Senzacija! Sommer obranio jedanaesterac Mbappeu, Švicarska u velikoj drami izbacila Francusku s Europskog prvenstva (VIDEO)

Nakon lude utakmice u kojoj je Španjolska poslije produžetaka izbacila Hrvatsku s turnira (3-5) malo tko je očekivao da ćemo u istom danu svjedočiti još dramatičnijem raspletu na Europskom prvenstvu. Švicarska je nakon jedanaesteraca u Bukureštu svladala aktualne svjetske prvake i europske doprvake Francuze!

Reprezentacija Švicarske samo je jednom u povijesti na velikim turnirima prošla do četvrtfinala, bilo je to 1954. na Svjetskom prvenstvu kojem su bili domaćini, kada su izgubili 7-5 od Austrije. Današnjim veličanstvenim slavljem prvi su put u povijesti osigurali mjesto među osam najboljih reprezentacije Europe!

Fantastičnu utakmicu otvorio je Haris Seferović pogotkom za vodstvo Švicarske u 15., a u 55. minuti Ricardo Rodriguez nije realizirao kazneni udarac za svoju reprezentaciju, veliku obranu upisao je Hugo Lloris! Uskoro Francuzi dolaze do preokreta dvama golovima Karima Benzeme koji se u strijelce upisao u 57. i 59. minuti, a kada je Paul Pogba fenomenalnim pogotkom u 75. postavio 3-1 većina je bila dojma da je ‘to- to’ od ovog okršaja. Ipak, uporni i kvalitetni Švicarci do produžetaka su stigli zahvaljujući golu Harisa Seferovića u 81. i prekrasnim pogotkom napadača Dinama Marija Gavranovića u 90. minuti utakmice!

Nakon produžetaka bez pogodaka uslijedili su jedanaesterci u kojima je jedini neprecizan izvođač bio Kylian Mbappe, kojem je Yann Sommer obranio posljednji udarac u seriji i koji je tako turnir na kojem nije postigao pogodak iz igre, okončao i ovim tragičnim raspletom za Fracnusku.

Švicarska će četvrtfinale igrati 2. srpnja s početkom u 18 sati protiv Španjolske u Sankt Peterburgu. U sutrašnjim (posljednjim) okršajima osmine finala dan će otvoriti Engleska i Njemačka, koji se s početkom u 18 sati sastaju u Londonu, a program zaključuju Švedska i Ukrajina večernjim srazom (21h) u Glasgowu.

Francuzi su ‘vatreno’ otvorili okršaj i zaprijetili već u 2. minuti, nakon Griezmannovog ubačaja iz kuta Varane je dobio skok na osam metara i poslao loptu snažno glavom preko okvira vrata. Uvodni dojam bio je da će Deschampsova momčad jednostavno držati kontrolu nad utakmicom, ali već do desete minute Švicarci su uspjeli uspostaviti ravnotežu u igri te smo generalno gledali ravnopravan okršaj.

Start iz snova za Švicarsku dogodio se u 15. minuti kada je Zuber odlično ubacio s lijevog ruba šesnaesterca u sredinu gdje Šeferović uz manje guranje uspijeva dobiti okršaj s Lengletom i fenomenalnim udarcem glavom sa sedam metara poslati loptu u sam donji lijevi kut za 0-1. Dvadesetdevetogodišnjem napadaču Benfice ovo je bio drugi pogodak na turniru, ukupno 23. u 78. nastupu za reprezentaciju. Svakako treba istaknuti i asistenta Zubera, igraču Eintrachta ovo je bila četvrta asistencija na ovom turniru, čime je ušao u povijest kao prvi igrač s tim ostvarenjem na jednom završnom EURO turniru.

Uzbudljiv okršaj gledali smo u Bukureštu. Francuzi su u 23. minuti odlično izigrali desnu stranu protivničke obrane, Mbappe je kvalitetno proigrao Rabiota koji s osam metara ubacuje prema Benzemi na drugoj vratnici, ali odlično je reagirao Sommer odbivši loptu dalje iz svog peterca daleko od napadača Real Madrida.

