Rijeka slavila u “vaterpolskom” Jadranskom derbiju (VIDEO)

Rijeka je u 14. kolu HT Prve lige nakon preokreta slavila u Jadranskom derbiju na Poljudu koji je obzirom na jaku kišu i vjetar te natopljeni travnjak odigran u izuzetno teškim uvjetima.

Bili su poveli preko Mije Caktaša koji je bio siguran s bijele točke, a preokret gostima donose Stjepan Lončar i Luka Menalo.

Izabranici Simona Rožmana su tako uz dvije utakmice manje preskočili Hajduk na prvenstvenoj ljestvici te se sad nalaze na četvrtoj poziciji.

Prvu opasnost na utakmici kreirali su domaćini u 5. minuti kada je Umut u kaznenom prostoru tražio Jaira, gostujuća obrana odbija loptu do Gyurcsa čiji je udarac iz dobre pozicije potom blokirao Halilović.

Dvije minute kasnije nakon akcije po desnoj strani Jakoliš je ubacio loptu u šesnaesterac koja u ruku pogađa Galovića. Na asistenciju VAR-a sudac Batinić je pogledao snimku te situacije te je odlučio pokazati na bijelu točku. Siguran izvođač s 11 metara bio je kapetan Bilih Mijo Caktaš koji je Nevistića poslao u jednu, a loptu u drugu stranu.

Rijeka je prvu priliku kreirala u 14. minuti kada je Andrijašević dobro pucao sa 17 metara, no njegov pokušaj odlično brani Posavec.

U 20. minuti nakon brze kontre udarac je s dvadesetak metara iskosa oprobao i Gyurcso, ali lopta od bloka završava u korneru iz kojeg domaći nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti. Minutu kasnije u dobroj poziciji našao se i Simić, ali obrana Rijeke blokom Galovića spašava situaciju.

Gyurcso je u 35. minuti uposlio Umuta, no vratar Nevistić je pravovremenim istrčavanjem otklonio opasnost. Dvije minute kasnije Jairo je ubačajem tražio Umuta, a lopta prolazi malo pokraj stative.

Gosti do izjednačenja dolaze u 40. minuti kada je s desne strane ubacio Tomečak, lopta uz pomoć vjetra vara Jakoliša, a njegovu pogrešku je iskoristio Lončar koji je potom matirao Posavca.

Već dvije minute kasnije Hajduk preko Umuta ponovno trese mrežu Rijeke, ali je pogodak zbog zaleđa opravdano poništen.

U posljednjoj minuti prvog dijela Gyurcso je dobrim ubačajem s desne strane na drugoj stativi tražio Jaira, ali Tomečak u posljednji trenutak ispred njega odbija loptu u korner.

Jaka kiša je do početka drugog poluvremena natopila teren tako da se drugih 45 minuta igralo na rubu regularnosti.

U 51. minuti Caktaš dugim proigravanjem u šansu izbacuje Umuta, a njegov udarac u korner odbija Nevistić.

Umut je u 65. minuti ubačajem tražio Jradija, no do lopte prvi dolazi vratar Rijeke. Tri minute kasnije identična situacija na drugoj strani kada je Menalo pokušao uposliti Kulenovića, ali Posavec hvata loptu.

Rijeka do preokreta dolazi u 69. minuti kada je Andrijašević dugim proigravanjem uposlio Menala koji bježi Simiću, a potom s desetak metara od stative zabija pogodak.

U 71. minuti nakon ubačaja Caktaša Umut je spustio loptu za Diamantakosa nakon čega je uslijedila velika gužva pred vratima Rijeke, ali gostujuća obrana ipak uspijeva otkloniti opasnost. VAR je tom prilikom sugerirao da je Diamantakos od strane Galovića bio povučen u kaznenom prostoru, no nakon pregleda snimke Batinić je odlučio da nema elemenata za pokazati na bijelu točku.

Dolček je u 76. minuti uputio udarac s oko dvadeset metara, ali lopta prolazi pokraj vratnice.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Dimitrov je iz dobre pozicije pucao glavom preko gola nakon ubačaja Caktaša. Bila je to posljednja prilika na susretu.

Šibenik – Istra 1961

U sklopu 14. kola HT Prve lige Hajduk od 17:05 na Poljudu u Jadranskom derbiju dočekuje Rijeku.

Domaćini u susret ulaze bez bolesnog Teklića dok će gostima nedostajati kartonirani Pavičić i ozlijeđeni Čerin te Raspopović.

Strateg Bilih Boro Primorac je u najavi derbija rekao: “Očekujemo puno od Jadranskog derbija. U zadnje vrijeme je Rijeka imala više uspjeha u tim utakmica nego Hajduk, ali moramo učiniti sve da se to okrene u našu korist. Uvijek očekujem najboljeg protivnika. Rijeka je igrala dobro s deset igrača protiv Osijeka. Igrali su dobro protiv Napolija, Real Sociedada. Mislim da neće biti umorni. Svatko je motiviran za igrati protiv Hajduka.”

Trener Rijeke Simon Rožman je dodao: “Jadranski derbi uvijek nosi emociju više. U dobroj smo formi i želimo pokazati sve što možemo. Igrači su spremni, sigurno će biti neizvjesna utakmica.”

Dvoboj će suditi Damir Batinić iz Osijeka kojem će pomagati Goran Pataki (Đakovo), Marjan Tomas (Osijek) i Zdenko Lovrić (Đakovo). Za VAR su zaduženi Dario Bel (Osijek) i Goran Perica (Šibenik). Delegat utakmice je Damir Stipković (Zagreb), a suce će kontrolirati Zlatko Šimčić (Koprivnica).