da budemo progresivniji u posjedu. Radimo na tome da budemo bolji u svim fazama i gradimo stabilne temelje kako bi napredak bio vidljiv u bližoj budućnosti.”

Glavni sudac utakmice je Osječanin Dario Bel kojem će društvo praviti Goran Pataki (Đakovo), Dejan Vuković (Zagreb) i Toni Dadić (Zagreb) dok će u VAR sobi biti Fran Jović (Zagreb) i Ante Čuljak (Zagreb). Delegat susreta je Ivan Jurina (Zabok), suce će kontrolirati Draženko Kovačić (Križevci) dok će za sigurnost ispred HNS-a brinuti Miroslav Marković.