Malo teže su u narednom periodu Deschapmovi izabranici dolazili kvalitetno u posljednju trećinu, pa su se dalekometnim udarcima okušali Mbappe i Rabiot, posebno opasan bio je pokušaj potonjeg koji je u 28. miunti iskosa s lijeve strane s osamnaest metara poslao loptu malo, malo pored suprotne vratnice.

Zaista kvalitetno su igrali Švicarci u defanzivnom segmentu igre, nisu stajali ‘zabijeni u bunker’ te su nastojali što više pritiskati suparnika, a u 31. minuti ponovon su imali dobru situaciju za ugrožavanje Llorisa. Prekid s lijeve strane napada izveo je Shaqiri, a u sredini se za poziciju pored Kimpembea uspio izboriti Embolo, koji ipak ne uspijeva kvalitetno zahvatiti loptu glavom te ju sa sedam metara šalje daleko od okvira vrata.

Odličnu predstavu u prvom dijelu pružila je momčad Vladimira Petkovića, koja je ostatak poluvremana igrala ravnopravno s aktualnim svjetskim prvacima i viceprvacima Europe te bez ozbiljnih problema i izazova za svog vratara Sommera na odmor otišla sa senzacionalnim vodstvom.

Nastavak je Didier Deschamps otvorio promjenom igrača i formacije. S terena je izvadio Lengleta umjesto kojeg je ušao Coman, te je svoju momčad iz 3-4-1-2 presložio u 4-4-2 s Pavardom i Rabiotom na bekovima, a Mbappeom i Comanom na krilima.

Prvu veću priliku u nastavku imali su Švicarci kada je Embolo u 50. minuti pobjegao po desnoj strani napada sjurio se u šesnaesterac i odigrao povratno u sredinu prema Seferoviću, ali u posljednji je trenutak u raskoraku loptu uspio odbiti Varane!

I onda je uslijedio totalni spektakl! Zuber u 53. minuti odlično probija lijevu stranu napada i pada u duelu s Pavardom na granici šesnaesterca. Igra se nastavila dalje, te je na drugoj strani i Mbappe pao u šesnaestercu i tražio najstrožu kaznu, ali nakon VAR poziva argentinski sudac Fernando Rapallini odlazi pogledati situaciju u šesnaestercu Francuza te dosuđuje penal za Švicarsku.

Veliku priliku za odlazak na 2-0 protiv svjetskih prvaka propustio je realizirati Rodriguez čiji je nepreiczan pokušaj odličnom reakcijom obranio Lloris.

Izgleda da je to bio trenutak koji je Francuzima bio potreban da se ‘trgnu’ i krenu jer su dvama golovima Karima Benzeme u 57. i 59. minuti stigli do preokreta! Prvi je postigao nakon kombinacije Griezmanna i Mbappea, fantastično si gurnuvši ‘u for’ loptu koju je dobio iza leđa na rubu šesnaesterca, a zatim prekrasnim laganim dodirom sa šest metara samo prebacio istu preko istrčalog Sommera za 1-1.

‘Navalili’ su svim silama formalni domaćini u ovom periodu, a već dvije minute poslije Pogba u visokom pritisku oduzima loptu Shaqiriju i daje lijevo za Comana koji igra prema Griezmannu, on s lijevog ruba šesnaesterca dodaje Mbappeu koji mu petom vraća u prostor, udarac Griezmanna s tri metra uspijeva obraniti Sommer, ali na drugoj vratnici odbijenu loptu s gol crte u mrežu glavom posprema Benzema za 2-0 i svoj četvrti pogodak na turniru, ukupno 17. u 44. nastupu za reprezentaciju.

