Rijeka slavila u Jadranskom derbiju i preuzela treću poziciju na ljestvici

Prvi put nakon više od tri godine odnosno pet uzastopnih poraza Rijeka je slavila u Jadranskom derbiju odigranom na Rujevici. Bijeli su u sklopu 29. dionice SuperSport HNL-a pred 7.749 gledatelja pogocima Matije Frigana i Antonija Marina bili bolji od Hajduka rezultatom 2:0 (1:0).

Izabranici Sergeja Jakirovića su 12. pobjedom u sezoni došli do 41. osvojenog boda te se sad nalaze na trećem mjestu ljestvice s dva boda prednosti pred Osijekom i Varaždinom.

Hajduk je pak sedmi put ovog prvenstva napustio travnjak pognute glave te mu sad zaostatak za vodećim Dinamom iznosi velikih 12 bodova.

Domaćin je terensku inicijativu iskoristio u 9. minuti kada je Vukčević ubacio s lijeve strane, a loptu u gol Hajduka je udarcem glavom sa šest metara poslao usamljeni Frigan. Mladom reprezentativcu to je bio 11. pogodak u aktualnoj prvenstvenoj sezoni.

Marin je u 21. minuti ubačajem iz kornera pronašao Dilavera, a on je s desetak metara atraktivno pucao škricama te je loptu poslao pokraj stative. Minutu kasnije Ampem se sjurio po desnoj strani nakon čega je uputio prizemni ubačaj u peterac, ali Frigan nije stigao na vrijeme reagirati.

Prvi pokušaj gostiju na utakmici bilježimo u 25. minuti kada je Lovrencsics uposlio Pukštasa, a njegov udarac iz prve s ruba šesnaesterca s lakoćom brani Labrović.

Frigan se u 36. minuti pored Vuškovića izborio za ubačaj s desne strane, no Lučić u petercu dolazi do lopte prije Marina. Nedugo potom na suprotnoj strani travnjaka Benrahou je ubačajem tražio Kalinića, no on pored Galešića i Dilavera nije uspio skočiti.

Gosti su u 40. minuti dobili priliku iz slobodnog udarca s 18 metara nakon što je Galešić skrivio prekršaj na Kaliniću, ali Fossati je dva puta pogodio živi zid.

U posljednjoj minuti prvog dijela Benrahou je ubacio iz slobodnog udarca s lijeve strane, a lopta je Dilavera pogodila u ruku, no sudac Pajač je odmah opravdano signalizirao da se ne radi o kažnjivoj situaciji.

Nakon povratnog dodavanja Dilavera prema Labroviću u 49. minuti ispucavanje vratara Rijeke blokirao je Pukštas, ali lopta se odbila pokraj okvira gola.

Domaćin je odličnu šansu propustio u 53. minuti kada je Hodža povukao kontru u kojoj je u šansu gurnuo Marina, a njegov prizemni udarac s 12 metara dobrom intervencijom brani Lučić.

Veliku pogrešku je u 56. minuti napravio Vušković nakon koje se prema golu Hajduka sjurio Vušković, no u situaciji 1 na 1 s Lučićem kao pobjednik duela izlazi vratar gostiju.

Dvije minute kasnije nova pogreška Vuškovića nakon koje je Ampem povratnim dodavanjem uposlio Jankovića, a njegov udarac od bloka odlazi u korner. Nakon ubačaja iz kuta Ferro je nespretno prenio loptu na drugu stativu odakle ju je Vukčević poslao pokraj gola.

Dobru šansu Hajduk je imao u 66. minuti. Nakon ubačaja Lovrencsicsa s desne strane lopta se odbila do Benrahoua, a njegov udarac s osam metara iskosa izvrsno nogom brani Labrović. Isti igrač je potom dobro ubacio iz kornera, ali Awaziem je zakasnio na loptu na drugoj stativi.

Bili su mrežu Rijeke zatresli u 70. minuti preko Pukštasa, no signalizirano je prethodno zaleđe asistenta Awaziema zbog čega pogodak nije priznat.

Pitanje pobjednika riješeno je u 75. minuti. Bio je to mat u tri poteza. Banda je usmjerio loptu na desnu stranu odakle ju je Grgić prebacio na drugu stativu, a usamljeni Marin je pogodio mrežu Hajduka.

Nakon ubačaja s lijeve strane u 81. minuti smo vidjeli atraktivan pokušaj Mlakara koji je otišao malo pored suprotne stative.

U 89. minuti Janković je s lijeve strane ubacio za Bandu koji je sa sedam metara glavom pucao iznad grede. Nedugo potom je dobru šansu propustio i Grgić čiji je udarac u posljednji trenutak blokirao Awaziem.

Banda je bio aktivan i u 93. minuti kada je poslije dodavanja Grgića pucao sa 17 metara, a ishod je i ovaj put bio isit, lopta je otišla iznad grede. Bilo je to posljednje uzbuđenje na Jadranskom derbiju.

Gorica – Rijeka 23.4. 15h

Dvadeset i deveto kolo SuperSport HNL-a zaključit će Jadranski derbi Rijeke i Hajduka koji od 18 sati starta na Rujevici. U njihova tri ovosezonska međusobna sraza vidjeli smo pobjedu Hajduka na Rujevici od 0:1 te po pobjedu svakog od rivala na Poljudu. Bili su slavili s 2:0 dok su Bijeli uzvratili s 1:2. Zanimljivo i da Hajduk ima pet uzastopnih pobjeda na Rujevici. Rijeka je posljednji put slavila u ožujku 2020. godine.

Domaćini u današnjem ogledu ne mogu računati na Bogojevića i Jurića, a gosti su bez L. Kalinića, Eleza, Prpića, Mikanovića, Kalika, Krovinovića, Capana i Livaje.

Trener Rijeke Sergej Jakirović je u najavi rekao: “Mislim da nema favorita u utakmici, sve je to 50:50. Mi smo u dobrom stanju, dobro igramo. Hajduku je otežavajuća okolnost što nema Livaje i Krovinovića, ali to ne znači da će biti lagano. Igra se Jadranski derbi i netko drugi će dobiti priliku.”

Njegov kolega na klupi Hajduka Ivan Leko je izjavio: “Čeka nas teška utakmica, Rijeka je po broju osvojenih bodova najbolja u 2023. godini, mladi su, poletni, dobro igraju nogomet s dobrim trenerom. Mi dolazimo oslabljeni. Dobar izazov za nas. Da pokažemo da nismo 11 ili 12 igrača, nego grupa od 17 ili 18 igrača koja može odoljeti pritisku.”

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će asistirati Ivan Mihalj (Velika Gorica) i Anto Marić te Toni Dadić iz Zagreba dok će u VAR sobi biti Zagrepčani Fran Jović i Luka Pušić. Delegat derbija je Ivan Bračko (Đelekovac), kontrolor suđenja Tomislav Petrović (Osijek), a časnik za sigurnost Marko Svilić