Šest pogodaka u remiju ‘Lokosa’ i Hajduka, gosti dvaput matirali vlastite vratare, suci u posljednjim sekundama odlučili nedosuditi penal za ‘Bile’ (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 19. kola HT Prve lige Lokomotiva i Hajduk su odigrali neriješenih 3-3 (1-1) u nevjerojatno uzbudljivom okršaju, čiji je heroj domaći vratar Krševan Santini.

Hajdukovi igrači dvaput su matirali vlastite vratare, prvo je za 1-0 Lokomotive u 11. minuti zabio Josip Elez, a konačnih 3-3 u 86. postavio Nikola Katić. Jedini Lokomotivin strijelac danas je bio Mateo Marić koji je u 63. minuti prekrasno pogodio za 2-1 domaćina. Za Hajduk su strijelci bili Marko Livaja u 33. te Jan Mlakar u 76. i 80. minuti za privremeni preokret.

Spornom će ostati situacija iz posljednjih sekundi dvoboja kada su suci odlučili da događaji u šesnaestercu domaćina nisu imali dovoljno elemenata za najstrožu kaznu.

Prvom udarcu prema vratarima svjedočili smo u trećoj minuti kada je Livaja ubacio iz prekida s desne strane gostujućeg napada, a u sredini na sedam metara iz dobre situacije Katić glavom pucao preko okvira Santinijevih vrata.

Dvije minute poslije ponovno su gosti zaprijetili iz prekida. Livaja je zapucao slobodan udarac s dvadeset metara, no i nakon njegovog pokušaja lopta završava malo iznad grede.

Nakon potpune gotovo desetominutne dominacije gostiju, domaćini su uspjeli organizirati izlaske prema naprijed, a iz drugog i stići do rezultatske prednosti. Nakon akcije po lijevoj strani napada Kačavenda je dugim dodavanjem prebacio igru desno na Cipetića koji ubacuje na peterac gdje nije bilo njegovih suigrača, ali jest Eleza, koji u pokušaju otklanjanja opasnosti pogađa vlastitu mrežu za 1-0 Lokomotive u 11. minuti. 27-godišnji stoper tako je nakon autogola postignutog u 3-6 kup slavlju nad istim suparnikom, ponovno stigao do istog neslavnog ‘ostvarenja’.

Vrlo dobar udarac u 15. minuti je uputio Marić, koji je natrčao na jednu odbijenu loptu i snažno pucao s dvadeset metara, malo pored vratnice.

Uvodno nesretni raspleti po goste nastavili su se u 20. minuti kada je nakon snažnog udarca loptom u uho Lovrencsics ostao ležati na travnjaku, te zbog nemogućnosti nastavka igre napustio igru. Umjesto njega istrčao je Čolina.

Uslijedio je veliki nekapitalizirani pritisak ‘Bilih’. Prvo je Krovinović u 23. minuti odlično primio dugu loptu desno u prostor i uputio snažan udarac s petnaest metara u suprotni kut, Santini odličnom intervencijom odbija do samo do Melnjaka koji puca sada s lijeve strane napada u desni kut, ali odlični vratar domaćih i to brani!

Samo minutu poslije Livaja prima loptu na lijevoj strani napada te se fantastičnim potezima rješava čuvara Mersinaja, ali i njegov udarac s lijevog ruba peterca u suprotni kut brani raspoloženi Krševan Santini.

Domaćini su drugi udarac na susretu uputili u 33. minuti kada se Cipetić s obzirom na ponuđeni prostor odlučio okušati sreću s dvadesetak metara, snažno, ali nedovoljno precizno.

Angažirani gosti do izjednačenja stižu u 33. minuti. Nakon oduzete lopte u vlastitoj polovici Sahiti je odigrao savršeno precizno naprijed u prostor za Livaju koji bježi čuvarima i s četrnaest metara ‘suhim listom’ prebacuje Santinija za 1-1 i svoj trinesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 19. u 32. Prva HNL nastupu.

Odličnu situaciju ‘Bili’ su imali u prvoj od tri minute sudačke nadoknade, ali sudac Tihomir Pejin je s nekoliko sekundi zaostatka svirao prekršaj Livaje nad Mersinajom i tako zaustavio novu potencijalno veliku prijetnju za Santinija. Iako su gosti protestirali tvrdeći da prekršaja nije bilo, iz usporene snimke je bilo vidljivo da je napadač gostiju nagazio po stopalu suparničkog stopera.