Naravno, narednih desetak minuta Švicarci od proživljenog šoka ‘nisu znali gdje su’. U trenucima kada je izgledalo da se Petkovićeva momčad konačno stabilizira i vraća u utakmicu dogodio se poseban trenutak Pogbe. Nakon bloka Benzeminog udarca u posjed dolazi veznjak Manchester Uniteda koji s dvadeset metara fanstastično pogađa gornji desni kut za 3-1 i svoj prvi pogodak na turniru!

Nisu se predavali Švicarci te su uspjeli ponovno uspostaviti ravnotežu u igri, a u 81. minuti stižu do pogotka nade. U završnici napada Mbabu je ubacio s desne strane u sredinu gdje pored Varanea Seferović s pet metara glavom ‘zakucava’ loptu u mrežu za 3-2!

Samo četiri minute poslije Dinamov napadač Gavranović trese mrežu za kratkotrajno slavlje jer je na asistenciju pomoćnika označeno njegovo zaleđe (drugi njegov nepriznati pogodak na tuniru), a VAR provjerom utvrđena je ispravna odluka sudaca na terenu.

Čudesan dan na EURO turniru svoj vrhunac doživio je u 91. minuti kada je Xhaka odličnim vertikalnim dodavanjem pronašao Gavranovića, koji se zaista fantastičnim potezom riješio Kimpembea, a zatim jednako savršenim udarcem s ruba šesnaesterca u 90. minuti pogodio sami donji kut za 3-3!

Nevjerojatna utakmica imala je i nevjerojatnu završnicu ‘regularnog dijela’. U posljednjoj, četvrtoj minuti sudačke nadoknade, prvo je Lloris odličnim istrčavanjem daleko od vrata u posljednji trenutak uhvatio loptu ispred Mehmedija, a zatim je na drugoj strani u posljednjem napadu Coman pogodio gredu! Što reći?

U prvom produžetku prvi su zaprijetili Švicarci, ubačaj iz kuta u 93. minuti izveo je Vargas a u sredini je Mehmedi bio najviši u skoku, ali njegov pokušaj glavom išao je ravno u Llorisa. Dvije minute poslije na drugoj strani uzvraćaju Francuzi, lopta se poslije ubačaja odbila na osam metara do Pavarda koji uz dosta problema iz teške pozicije uspijeva uputiti udarac, a fantastičnom refleksnom obranom Sommer rukom prebacuje loptu preko okvira vrata! Bilo je to ipak sve spomena vrijedno što smo vidjeli u prvom produžetku u kojem su Švicarci generalno dominirali.

U drugom produžetku gledali smo suprotnu sliku, aktivniji i dominantniji Francuzi zaprijetili su u 109. i 110. minuti preko Mbappea, koji je u prvom pokušaju dalekometnim udarcem poslao loptu malo pored desne vratnice, a minutu poslije iz izgledne pozicije lijevo iskosa sa sedam metara pucao snažno u vanjski dio mreže.

Umor je ‘kumovao’ tome da u završnici regularnog dijela gledamo dosta pogrešaka, ali zalaganja obiju reprezentacija nije nedostajalo. Posljednju spomena vrijednu priliku na utakmici vidjeli smo u 119. minuti kada je Giroud nakon ubačaja s lijeve strane napada iz dobre pozicije s deset metara pucao glavom preko okvira vrata.

I tako smo ušli u seriju jedanaesteraca u kojima su Francuzi kroz povijest u šest susreta odlučivanih s bijele točke upisali tri pobjede i tri poraza, dok su Švicarci u svoja sva tri ‘raspucavanja’ kroz povijest bili poraženi.

Jedanaesterci:
Švicarska: Gavranović pogodak, Schar pogodak, Akanji pogodak, Vargas pogodak, Mehmedi pogodak
Francuska: Pogba pogodak, Giroud pogodak, Thuram pogodak, Kimpembe pogodak, Mbappe – obrana Sommera!