U nastavak se ušlo s tri promjene. Kod domaćih na klupi je ostao Goričan, a na travnjak istrčao Stojković, dok su gosti napravili dvije promjene. Igru nije mogao nastaviti Kalinić, pa je na vrata stao Subašić kojem je to bio prvi HNL nastup nakon deset godina, a u redovima ‘Bilih’ igru je napustio i Sahiti, umjesto kojeg je ušao Ljubičić.

Prvu konkretnu prijetnju u drugom dijelu vidjeli smo u 51. minuti kada je Livaja pucao s dvadesetak metara, a lopta se od Cokaja odbila tik pored vratnice u korner.

Dosta se nepovezano igralo u nastavku, primarno zahvaljujući domaćinima koji su nastavili s praksom iz prvog dijela (14 prekršaja) te učestalo nedozvoljenim startovima prekidali igru.

Nakon što se igra konačno malo smirila Lokomotiva je bila ta koja je kontrolirala događanja te taj period i ‘naplatila’ u 63. minuti kada poslije brze polukontre Aliyu s desne strane napada igra prizemno za Marića koji u trku prekrasnim udarcem iz prve plasira loptu u gornji desni kut za 2-1 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni i ukupno u 36. Prva HNL nastupu. Prvi je postigao u nedavnom 1-0 slavlju ‘Lokosa’ nad Dinamom.

Uslijedio je ponovno period u kojem je glavna zvijezda bio Krševan Santini. Tek što se krenulo s centra Krovinović je odigrao kvalitetno desno u prostor za Livaju koji se sjurio do sedam metara i pucao u prvi kut, ali domaći vratar sigurno upisuje još jednu obranu. U 68. minuti Livaja nakon ubačaja iz kuta s ruba peterca glavom šalje loptu tik iznad grede.

Samo minutu poslije nakon ubačaja iz prekida s lijeve strane napada Livaja na suprotnoj strani s rube peterca glavom šalje loptu u gredu, ista se od travnjaka odbija do Ljubičića koji s tri metra puca u okvir, ali čudesnom reakcijom Santini rukom zaustavlja loptu na crti, Ljubičić je ponovno na udarcu, ali snažno puca pored vratnice!

Do izjednačenja ‘Bili’ dolaze u 76. minuti kada je Livaja prekrasnim potezom izbacio Ljubičića desno u prostor, on odigrao u sredinu gdje pored Solde s dva metra za 2-2 zabija Mlakar.

Upravo Slovenac Hajduku donosi i preokret. Ovaj put je Livaja kvalitetnim dodavanjem lijevo u prostor otvorio Melnjaka koji igra u sredinu, a Mlakar u 80. minuti s pet metara spretno pogađa za 2-3 i svoj šesti pogodak u 15. Prva HNL nastupu.

Dramatična događanja nastavila su se u 86. minuti kada je nakon ubačaja za domaćine sa strane i Kulenovićevog prenošenja lopte glavom Katić u pokušaju da otkloni opasnost s ruba peterca matirao Subašića za novi autogol gostiju i 3-3.

Da ‘to ne bi bilo to’ u posljednjim sekundama igre, treća minuta sudačke nadoknade, Biuk se sjurio u šesnaesterac te pada u duelu s Cipetićem koji je u toj situaciji (dojam je) igrao i rukom. Gosti su tražili kazneni udarac, ali Pejin je nakon tihe VAR provjere s kolegom Lovrićem pokazao da se igra dalje, a uskoro i označio kraj nevjerojatno uzbudljivog okršaja u Kranjčevićevoj.

U posljednjem kolu pred zimsku stanku ‘Lokosi’ su gosti na Ivan Kušek Apaš stadionu u Koprivnici kod Slaven Belupa, dok će ‘Bili’ na Poljudu biti domaćini Osijeku.

U drugoj utakmici programa 19. kola HT Prve lige na stadionu u Kranjčevićevoj se s početkom u 15 sati sastaju trenutno šestoplasirana Lokomotiva i trećeplasirani Hajduk.

U dosadašnja dva ovosezonska međusobna ligaška okršaja prvi sraz odigran u okviru 1. kola u Zagrebu okončan je 2-2 remijem, dok su ‘Bili’ u 10. kolu na Poljudu slavili rezultatom 1-0. Splitski prvoligaš također je od današnjeg suparnika bio bolji i u nedavno odigranom četvrtfinalu SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa u kojem je slavio s uvjerljivih 3-6.

Gosti u današnji dvoboj ulaze u odličnoj, pomalo i euforičnoj, atmosferi – od dolaska Valdasa Dambrauskasa na klupu Hajduk je u svim natjecanjima nanizao pet pobjeda, svladavši redom Hrvatski dragovoljac (2-0), Rijeku (2-3), Istru 1961 (4-0), Lokomotivu (3-6) i Dinamo (0-2). Domaćini s druge strane još od 1-0 slavlja nad Dinamom u 15. kolu ne znaju za pobjedu, te su osim kup poraza od ‘Bilih’ upisali remi s Goricom (2-2), poraz od Osijeka (3-1) i remi sa Šibenikom (1-1).

‘Lokosi’ danas zbog akumuliranih opomena ne mogu računati na Dabru, a zbog ozljeda izostaju i Pivarić, Nevistić te Đira. Kod gostiju svježijih izostanaka nema, od prije zbog ozljeda u kadru nisu Kačaniklić, Diamantakos, Eduok, Posavec i Čuić.

U najavi dvoboja strateg domaćih Silvijo Čabraja izrazo je očekivanja da ćemo svjedočiti potpuno drugačijoj utakmici od one u kupu: “U dobrom raspoloženju dočekujemo Hajduk. Možemo računati na Aliyua i Cokaja, nažalost, Dabro propušta dvoboj zbog tri žuta kartona, a upitan je i nastup Nevistića koji ima problema s leđima. No u svakom slučaju mislim da će ovo biti puno drugačija utakmica nego što je to bila prije tjedan dana u Kupu. Mislim da ćemo biti puno agresivniji i da ćemo puno bolje trčati nego što smo trčali u Kupu, a ako ćemo te stvari raditi naravno da ćemo onda i biti konkurentniji na terenu. Hajduk je u naletu, igraju jako dobar nogomet, ozbiljna su ekipa koja pretendira osvajanje prvog mjesta lige i osvajanje kupa, a mi ćemo dati sve od sebe da ih u tome probamo spriječiti”.

Kolega mu Valdas Dambrauskas u svojim izjavama na konferencijama uglavnom nastoji zadržati ‘stvari pod kontrolom’ u momčadi, artikulirajući da euforiju i slavlja treba ostavljati iza sebe: “Proslava koju smo imali sada je prošlost, kao i pobjeda nad Dinamom. Kada pobijedite četiri utakmice zaredom u prvenstvu očekujete da se penjete na tablici, ali nama se ništa nije promijenilo. Preskočili smo Dinamom, ali oni imaju utakmicu manje. Stoga još ništa nismo učinili, još uvijek nismo na poziciji koja sigurno vodi u Europu.

Vjerujem da će utakmica biti drugačija nego ona prošla. Ne očekujem da će biti otvorena kao prošla u drugom poluvremenu i morat ćemo se koncentrirati na drugačije stvari kako bismo došli do pozitivnog rezultata. Lokomotiva je atraktivna ekipa, imaju mlade igrače koji se ne boje preuzeti rizik. Vrlo su direktni i opasni. Brzo dolaze u protivničku trećinu, ubacuju s dubokih pozicija, ali isto tako znaju uspostaviti dobar ritam dodavanja. Mislim da će utakmica biti drugačija utakmica i da će Lokomotiva izaći na teren s drugačijom filozofijom, a i vraćaju im se Cokaj i Aliyu. Moramo biti spremni za tešku utakmicu i shvatiti da nećemo svaki put postizati šest golova. Ako ne budemo uspavani nakon pobjede protiv Dinama mislim da ćemo odigrati dobru utakmicu”.

Glavni sudac utakmice je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca, koji je današnjim suparnicima sudio i u prvoj utakmici sezone i spomenutom 2-2 remiju u Zagrebu. Pomoćnici će mu biti Goran Pataki iz Đakova te Vedran Đurak iz Siska, dok su za ‘VAR konzolama’ Zdenko Lovrić (Đakovo) i Miro Grgić (Osijek). Četvrti sudac je Domagoj Kurtović (Osijek), delegat Antun Valić (Tomica), a kontrolor suđenja Draženko Kovačić (Križevci).